Quantcast

VVKT įspėja žmones nepirkti neaiškios kilmės produktų, neva saugančių nuo koronaviruso

  • Teksto dydis:

Europos vaistų agentūrai (EVA) registravus jau antrąją vakciną nuo COVID-19 ligos ir vis labiau įsibėgėjant vakcinacijai, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) įspėja, kad virtualioje erdvėje nuo pat pandemijos pradžios vis atsiranda siūlymų įsigyti vaistų nuo COVID-19 ligos bei jos profilaktikai. Sukčiai jau pradėjo siūlyti įsigyti ir vakcinų, neva apsaugančių nuo koronaviruso.

VVKT primygtinai ragina žmones nepirkti neaiškios kilmės produktų, pristatomų kaip vakcinos ar vaistai bei neužsiimti savigyda.

„Būtina atminti, kad vakcinų nuo koronoviruso neįmanoma įsigyti nei internete, nei vaistinėse. Visoms Europos Sąjungos valstybėms narėms vakcinas nuo COVID-19 perka Europos Komisija. Lietuvoje žmonės skiepijami tik per penkis vakcinacijos centrus. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos, Klaipėdos universitetinė ligoninė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, Respublikinė Panevėžio ligoninė gautas vakcinas paskirsto savo rajone esančioms, COVID-19 liga sergančių pacientų gydymu besirūpinančioms stacionarioms sveikatos priežiūros įstaigoms“, – pabrėžia VVKT viršininkas Gytis Andrulionis. Anot jo, kol kas ES yra registruotos dvi vakcinos nuo COVID-19 ligos: kompanijų „BioNtech“ ir Pfizer“ bei „Moderna“.

VVKT atkreipia dėmesį, kad internete prieš kelias dienas pasirodė siūlymų įsigyti „BioNtech“ ir „Pfizer“ gaminamos vakcinos. Tai – tikrovės neatitinkanti informacija, galbūt paprasčiausias noras pasipelnyti, perspėja tarnyba. Mat minėta vakcina – ypatinga. Ją reikia saugiai transportuoti tam pritaikyta technika ir turėti reikiamą įrangą, be to, vakcina turi būti laikoma itin žemoje temperatūroje – turi būti ne mažiau 70 laipsnių šalčio. Atitirpinus vakciną reikia praskiesti ir vartoti nedelsiant, priešingu atveju suyra jos veiklioji medžiaga. Akivaizdu, kad dėl sudėtingo vakcinos naudojimo, išskirtinių laikymo sąlygų, joks privatus pardavėjas negali užtikrinti jos saugumo.

VVKT taip pat akcentuoja, kad visus vaistus reiktų pirkti tik legaliose prekybos vietose arba jų elektroninėse parduotuvėse, kurios pažymėtos specialiu logotipu, nurodančiu kad šioje vaistinės internetinėje svetainėje vaistus pirkti yra saugu. Ne vaistinių interneto svetainėse gali būti teigiama, jog vienas ar kitas vaistas bei maisto papildas gali išgydyti COVID-19 sukeltą infekciją arba užkirsti jai kelią. VVKT ragina netikėti tokiais pažadais – visi skambiai išreklamuoti produktai greičiausiai yra falsifikuoti vaistai.

Anot VVKT specialistų, žinoti reikėtų ir tai, kad sukčių siūlomi vaistai, net jei ir pagaminti teisėto vaistų gamintojo, bet pakliuvę į neteisėtą platinimo grandinę, yra tapę falsifikatu. Vaistus, kad jie būtų kokybiški ir saugūs vartoti, būtina tinkamai gabenti ir laikyti. Internetu įsigyto preparato tinkamumo vartoti terminas gali būti pasibaigęs, vaistas gali būti perpakuotas į kitas pakuotes, ant kurių gali būti užrašyti kiti, nauji tinkamumo vartoti terminai, arba neišlaikyta temperatūriniai reikalavimai, laikytas šviesoje, kurioje gali sumažėti vaisto veiksmingumas ar pan. Viso to žmogus pats niekaip nepatikrins.

Vartojant iš sukčių įsigytus vaistus, kurių sudėtis neaiški, žmogus rizikuoja savo sveikata ar net gyvybe, perspėja VVKT ir primena, kad negalima vartoti patiems jokių vaistų profilaktiškai prieš COVID-19, juolab kur nors išgirdus ar socialiniuose tinkluose perskaičius, kad vienas ar kitas vaistas neva padeda apsisaugoti nuo koronaviruso ar palengvina COVID-19 ligos simptomus. Nereikėtų stengtis gydytis patiems – taip galima dar labiau pakenkti savo sveikatai. Daugumoje valstybių jau stebimi išaugę apsinuodijimai vaistais, nes žmonės juos pradėjo vartoti savarankiškai profilaktikos sumetimais, tokiu būdu tikėdamiesi išvengti koronaviruso infekcijos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių