Quantcast

Specialistai peršalus ragina kuo anksčiau kilti į kovą su liga

  • Teksto dydis:

Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis šiemet mažesnis nei pernai, tačiau nederėtų pamiršti: susirgti galima ne tik COVID- 19, bet ir pasigauti paprastą peršalimą sukeliančią infekciją. Užklupus šiai infekcijai, vaistininkai pataria neperlenkti naudojant vaistus.

Dažnai daroma klaida

Biomedicinos mokslų daktarė vaistininkė Aurima Stankūnienė pastebi, kad dažnas gyventojas, pajutęs pirmuosius peršalimo simptomus, linkęs vaistinėje teirautis visų įmanomų preparatų jiems lengvinti. Specialistė sako, kad tai klaida – ligą padės įveikti ne vaistų kiekis, o tinkamiausių priemonių pasirinkimas. Vaistininkė pataria kilti į kovą su liga nedelsiant, o priemonių pirmiausia ieškoti namų vaistinėlėje.

"Užgulta nosis, čiaudulys, perštinti gerklė, lengvas kosulys – būdingiausi pirmieji peršalimo simptomai, rodantys į organizmą patekusią virusinę infekciją. Peršalimo simptomus pajutę ir į vaistinę atskubėję gyventojai neretai prašo preparatų iškart visiems simptomams lengvinti: nuo karštų gėrimų su paracetamoliu iki sirupo kosuliui. Na, o kad ligą įveiktų garantuotai, dar ir vitamino C teiraujasi. Tačiau svarbu žinoti, kad ne vaistų kiekis padės ligą įveikti, o laiku ir tinkamai pradėtas gydymas. Be to, kuo anksčiau kibsite į kovą su infekcija, tuo pigiau kainuos pasveikti – reikės mažiau vaistų, o dalį jų tikrai rasite ir savo namų vaistinėlėje", – sako vaistininkė.

Nieko nedarant nepraeis

Ne vaistų kiekis padės ligą įveikti, o laiku ir tinkamai pradėtas gydymas. Be to, kuo anksčiau kibsite į kovą su infekcija, tuo pigiau kainuos pasveikti.

Vaistininkė sako, kad pirmomis ligos dienomis peršalimo simptomai gali būti labai švelnūs, todėl gali kilti noras palaukti – gal praeis savaime. Tačiau delsimas dažnai baigiasi simptomų paūmėjimu, ligos progresavimu ir rimtu gydymu. Todėl jau pirmiesiems simptomams lengvinti ji siūlo imtis trijų priemonių: gerti daug šiltų skysčių, geriausia – natūralių žolelių arbatas; perštinčią gerklę nuraminti uždegimą mažinančiomis pastilėmis; užgultą nosį reguliariai praplauti jūros vandeniu.

"Kol simptomai švelnūs, šių priemonių visiškai pakanka gydymo pradžiai. Ypač svarbu gerti daug šiltų skysčių, kad sumažintumėte intoksikaciją. Pirmąją ligos dieną rekomenduojama per daug neprisivalgyti, tik daug gerti – kad organizmas visas jėgas skirtų kovoti su infekcija, o ne maistui virškinti", – pataria A.Stankūnienė.

Pradėjus kilti temperatūrai, nereikėtų skubėti jos mažinti. Tik jeigu temperatūra pakyla aukščiau kaip 38,5 °C, reikėtų gerti temperatūrą mažinančius vaistus su paracetamoliu. Specialistė atkreipia dėmesį ir į karštųjų gėrimų nuo gripo ar peršalimo vartojimą.

"Milteliai karštam gėrimui gripo ar peršalimo simptomams lengvinti dažnai būna tarp pirmųjų pirkinių, pajutus ligos simptomus. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad jų sudėtyje yra paracetamolio, todėl jų nerekomenduoju gerti, jeigu neturite temperatūros ar ji neaukšta – iki 38 °C. Per anksti sumažinę temperatūrą, sutrikdome natūralią organizmo gynybinę reakciją į infekciją, todėl jam ne padedame, o trukdome greičiau sveikti", – įspėja specialistė.

Kaip nepermokėti gydantis?

Viena iš priežasčių, kodėl išlaidos vaistams šaltuoju metų laiku išauga, – netinkamas jų vartojimas, sako vaistininkė. Dažnas klientas į krepšelį deda vaistų, kurių pirmomis ligos dienomis gali net neprireikti. Tik ligai ūmėjant, pasikonsultavus su vaistininku ar gydytoju, gali prireikti papildomų preparatų.

Specialistė apskaičiavo, kad gyventojams, namuose neturintiems jokių vaistinių preparatų nuo ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, gydymo išlaidos ligos pradžioje gali siekti iki 15 eurų.

"Jeigu namuose turite vasarą prisidžiovinę čiobrelių, aviečių lapų, liepžiedžių, o vaistinėlėje dar rastumėte pastilių gerklei ar jūros vandens, pradėti gydyti ligą galite ir be papildomų išlaidų. Pirmomis ligos dienomis dažniausiai nėra prasmės vartoti preparatų nuo kosulio, jeigu jis sukeltas gerklės dirginimo, taip pat gydomųjų purškalų į nosį, įvairių karštųjų gėrimų gripo simptomams lengvinti. Vitaminą C taip pat reikėtų profilaktiškai vartoti dar iki peršalimo ligų sezono, nes geriausias būdas greitai įveikti užklupusią ligą – žiemą pasitiki turint stiprų imunitetą", – patarimais dalijasi A.Stankūnienė.

Sveikata rūpinasi labiau

Tyrimai rodo, kad šešių iš dešimties gyventojų rūpinimosi sveikata įpročiai pandemijos metu pasikeitė. 26 proc. nurodė vartojantys daugiau maisto papildų imunitetui stiprinti, 20 proc. pradėjo sveikiau maitintis ir sportuoti, o 18 proc. namų vaistinėlę papildė vaistiniais preparatais peršalimo ir gripo simptomams lengvinti. Po 13 proc. gyventojų sako sumažinę ar atsisakę žalingų įpročių ir dažniau besikonsultuojantys su vaistininku, rodo spalį atliktas "Spinter tyrimų" tyrimas.

Beveik penktadalis gyventojų namuose visada turi būtiniausių preparatų, tačiau kas dešimtas sako iškart skubantis į vaistinę, todėl kartais įsigyjantis ir tokių vaistų, kokių jau turi namuose.

"Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, rekomenduoju gyventojams namų vaistinėlėje turėti pagrindinių vaistinių preparatų, kurie padėtų greitai reaguoti į peršalimo, gripo ar net COVID-19 simptomus, išvengiant apsilankymo vaistinėje. Tas pats tyrimas parodė, kad beveik penktadalis gyventojų namuose visada turi būtiniausių preparatų, tačiau kas dešimtas sako iškart skubantis į vaistinę, todėl kartais įsigyjantis ir tokių vaistų, kokių jau turi namuose", – pasak A.Stankūnienės, toks vaistų pirkimas nėra racionalus ir dažnai neatsiejamas nuo perteklinių išlaidų.


Pirmiesiems peršalimo simptomams lengvinti rekomenduojama:

• gerti daug šiltų skysčių, geriausia – natūralių žolelių arbatas,

• perštinčią gerklę nuraminti uždegimą mažinančiomis pastilėmis,

• užgultą nosį reguliariai praplauti jūros vandeniu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Profesorius

Profesorius portretas
Jeigu nestovi, tai ko gero nepakelsi.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių