- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo liepos planuojama didinti motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas. Seimui pritarus, būtinąjį stažą turintiems tėvams išmoka didėtų 92 eurais. Taip pat siūloma, kad nuo kitų metų mamoms ir tėčiams, kurie būdami vaiko priežiūros atostogose ir toliau dirba, išmoka nebūtų mažinama. Vaiko priežiūros atostogose esančios mamos sako, kad pastaruoju metu išlaikyti vaikus darosi vis sunkiau, praneša LNK.
Jos neabejoja, kad norint, jog daugiau šeimų pasiryžtų gimdyti, valstybė turi didinti išmokas.
„Žinoma reikia didinti. Auginti vaiką nėra pigu. Jeigu norime, kad mūsų demografinė padėtis gerėtų Lietuvoje ir būtų motyvuoti žmonės turėti didesnes šeimas, tai reikia didinti išmokas“, – teigė kalbinta mama.
„Žinoma, pritariu. Viskas brangu, vaikus auginti tikrai nėra pigu. Norėtųsi, kad būtų geriau. Antrus metus buvo skaičiuojamos motinystės išmokos nuo vyro algos, tai buvo lengviau“, – sakė kita kalbinta mama.
Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė siūlymui didinti motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas. Nuo liepos minimalios išmokos turėtų didėti 92 eurais. Tai yra nuo 6 iki 8 bazinių dydžių.
„6 baziniai dydžiai, kurie buvo iki šiol, jie neatitinka realios situacijos. Tos moterys, kurios neturėjo darbo stažo, gaudavo 6 bazinius dydžius ir tos, kurios turėjo 12 mėnesių stažą, jos gaudavo minimalų“, – akcentavo Seimo narė Rima Baškienė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Siekiama, kad dirbantys ir mokesčius mokantys tėvai gautų didesnes išmokas nei tie, kurie nedirba. Reikiamą stažą turinčios mamos motinystės išmoką gauna per nėštumo ir gimdymo atostogas. Jos mokamos apie keturis mėnesius. Tėvystės išmoka mokama vieną mėnesį.
„Šiuo metu motinystės išmoka skaičiuojama dienomis, tai dienos išmoka siekia apie 65 eurus, o tėvystės išmoka skaičiuojama mėnesio, siekia apie 1400 eurų“, – akcentavo „Sodros“ atstovė Kristina Zitikytė.
Socialinių reikalų ir darbo komitetas skaičiuoja, kad išmokos turėtų didėti 5000 mamoms ir tėčiams.
Pinigais nepapirksime žmonių, kad jie susilauktų daugiau vaikų.
„Šeimos nebenori susilaukti daugiau vaikų. Yra tendencija nesusilaukti vaikų. Pinigais nepapirksime žmonių, kad jie susilauktų daugiau vaikų, nes yra tokios išmokos. Kada mes susilaukiame vaikų, yra labai gerai turėti tą pagrindą“, – teigė daugiavaikių šeimų asociacijos vadovė Jurgita Pocienė.
„Per metus mes turime apie 19 tūkstančių motinystės išmokų gavėjų. Kasmet skaičiuojama, kad tėvystės išmoką gauna apie 15 tūkstančių gavėjų. Analizuojant ilgesnį laikotarpį, pastebime, kad išmokų gavėjų skaičius, mažėja“, – K. Zitikytė.
Planuojama nuo sausio mėnesio mamoms ir tėčiams, kurie neapleidžia savo darbų, leisti užsidirbti daugiau, nemažinant išmokų.
„Nebetaikyti lubų, neviršyti 5 VDU“, – teigė R. Baškienė.
„Mažiausią išmoką gaunantys tėvai už vaiko priežiūros atostogas galės užsidirbti 546 eurus. O didžiausias išmokas gaunantys tėvai galės užsidirbti net iki 7000 eurų papildomai, būdami motinystės ar tėvystės atostogose“, – akcentavo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Justas Džiugelis.
„Šiuo metu, kurie gauna išmoką už pirmus vaiko priežiūros metus, jų išmoka siekia apie 800 eurų. Antraisiais vaiko priežiūros metais išmoka siekia apie 570 eurų“, – pabrėžė K. Zitikytė.
Teisininkai teigia, kad mamos ir tėčiai neretai pasiklysta išmokų labirintuose ir nežino, kas jiems priklauso, o kas ne.
„Dezinformacijos įvairiais kanalais tikrai netrūksta – įvairiuose forumuose, bloguose. Kitas dalykas, trūksta pačio aiškumo iš valstybinių institucijų tinklo“, – sakė teisininkė Greta Užkuraitė.
Išmokų didinimas Seime bus svarstomas jau šį mėnesį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo keisti alkoholio prekybos ribojimus sekmadieniais23
Seimui šių metų pradžioje sausį atmetus pluoštą valdančiųjų iniciatyvų atlaisvinti alkoholio prekybą, liberalai siūlo atšaukti ribojimą sekmadieniais juo prekiauti tik iki 15 val. ...
-
I. Šimonytė: iš Medijų rėmimo fondo bus remiami kultūros bei kiti leidiniai1
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad leidėjams ir toliau bus mokamos kompensacijos už prenumeratos pristatymą miesteliuose ir kaimo vietovėse. Be to, pasak jos, iš naujojo Medijų rėmimo fondo bus remiami ir kultūros bei kiti leidiniai, ku...
-
Seimas spręs, ar drausti prekybininkams bausti tiekėjus
Seimas imasi svarstymo, ar uždrausti prekybininkams bausti tiekėjus, kai jie negali pristatyti produkcijos per labai trumpą laiką, jei dėl to nesusitarta raštu. ...
-
Seimas: taršos mokesčiu nebus apmokestinamos perdirbtos pakuotės1
Nuo 2025 metų verslas bus atleidžiamas nuo mokesčio už aplinkos teršimą kombinuotų, plastiko, PET pakuočių atliekomis, jeigu jos visos bus perdirbtos. ...
-
Buvęs ministras apie siūlymus dėl rekordinių palūkanų: kam spręsti problemą, kurios nėra?
Kaip gelbėti paskolas turinčius lietuvius nuo finansinių kančių, pylėsi siūlymai iš visų pusių. Prezidentūra siūlo didinti gyventojų pajamas – minimalią algą ir neapmokestinamą pajamų dydį. Seimo opozicija užregistravo įstatymo ...
-
LEA: benzinas Lietuvoje per savaitę brango vienu, dyzelinas – keturiais centais
Vidutinė benzino kaina per savaitę Lietuvoje padidėjo vienu, o dyzelino – keturiais centais, rodo ketvirtadienį Lietuvos energetikos agentūros (LEA) paskelbta apžvalga. ...
-
Atgimsta prekyba su Kinija: pykčių – lyg nebūta?9
Lietuviški durpynų laukai prieš dvejus metus dar domino kinus. Šilutėje pagamintuose durpių substratuose Kinijos gyventojai galėjo užsiauginti kokių tik nori daržovių. Stojus prekybos karui su Kinija, daugiau durpės į tą pusę n...
-
Seimas uždraudė kailinių žvėrelių fermas19
Seimas ketvirtadienį priėmė įstatymą, nuo 2027 metų Lietuvoje uždraudžiantį kailinių žvėrelių verslą. ...
-
Statistikai: mokytojai uždirba 10 proc. daugiau nei kiti darbuotojai6
Šalies valstybinėse mokyklose dirbančių mokytojų vidutinis atlyginimas prieš mokesčius viršija 2,2 tūkst. eurų ir yra dešimtadaliu didesnis už šalies vidurkį, teigia Valstybės duomenų agentūra (VDA). ...
-
Apklausa: finansiniai sukčiai taikosi į vis jaunesnius žmones
64 proc. lietuvių mano, kad finansinio sukčiavimo atvejų per pastaruosius metus padaugėjo. Tai labiausiai pastebėjo žmonės nuo 30 iki 39 metų amžiaus, rodo „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa. ...