Veido kaukės: dėvėjimo klaidos gali kelti grėsmę eismo saugumui

 • Teksto dydis:

Švelninant karantino sąlygas daugiau gyvybės atsiranda ir gatvėse bei viešose erdvėse. Sveikatos specialistai ir draudikai atkreipia dėmesį į tai, kad, galiojant reikalavimui viešose vietose būtinai dėvėti veidą dengiančias kaukes, klaidos jas nešiojant gali turėti įtakos ir eismo saugumui, ypač pėsčiųjų.

Neimituokime saugumo

Vaistininkė Laura Vanagaitė atkreipia dėmesį, kad teisingai užsidėti kaukių dar nemokame, o ir kaukės dėvėjimą tik ant burnos, paliekant neuždengtą nosį, galima pavadinti nebent saugaus ir atsakingo elgesio imitavimu.

"Neturėdami ilgalaikės kaukių dėvėjimo patirties, jas bandome pratintis ir viena dažniausiai pasitaikančių klaidų yra netinkamas jų prispaudimas prie veido, ypač viršutinės dalies. Dalis daugkartinių kaukių neturi prie nosies prispausti skirtų vielučių, bet ir vienkartines medicinines kaukes su vielutėmis dažnai tenka matyti atvėpusias po akimis. Tokiu atveju tiesiai į jas iškvepiamas šiltas oras, o jei dėvimi akiniai – jie tiesiog aprasoja", – pastebi L.Vanagaitė.

Ji pataria pėstiesiems ypatingą dėmesį atkreipti į tai, ar gerai prigludusi viršutinė kaukės dalis. Jei to nepavyksta iki galo tinkamai sureguliuoti, galima pabandyti ją priklijuoti ir pritvirtinti pleistro gabalėliu, o regėjimą koreguojančius ar saulės akinius atitraukti kiek toliau.

Saugumas gatvėje

"Bet kokiu atveju pėstieji turėtų laikytis kelio ženklų ir šviesoforų signalų, gatvę ar kelią kirsti tik tam numatytose vietose. Prieš įžengdami į važiuojamąją kelio dalį įsitikinkite, ar judėti toliau tikrai saugu. Dėvėdami regėjimo sąlygas kiek koreguojančias apsaugines kaukes, neskubėkite, skirkite sau tiek laiko, kad galėtumėte įvertinti, ar tikrai matote visas transporto priemones, suvokiate jų judėjimo greitį ir trajektoriją", – rekomenduoja draudimo bendrovės ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.

Saugumas: dėvint regėjimą kiek koreguojančias apsaugines kaukes reikėtų ypač atidžiai įsitikinti, ar gatvėje saugu. Evaldo Šemioto nuotr.

Vairuotojai savo automobiliuose apsauginių veido kaukių dėvėti neprivalo. Kad tai yra didelis pranašumas eismo saugumui, rodo balandžio mėnesį JAV užfiksuotas įvykis. Jis išryškino tai, kad dėvėdami kaukes įkvepiame daugiau anglies dvideginio nei įprastai.

"JAV Naujajame Džersyje įvyko nelaimė, kai keletą valandų su N95 kauke, atitinkančia FFP2 standartą, vairavęs vairuotojas tiesiog prarado sąmonę ir trenkėsi į stulpą, sudaužydamas automobilį. Vietos policijos nuomone, nelaimė įvyko dėl ilgai dėvimo respiratoriaus naudojimo, kuris lėmė nepakankamą deguonies ir per didelį anglies dioksido suvartojimą. Panašų, nors ir silpnesnį, efektą suteikia net ir kur kas paprastesnės kelių medžiagos sluoksnių kaukės, todėl dėvint jas nereikėtų pervertinti savo reakcijos į greitai kintančią eismo situaciją", – pastebi A.Žiukelis.

Kas kaip išmano

Pasak specialisto, nekritikuojant ir nevertinant eismo dalyvių pasirinktų prevencijos priemonių kaip perteklinių ar pernelyg griežtų, tenka ir mūsų šalies gatvėse pamatyti dujokaukių tipo apsaugines kaukes dėvinčių eismo dalyvių.

"Žmonės saugosi, kaip išmano, bet pamačius Vilniuje paspirtuku skriejančią merginą su dujokaukės tipo apsaugine kauke ant veido norom nenorom kyla klausimas, ar ji pati pasvėrė visus tokios priemonės dėvėjimo pranašumus ir trūkumus bei ar jaučiasi patogiai. Norisi tikėtis, kad taip, tačiau su paspirtukais ir dviračiais prasilenkiantiems pėstiesiems taip pat yra signalas, kad budrumas šiuo metu turėtų būti net didesnis nei įprastai", – pranešime konstatuoja ekspertas.

Jo teigimu, kad ir kaip būtų, pandemijos metu dėl savo ir kitų saugumo veido kaukes dėvėti būtina, tačiau ne ką mažiau svarbu pasirūpinti ir tuo, kad jos netrukdytų regėjimui ir atsakingam dalyvavimui eisme.

Reikalavimas viešose vietose dėvėti apsaugines veido kaukes Lietuvoje galioja nuo balandžio 10 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Ko jūs čia logikos ieškot, nes tas kaukėtas plikis psich** atvirai pasakė kad jo veiksmuose logikos NEIEŠKOTUME.

pezalas

pezalas portretas
apie ka čia peza? Lauke kaukės dėvėti nereikia

to apatinis

to apatinis portretas
per nosi ikvepi ir iskvepi
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių