Quantcast

Sportas vandenyje – efektyvi atsipalaidavimo priemonė

Optimalus fizinis aktyvumas asocijuojamas su sveikatingumu – tinkama fizinė veikla ne tik užtikrina gerą savijautą, bet ir padeda įvairių ligų gydymui bei profilaktikai. Natūralu, jog pavasarį tampame fiziškai aktyvesni: šiltesnis oras ir bundanti gamta skatina vis daugiau laiko praleisti gryname ore. Tačiau pasivaikščiojimus lauke vertėtų paįvairinti ir apsilankymais baseine.

Tinka ir silpnesniems

Sportas baseine (plaukimas, aerobika, mankštos, kitos fizinės veiklos) yra rekomenduojamas įvairaus amžiaus žmonėms, siekiantiems palaikyti fizinį aktyvumą. Treniruotės vandenyje atpalaiduoja, dailina kūno formas, grūdina bei stiprina fizinę būklę. Be to, šios fizinio aktyvumo formos gali būti taikomos ir kaip gydomoji priemonė, – fiziniai pratimai baseine yra vieni pagrindinių vandens terapijos būdų.

Vandens terapija taip pat taikoma kaip pakaitinis ar lengvesnis fizinis krūvis gydymo ir reabilitacijos tikslais.

Kauno klinikų sporto medicinos ir reabilitacijos gydytojas med. dr. Gediminas Tankevičius sako, jog įprastai žmonės fizinio aktyvumo formas vandenyje renkasi siekdami atsipalaiduoti, taip pat pasirinkdami vandens sporto šaką (pvz., plaukimą, vandensyvį, šuolius į vandenį ar kitas veiklas).

„Fizinių pratimų vandenyje – kaip gydomosios terapijos metodo – privalumas yra tas, jog treniruotės yra tinkamos ir silpnos fizinės būklės asmenims, taip pat turintiems apribojimų veikti sausumoje. Todėl vandens terapija taip pat taikoma kaip pakaitinis ar lengvesnis fizinis krūvis gydymo ir reabilitacijos tikslais“, – aiškina medikas.

Mažina sąnarių pažeidą ir gydo traumas

Pasak sporto medicinos ir reabilitacijos specialisto, plaukimas, kineziterapija ar kiti fiziniai pratimai, atliekami baseine, palengvina judėjimą, sumažina krūvį sąnariams ir mažina jų pažeidą, taip pat lengvina raumenų spazminį skausmą. Kadangi kūno svoris dėl vandens keliamosios jėgos sumažėja, baseine galima lengviau atlikti tam tikrus pratimus (pvz., nardant ar plūduriuojant).

„Kitas svarbus dalykas, sportuojant vandenyje – nors ir nedidelį krūvį – patiria visos raumenų grupės; dėl vandens sukuriamo pasipriešinimo, judesiuose vandeny mažiau inercijos, nei pratimus atliktume sausumoje. Raumenų apkrova vandenyje didėja sulig judesių greičiu – kuo greitesni judesiai, tuo daugiau jėgų išnaudosime“, – sako med. dr. G. Tankevičius.

„Sportas vandenyje ypač rekomenduojamas sergantiems osteoporoze, nes šios procedūros mažina kaulų lūžių riziką. Tačiau reikia žinoti, kad nuo tokio fizinio krūvio kaulai netankėja, todėl gydymo terapijai baseine reikalingi saugūs ir tinkamai parinkti jėgos pratimai. Fiziniai pratimai vandenyje taip pat taikomi esant sąnarių disfunkcijai: senatvinei sąnarių degeneracijai ar skausmams. Vandens terapija gydomi pacientai po įvairių traumų, operacijų, – ji efektyvi siekiant atkurti ar pagerinti atramos ir judėjimo sistemą, pavyzdžiui, eiseną“, – gydomąją fizinių pratimų vandenyje paskirtį įvardija sporto medicinos gydytojas.

Sportininkams poveikis skiriasi

Tačiau, kaip teigia medikas, intensyviai sportuojantiems ne vandens sporto šakas, baseinas tinkamas tik kaip atsipalaidavimo, reabilitacinė priemonė. „Vandenyje žmogus juda lengvesnėmis sąlygomis, todėl sportininkai baseiną renkasi siekdami atsipalaiduoti ar pagerinti atramos ir judėjimo sistemą. Sportininko raumenims, atvirkščiai, vandenyje tenka per menka apkrova ir jie nėra pakankamai stiprinami“, – paaiškina med. dr. G.Tankevičius.


Verta žinoti

3 kartus per savaitę po 30 min. atliekamos treniruotės baseine (plaukimas, aerobika vandenyje ar kt.) siekiant palaikyti tinkamą fizinį aktyvumą yra rekomenduojamos suaugusiems, ypač turintiems judėjimo apribojimų sausumoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių