- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos ekonomika augs ir kitais metais. Tačiau prekės ir paslaugos vis dar brangs daugiau nei kils atlyginimai. Anot Lietuvos banko, kitąmet energijos kainų augimas reikšmingai nuslops, o pagrindinis infliaciją lemiantis veiksnys ir bus maisto kainos, praneša LNK.
30 metų gyvuojanti ūkinių prekių parduotuvė Rudaminoje patyrusi įvairiausių krizių. Šių metų pabaigoje aplankė dar viena. Rudaminiečiai rečiau užsuka apsipirkti, rečiau įsigyja kvepalų, žaislų ir avalinės. Prekyba smuko trečdaliu.
„Prekyba šiais metais kritusi, bet pagrindiniai faktoriai – didesnės elektros kainos, žiemą paveikia šilumos kainos“, – sakė ūkinių prekių parduotuvės savininkas Vladas Gedminas.
Didieji prekybininkai irgi pastebi tendencijas pirkti tik tai, ko reikia. Pinigų suma išleidžiama tokia pat, tačiau prekių lapkritį ir gruodį įsigyjama mažiau.
„Pradėjo mažėti pramoninių prekių pardavimas nemažu procentu. Tai pirmas taupymo požymis“, – pastebėjo prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Lietuvos bankas pastebi, kad vartojimas traukiasi. Trečiąjį ketvirtį prekių ir paslaugų įsigyta 2 proc. mažiau nei prieš metus, tačiau tai esą menkniekis, palyginti su dviženkle infliacija.
Vartojimą varžo kylančios kainos, neapibrėžtumas dėl ateities ir brangstančios paskolos. Pastarosios įtaka pirkiniams, tikėtina, dar tik atsispindės. Palūkanas Europos Centrinis Bankas žada kelti dar ne kartą.
„Tai nulems kitokią paklausą prekėms, kurioms įsigyti būtinas kreditas. Vadinasi, jei žmonės pirks būstą arba ilgo vartojimo brangių prekių, pvz., automobilius, rinksis pigesnius“, – pažymėjo Vilniaus universiteto docentas Algirdas Bartkus.
Įsigyti kai kurių prekių nebus lengva ir po švenčių – jau kitais metais. Lietuvos bankas 1 proc. pablogino kitų metų infliacijos prognozę ir skelbia, kad prekės ir paslaugos brangs sparčiau, nei kils darbo užmokestis. Infliaciją kurstys ne energetika, o maistas.
„Maisto kainų augimas kitais metais turėtų būti pagrindinė infliacijos priežastis, lygiai kaip ir paslaugų kainų infliacija“, – teigė Lietuvos banko valdybos primininkas Gediminas Šimkus.
Finansų ministerija prašė Lietuvos banko atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, ar infliacijos nepučia godūs verslininkai. Bankas jį užbaigti žada sausį. Tačiau jau dabar sako, kad gamintojų kainos kyla sparčiau nei galutinės kainos vartotojams.
„Trunka apie pusmetį ir daugiau, kol kainos iš įsigijimo persikelia į gamintojo arba pardavimo kainas“, – akcentavo G. Šimkus.
„Kainos pakilusios 10–15 proc. ir tiekėjai siūlo brangesnėmis kainomis“, – sakė V. Gedminas.
Gamintojų išlaidoms didžiausią įtaką daro medžiagos ir žaliavos, kurios brango maždaug dvigubai. Dabar jau pinga.
Ekonomistas ginčija tokias prognozes ir teigia, kad kainos turi stabilizuotis.
„Kainos konstravosi dėl to, nes manyta, kad energetika labai daug kainuos. To nebus. Nafta atpigo, dujos irgi atpigs“, – situaciją komentavo A. Bartkus.
Nors Lietuvos bankas atsakingas už kainų stabilumą, įsikišti į rinką kol kas neplanuoja.
„Tai, ką gali padaryti Lietuva kaip valstybė, – nekurstyti infliacinių procesų papildomomis priemonėmis“, – pabrėžė G. Šimkus.
Anot bankininkų, ekonomikos padangė vis dar apniūkusi. Nors šalies ūkis kitąmet augs, infliacija taps vienženklė tik kitų metų viduryje. Šiemet ji perkopusi 19 proc.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Privalomojo sveikatos draudimo fondas kitais metais bus subalansuotas?2
Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) kitais metais bus subalansuotas – įplaukos ir išlaidos turėtų siekti 3,461 mlrd. eurų, arba 13,5 proc. daugiau nei suplanuota šiemet. ...
-
„Litgrid“ paslaugos kainos viršutinė riba kitąmet didėja 2 kartus
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ elektros perdavimo aukštos įtampos tinklais paslaugos kainos viršutinė riba kitąmet bus 1,329 cento už kWh – 2,3 karto didesnė nei nustatyta šiemet (0,654 ce...
-
2024-ųjų Pensijų anuitetų fondo biudžeto projekte – 12 proc. daugiau įplaukų
2024 metų Pensijų anuitetų fondo (PAF) biudžeto projektas numato, kad už įgyjamus pensijų anuitetus fondas kitąmet gaus 16,4 mln. eurų įplaukų – 12 proc. daugiau nei 2023 metų planas (14,6 mln. eurų). ...
-
Lietuvos banko siūlymus dėl gyvybės draudimo platintojų vertins Konkurencijos taryba
Konkurencijos taryba žada įvertinti Lietuvos banko (LB) pasiūlymą įstatymu įtvirtinti, kad draudikai negalėtų mokėti komisinio atlygio tarpininkams už kiekvieną sutartį ir vietoj to turėtų mokėti fiksuotą atlygį. ...
-
Elektra Lietuvoje per savaitę pigo 18,5 proc., dujos TTF biržoje brango 6,4 proc.
Vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje per savaitę sumažėjo 18,5 proc., tuo metu gamtinės dujos Nyderlandų TTF prekybos taške brango 6,4 proc. ...
-
Ūkininkė iš Klaipėdos rajono pasirinko netradicinį verslą1
Klaipėdoje yra neįprastas grybų ūkis. Tokiam verslui nereikia daug žemės. Čia eilėmis sustatyta apie pusantro tūkstančio rąstų. Ant jų ir kalasi iš Rytų Azijos atkeliavę grybai šitakiai, kitaip jie vadinami valgomaisiais danteniais...
-
Į kiaušinius mokslininkai įterpė jodo bei seleno: kada jie atsiras prekyboje?23
Mokslininkai sugalvojo būdą, kaip vištų kiaušinius praturtinti maistingomis medžiagomis, kad žmonėms reiktų mažiau vartoti papildų, o sveikatai reikalingų elementų jie gautų su maistu. Apie inovaciją pasakota LNK žiniose. ...
-
Siūloma griežtinti fejerverkų prekybą ir naudojimą4
Parlamentarai nusiteikę nuo 2024 metų vidurio sugriežtinti fejerverkų prekybą ir naudojimą. ...
-
Prognozės: visų 2024-ųjų ir pirmojo pusmečio elektros rinkos kaina – 4 kartus mažesnė2
Prognozuojama elektros rinkos kaina 2024 metais 9,472 cento už kilovatvalandę (kWh), o pirmąjį pusmetį – 9,753 cento – beveik keturiskart mažesnė nei šiemet, pranešė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Gyvybės draudikų asociacijos vadovas: Lietuvos banko siūlymas sunaikintų agentų rinką
Lietuvos bankui (LB) siūlant įstatymu įtvirtinti, kad draudikas negalėtų mokėti komisinio atlygio tarpininkui už kiekvieną sutartį ir vietoj to turėtų mokėti fiksuotą komisinį atlygį, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos vadovas Giedr...