Quantcast

Daliai Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijos mažinami apribojimai dėl kiaulių maro

  • Teksto dydis:

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Europos Komisija (EK), teigiamai įvertinusi Lietuvoje įgyvendinamas apsaugos ir kontrolės priemones, užtikrinančias, kad afrikinio kiaulių maro (AKM) užkratas neplistų į šalies teritorijas, sumažino apribojimus, iki šiol taikytus dalyje Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijos.

Daugiau kaip metus laiko buvusi rizikingiausioje III AKM zonoje, kurioje taikomi griežčiausi apribojimai ne tik kiaules laikantiems ūkiams, bet ir mėsos perdirbimo įmonėms, nuo šiol priskirta II-ajai zonai, kurioje veiklos apribojimai daug švelnesni.

„Siekdami kiek galima labiau padėti sunkumų dėl AKM patyrusiems kiaulių ūkiams ir kitoms įmonėms, VMVT specialistai, bendradarbiaudami su pačių ūkių savininkais ir darbuotojais, atliko išties didelį darbą. Nuo pat pirmųjų AKM protrūkių, fiksuotų šiame rajone pernai pavasarį, sustiprintas privalomų biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimas, ūkininkams teiktos konsultacijos ir pagalba, pritaikant šias priemones kasdieninėje veikloje. Sušvelninti apribojimai leis visiems lengviau atsikvėpti, kadangi II zonoje taikomi mažesni apribojimai kiaulių judėjimui iš laikymo vietų, o prekyba kiaulėmis ar kiauliena galima tiek Lietuvos rinkoje, tiek ir visoje Europos Sąjungos teritorijoje“, – komentavo VMVT direktorius Darius Remeika.

Direktoriaus teigimu, vertinant AKM epidemiologinę padėtį ir siekiant zonų pakeitimo, buvo patikrintos visos šioje teritorijoje esančios kiaulių laikymo vietos dėl jų biologinio saugumo priemonių reikalavimų atitikties teisės aktų reikalavimams.

EK sprendimu pakeistoje Kazlų Rūdos teritorijoje nėra nesaugių ūkių.

VMVT duomenimis, šiuo metu į II zoną patenkančioje Kazlų Rūdos teritorijoje veikia 61 nekomercinis ūkis, kuriame yra laikoma daugiau nei 200 kiaulių, o komercinių kiaulių laikymo vietų šioje teritorijoje nėra. EK sprendimu pakeistoje Kazlų Rūdos teritorijoje nėra nesaugių ūkių.

VMVT inspektoriams vykdant tikslines patikras ir vertinant kiaulių ūkiuose taikomas biosaugos priemones, tie ūkiai, kuriems buvo nustatyti neatitikimai, laikomas kiaules nedelsiant pasiskerdė ir suvartojo savo reikmėms, kita dalis jų papildomai investavo į biosaugas priemones, kurios dar labiau sumažintų kiaulių užkrėtimo tikimybę.

Po visiško AKM užkrėstų Kazlų Rūdos ūkių išvalymo ir dezinfekcijos praėjo daugiau kaip trys mėnesiai, naujų protrūkių kiaulių laikymo vietose nenustatyta, tad vadovaujantis Pasaulio gyvūnų sveikatos kodekso bei EK sprendimo nuostatomis buvo galima atlikti zonų pakeitimą.

Įvertinant situaciją šiame Lietuvos regione, VMVT specialistai ragina kiaulių laikytojus ir toliau didelį dėmesį skirti kasdieniniam biologinio saugumo priemonių įgyvendinimui ūkiuose, kadangi nustačius naujų AKM protrūkių, EK sprendimu, teritorija vėl yra priskiriama III zonai, dėl kurios didelių nuostolių patiria tiek ūkio subjektai, tiek kiaulininkystės ūkis ir pati valstybė. VMVT inspektoriai nuolat perspėja ir konsultuoja kiaulių laikytojus apie AKM viruso pavojų, net ir karantino laikotarpiu rengia neplanines patikras ūkiuose dėl privalomų biosaugos reikalavimų taikymo.

Susipažinti su naujausiu EK sprendimu dėl zonų taikymo galima čia.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių