Šlapimo nelaikymas: kokie pratimai padeda?

 • Teksto dydis:

Daug nepatogumų kelianti ir viešai mažai aptariama problema – šlapimo nelaikymas – dažnam asocijuojasi tik su garbingo amžiaus žmonių iššūkiais. Tačiau su šia problema susiduria vis daugiau jaunų žmonių, o priežastys gali slypėti ir įprastuose dienos ritualuose.

Apsunkina gyvenimą

Gydytojai įspėja: jei laiku nesikreipiama pagalbos, šis sutrikimas rimtai paveikia gyvenimo kokybę – be tualeto pertraukų tampa sunku įveikti ilgesnį atstumą, atsiranda psichologinis diskomfortas. Kai kuriais atvejais, tai ir labai rimtų ligų pranašas.

Nors manoma, kad šlapimo nelaikymas dažnai pasireiškia tik vyresnėms moterims, farmacininkė Elvyra Ramaškienė pastebi: su šia problema susiduria tiek jaunos moterys, tiek ir vyrai.

„Šlapimo nelaikymas gali būti ir jaunų moterų, patyrusių gimdymo traumų, problema, jis gali pasireikšti ir vyrams po prostatos operacijos, taip pat visiems, turintiems antsvorio, nes padidėjęs riebalinis sluoksnis spaudžia šlapimo pūslę. Šlapimo nelaikymą gali sukelti ir ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas, pavyzdžiui, raminamųjų, migdomųjų ar antidepresantų“, – paaiškina vaistininkė.

Vaistininkė pasakoja, kad kartais jį išprovokuoja ir kasdieniai įpročiai, pavyzdžiui, kofeino vartojimas. Kofeinas erzina šlapimo pūslę ir veikia kaip šlapimą varanti priemonė. Jeigu piktnaudžiaujate ir išgeriate daugiau negu keturis puodelius kavos per dieną, šlapimo nelaikymo tikimybė ateityje gerokai padidėja.

Dažnai keliasi naktį

Sveikam žmogui normalu šlapintis kas 3–4 valandas ir bet koks nukrypimas jau gali būti pirmasis šlapimo nelaikymo požymis. Medikai pastebi, kad pacientai nelinkę atvirauti apie intymias sveikatos problemas, bet norint save apsaugoti, pasireiškus bet kokiam šlapinimosi sutrikimui, svarbu kuo skubiau reaguoti.

Šlapimo nelaikymą gali sukelti ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas, pavyzdžiui, raminamųjų, migdomųjų ar antidepresantų.

„Net ir nedideliais kiekiais išsiskiriantis šlapimas juokiantis, čiaudint, kosint ar kitaip įsitempiant fiziškai, jeigu negalite susivaldyti vos išgirdę tekantį vandenį, streso metu ar paprasčiausiai kelis sykius keliatės šlapintis naktį – visa tai praneša apie šlapimo nelaikymo pradžią“, – specialistė pataria tokiu atveju nedelsti ir kreiptis į gydytoją.

Laiku nesikreipus į sveikatos specialistus, liga progresuoja, didėja fizinis ir psichologinis diskomfortas, taip pat galima pavėluotai diagnozuoti pilvo ir dubens srities darinius, neurologines ligas ar šlapimo pūslės akmenis ir infekcijas.

Padeda pratimai

Jeigu susiduriate su silpnu šlapimo nelaikymu, gali padėti dubens dugno raumenų treniravimas. Juos treniruoti galima namų sąlygomis atliekant paprastus pratimus.

„Sutraukite raumenis ir laikykite, kol suskaičiuosite iki 10, o tada atpalaiduokite. Šį pratimą reikėtų kartoti po dešimt kartų mažiausiai tris sykius per dieną. Jis naudingas ne tik jau turintiems problemų, bet ir visiškai sveikiems žmonėms, nes stiprindami raumenis sumažinsite šlapimo nelaikymo riziką ateityje“, – nurodo E.Ramaškienė.

Jeigu jaučiamas poreikis labai dažnai šlapintis, vaistininkė pataria treniruoti šlapimo pūslę: „Eikite į tualetą kas valandą, net jei nenorite. Kitą dieną padidinkite laiko tarpą iki 1,5 valandos, dar kitą – pakentėkite papildomai 30 minučių ilgiau. Kartokite tai, kol pradėsite reguliariai šlapintis kas 3–4 valandas“, – sako medikė.NAUJAUSI KOMENTARAI

yja

yja portretas
o kodėl niekas nesako, kad yra vaistų nuo kuriu atsiranda ši problema. tai ypač aktualu diabetikams
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių