- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kiek verta gyvybė ir ką daryti, jeigu gydymas kainuoja kelis milijonus eurų? Su tokia drama susidūrė itin reta liga sergančios vos pusantrų metukų Milanos šeima. Jau daugelis girdėjo, kad istorijoje pasiektas lemtingas taškas – 2 mln. eurų kainuojančiam gydymui didžiąją dalį jau suaukojo žmonės, kol galiausiai išsijudino ir valstybė. Ligonių kasos, tikina, kad dalį kompensuos, tačiau neįvardija konkrečios sumos, nes tai esą paslaptis, pasakojama LNK reportaže.
Sunkiai serganti Milana Kauno klinikose. Po tamsaus etapo – geros žinios. Neįtikėtinai brangus dukros gydymas bus kompensuotas.
„Gyvename geromis nuotaikomis ir Milanai viskas gerai“, – džiaugėsi mergaitės mama Greta Patenkienė.
Priminsime, kad Milanai diagnozuota itin reta ir sunki liga – pirmojo tipo spinalinė raumenų atrofija. Tai – pati sunkiausia ligos forma. Moderniausio gydymo kaina – 2 mln. eurų. Ir šeima jį gaus.
„Pats brangiausias gydymas. Pati esu derybų komisijoje. Niekada neteko derėtis dėl tokios įspūdingos gydymo sumos. Tai – pirmas kartas“, – teigė Valstybinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja Neringa Norkūnaitė-Sasnauskienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Negydomi vaikai palaipsniui nustoja judėti. Kiti praranda gebėjimą ryti, kvėpuoti – išgyvena iki dvejų metų. Šiuo metu Milanai – jau 1,5 metukų.
„Per tuos pirmuosius šešis mėnesius kūdikis netenka 95 proc. savo motorinių neuronų. Laikas ir greiti sprendimai čia yra labai svarbu. Ilgai buvo manoma, kad tai yra lėtinė liga ir nieko nepakeisi, bet dabar viskas apsivertė aukštyn kojomis. Todėl norime tikrinti dėl šios ligos ir naujagimius. Laimė, jau Lietuvoje šią galimybę turime“, – komentavo Kauno klinikų vaikų neurologė Milda Dambrauskienė.
Asmeninio archyvo nuotr.
Iki šiol Milanai kas keturis mėnesius leistos injekcijos į stuburą.
„Pagal specialias skales, jos būklė yra labai pagerėjusi. Paprastai tokio teigiamo poveikio mes ir tikimės iš jai leidžiamų vaistų. Ji gavo šešias injekcijas, kurios leidžiamos į stuburo kanalą. Aišku, liga padarė savo darbą – jai reikia pagalbos valgant. Ji maitinama dirbtinai per gastrostomą – įvestas vamzdelis į skrandį. Ir miegant jai reikia papildomos ventiliacijos normaliam kvėpavimui palaikyti.
„Sunku, nes ji viską lėčiau daro. Dabar, laimė, narkozių nereikės“, – kalbėjo Milanos mama.
Kad gaus moderniausią vaistą, šeima sužinojo tik prieš porą dienų.
„Priimtas sprendimas dalinai kompensuoti. Mes turime tokią galimybę. Tačiau visos sumos negalėjome kompensuoti, nes ji labai didelė“, – sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Strateginio planavimo skyriaus vyr. specialistė Jolanta Sinkevič.
Bendra suma yra konfidenciali. Mes jokiais būdais negalime to atskleisti, nes taip sutarta su gamintoju.
Su žiauria realybe susidūrę tėvai patys kreipėsi į žmones. Įkūrė fondą, aukoti galėjo visi.
„Prašau, dalinkitės, kad kuo daugiau žmonių pamatytų Milanos istoriją ir prisidėtų prie jos gydymo“, – socialiniuose tinkluose skambėjo sergančios mergaitės mamos Gretos pagalbos šauksmas.
„Yra 1 milijonas ir 400 tūkst. eurų – tokia suma buvo suaukota per šešis mėnesius“, – viltingai kalbėjo sergančios Milanos mama.
Savaitgalį Šiauliuose įvyko ir paramos koncertas. Surinkta dar apie 60 tūkst. eurų.
Gydymas Milanai bus suteiktas Lietuvoje. Reikalinga injekcija, žinoma kaip genų terapija, yra vienkartinė. Suleidžiama kartą visam gyvenimui. Reikalingi vaistai kompensuojami 25 Europos šalyse.
„Pirmą kartą Lietuvoje bus dalinis kompensavimas. Dabar dar tik formuojame tokią praktiką“, – sakė J. Sinkevič.
„Genų terapijos pradžia bus net ir Baltijos šalyse. Nors šis vaistas Europoje registruotas jau trejus metus, kol kas nei Latvijoje, nei Estijoje irgi nebuvo išspręstas kompensavimo klausimas“, – konstatavo faktą vaikų neurologė.
Genų terapija turi ir rizikų. Garantijos pasveikti nėra.
„Dabar labai priklausys, kiek Milanos organizmas pats turi resursų“, – sakė M. Dambrauskienė.
Ministerija neišduoda, kiek prisidės valstybė, bet svarbu, kad pavyko išsiderėti didelę nuolaidą.
„Taip sutarta, kad dalis, kuria prisideda valstybė, taps didesnė ir gerokai sumažės ta dalis, kurią turės primokėti pacientas. Bet ta bendra suma yra konfidenciali. Mes jokiais būdais negalime to atskleisti, nes taip sutarta su gamintoju“, – aiškino J. Sinkevič.
Spinaline raumenų atrofija serga vienas iš 10 tūkst. naujagimių.
Mama sako, jeigu liks pinigų iš fondo, juos skirs Milanos reabilitacijai. Vaikų neurologės teigimu, spinaline raumenų atrofija serga vienas iš 10 tūkst. naujagimių. Ar šį kartą atrėžus nemenką sumą Milanai, liks ir kitiems, sergantiems kitomis retomis ligomis.
„2017 metais buvo skirta 5 mln. eurų, praeitais metais – 15 milijonų. Tad už tiek ir buvo skirta kompensavimui. Labai gaila, kad į viešumą išeina tik vienetiniai atvejai“, – teigė J. Sinkevič.
Pernai 15 mln. eurų išdalinta 318 pacientų. Šiemet biudžetas padidintas.
„Šiais metais yra skirta 20,5 milijono eurų. Tai yra 5 milijonais daugiau nei pernai“, – informavo N. Norkūnaitė-Sasnauskienė.
Ministerijos teigimu, didžioji dalis prašančių kompensacijos ją gauna. Tačiau, kiek pernai išgirdo neigiamą atsakymą, skaičiaus nepateikė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kariuomenės sraigtasparnis iš užsienio į Kauną gabeno donoro organą5
Iš užsienio į Kauną buvo pergabentas donoro organas, pranešė Lietuvos kariuomenė. ...
-
Plungės gydymo įstaigose apsilankęs A. Dulkys pristatė planuojamas priemones, kurios mažins eiles ir krūvį gydytojams11
Pirmadienį, kovo 20 d., sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Plungės gydymo įstaigose: greitosios medicinos pagalbos stotyje, dviejose pirminės sveikatos priežiūros klinikose ir vietos ligoninėje. Kaip praneša Sveikatos apsaugos m...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 560 naujų atvejų, vienas žmogus mirė
Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 560 naujų COVID-19 atvejų, vienas žmogus mirė, rodo antradienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Šiauliuose ir Visagine pasiektas sergamumo gripu ir kitomis infekcijomis epideminis lygis
Praėjusią savaitę padaugėjus sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 epideminis sergamumo lygis pasiektas Šiaulių mieste bei Visagine. ...
-
Praėjusią savaitę Kauno klinikose užregistruotas 10-as šiemet efektyvus organų donoras2
Praėjusią savaitę Kauno klinikose užregistruotas 10-asis šiemet efektyvus organų donoras, pirmadienį pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB). ...
-
Mokslininkai sukūrė nemokamą programėlę: iš balso atpažįsta, ar žmogus serga vėžiu4
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai sukūrė programėlę, kuri iš žmogaus balso atpažįsta, ar jis serga gerklų vėžiu. Tokia programėlė skirta telefonams ir pritaikyta gerklų vėžiui nustatyti. Medikai sako, kad inovacija pad...
-
Tarnyba: „Lidomed-Bio“ biorezonansiniai prietaisai negali būti platinami Lietuvoje
Bendrovės „Lidomed-Bio“ gaminami biorezonansiniai prietaisai nebuvo įvertinti pagal jiems taikomus reikalavimus, todėl negali būti platinami Lietuvoje, jie nėra tinkami gydymui, pirmadienį pranešė Valstybinė akreditavimo sveikatos pr...
-
Brango privačių odontologų paslaugos: pacientų tai neatbaido, tad specialistai tuo naudojasi?4
Suskaudus dančiui, gyventojai dažnai susiduria su dilema: privačioje klinikoje teks išleisti nemažai pinigų, o miesto poliklinikoje eilėje pas odontologą gali tekti laukti ir mėnesį. Privatūs kabinetai tuo naudojasi, nes brangstančios paslaug...
-
SAM: pacientų registracija internetu pernai buvo rekordinė
Vis daugiau gyventojų ir gydymo įstaigų pasinaudoja galimybe registruoti pacientus konsultacijoms pas gydytoją per Išankstinės pacientų registracijos (IPR) informacinę sistemą. Pernai registracijų skaičius viršijo 3,6 mln. kartų, &scar...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 46 nauji atvejai, du žmonės mirė
Per praėjusią parą nustatyti 46 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė, rodo pirmadienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...