- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Statistikos departamentas skelbia, kad per pastaruosius penkerius metus lietuvių mėnesinės išlaidos padidėjo beveik dvigubai. Pernai išlaidos vienam žmogui siekė apie 438 eurus per mėnesį. Tai 141 eurų daugiau nei prieš penkerius metus. Didžiausią dalį, t. y. trečdalį savo pajamų, gyventojai išleidžia maistui. Daugiau nei šeštadalį – komunalinėms paslaugoms. 12 proc. – transportui, beveik 7 proc. – sveikatai. Panašią sumą skiria aprangai ir avalinei, viešbučiams ir restoranams, įvairioms prekėms ir paslaugoms, praneša LNK.
Labiausiai per penkerius metus išlaidos didėjo transportui ir restoranams, viešbučiams, o mažiausiai – alkoholiui, tabakui, poilsiui ir kultūrai. Anot ekspertų, tai lėmė padidėjusios pajamos.
„Galima sakyti, kad daugiau uždirbome, daugiau turime pajamų ir daugiau išleidžiame“, – svarstė Lietuvos statistikos departamento generalinio direktoriaus pavaduotoja Inga Masiulaitytė-Šukevič.
„Gyvename šiek tiek geriau, palyginti su 2016 m.“, – pažymėjo Vilniaus universiteto Socialinės politikos katedros docentė Jekaterina Navickė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Tiesa, ekonomistai praneša, kad dėl išaugusių kainų ir verslui nepalankių sąlygų antrąjį šių metų ketvirtį šalies BVP susitraukė. Vadinasi, šalies ekonomika juda techninės recesijos link.
„Kai kurie verslininkai sulėtino apsukas, kai kurie vartotojai tiesiog nepirko prekių, kurias paprastomis sąlygomis būtų galėję ir būtų pirkę“, – pastebėjo ekonomistas Marius Dubnikovas.
Lietuviai, palyginti su kaimynais – latviais, lenkais, estais, išlaidauja daugiausiai. Nors Lietuva ir nedidelė šalis, atotrūkis tarp gyventojų – didžiulis.
„Mūsų pajamų pasiskirstymas yra vienas iš netolygiausių ES, taip pat ir vartojimas“, – realijas atskleidė J.Navickė.
Kita medalio pusė – kasdien Vilniaus „Carite“ apsilanko maždaug po 250 žmonių. Dažniausiai – vieniši ir pensinio amžiaus.
„Neužtenka lėšų maisto produktams, nes didžioji dalis pensijos skiriama komunaliniams mokesčiams“, – pastebėjo socialinio centro „Betanija“ vadovas Miroslavas Seniutis.
Palyginti su laikotarpiu prieš pandemija, dabar čia užsuka gerokai daugiau nepasiturinčių.
„Prasidėjus pandemijai ir iki šiol žmonių skaičius padvigubėjo. Gal net patrigubėjo“, – apie skaudžią realybę kalbėjo M.Seniutis.
Naujausi duomenys rodo, kad pagal skurdo rizikos lygį Lietuva grįžo dvejus metus atgal, jis vėl išaugo daugiau nei 1 procentiniu punktu ir dabar vis dar skursta penktadalis gyventojų.
20 proc. mažiausiai pasiturinčių gyventojų gyvena į skolą, negali nieko taupyti.
Skurdo rizikos riba Lietuvoje – 516 eurų vienam asmeniui ir 1 084 eurai keturių asmenų šeimai, kurioje gyvena du suaugę ir du vaikai iki keturiolikos metų.
„20 proc. mažiausiai pasiturinčių gyventojų gyvena į skolą, negali nieko taupyti. Jų taupymo norma – minusinė“, – akcentavo J.Navickė.
Šiek tiek padaugėjo ir gyvenančių prie absoliučios skurdo ribos – su 267 eurais per mėnesį verčiasi 4 proc. Lietuvos gyventojų.
„Tam, kad padarytų esminį pokytį, kurio nematėme jau daug metų, reikalingas ilgesnis laiko tarpas, kadangi tiek socialines išmokas, tiek pensiją, natūralu, negalime dvigubai ar trigubai padidinti“, – pažymėjo Socialinės pasaugos ir darbo ministerijos atstovė Ugnė Užgalė.
Skurstančiųjų skaičius savivaldybėse labai nevienodas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, tai susiję su netolygia demografine padėtimi. Didmiesčiuose gyvena daugiau jaunimo, daugiau skursta tų savivaldybių gyventojai, kuriose prasti užimtumo rodikliai.
„Socialinės išmokos ir pensijos yra tokios pačios visose savivaldybėse, bet matome didelius užimtumo ir nedarbo skirtumus“, – teigė U.Užgalė.
Mažiausiais skurdo rizikos lygis šiemet Vilniaus mieste ir rajone, o didžiausias – Biržų ir Zarasų savivaldybėse. Palyginti su sostine, čia skurdo rizikos lygis daugiau nei du kartus didesnis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seime – siūlymas nedrausti galingų fejerverkų, bet griežtinti „bambioškių“ prekybą
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas žada siūlyti Seimui tvirtinti liberalesnę galingų fejerverkų naudojimo tvarką, bet sugriežtinti vadinamųjų „bambioškių“ pardavimus, uždrausti fejerverkais prekiauti degalinėse ir internetu...
-
Gera žinia: nuo liepos turėtų mažėti elektros kaina
Vidutinė visuomeninė elektros kaina gyventojams nuo liepos turėtų mažėti beveik 19 proc. (5,2 cento) iki 22,264 cento (su PVM) už kilovatvalandę (kWh). Tokią kainą mokėtų maždaug 460 tūkst. nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusių trečiojo elektro...
-
Socialdemokratai: gynybai turi būti skiriama ne mažiau kaip 3,5 proc. BVP45
Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) teigia, kad atsižvelgiant į Rusijos imperinę politiką Lietuvos gynybai turi būti skiriama ne mažiau kaip 3,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). ...
-
Užbaigti planiniai „LitPol Link“ priežiūros darbai3
Po planinių techninės priežiūros darbų vėl pradėjo veikti Lietuvos ir Lenkijos elektros sistemų jungtis „LitPol Link“, penktadienį pranešė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“. ...
-
„Snaigės“ apyvarta pirmąjį metų ketvirtį krito, įmonė patyrė didesnį nuostolį3
Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdomos vienintelės Baltijos šalyse šaldytuvų gamybos bendrovės „Snaigė“ konsoliduota apyvarta pirmąjį šių metų ketvirtį krito apie 18 procentų, augo bendrovės patir...
-
Turto bankas: investicijos į pažangą6
Turto bankas (TB) Lietuvoje valdo per 700 tūkst. kv. m administracinių patalpų. Kaune yra apie 90 tūkst. kv. m valdomo ploto. ...
-
Teistiems asmenims nori drausti dirbti su vaikais: kaip įtvirtinti ribojimus?12
Parlamentarai nori visiems teistiems asmenims uždrausti dirbti bet kokį darbą, susijusį su vaikais. Vaikų teisių specialistai sako, kad Švietimo įstatymas jau dabar draudžia teistiems žmonėms dirbti mokyklose ir darželiuose, tačiau teisti ar...
-
LIPFA: lietuviška pensija tenkina tik dešimtadalį gyventojų10
Tik 9 proc. Lietuvos gyventojų yra patenkinti esamomis šalies pensijomis, rodo Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) apklausa. ...
-
M. Navickienė: dėl pertvarkos neįgalieji darbą susiranda 1,5 karto greičiau2
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad šiemet pradėjus neįgaliųjų įdarbinimo pertvarką, jie darbą susiranda 1,5 karto greičiau nei anksčiau. ...
-
Vidutinė senatvės pensija pernai augo 15 proc., iki 474 eurų6
Praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje 882,1 tūkst. asmenų gavo bent vienos rūšies pensiją – pensijų gavėjų per metus padaugėjo 0,3 tūkst., jie sudarė 30,8 proc. visų nuolatinių šalies gyventojų (2021 metais – 31,4 proc.)....