Quantcast

Skrandžio skausmas – ir infarkto požymis

"Ar stiprus skrandžio skausmas visuomet atsiranda tik dėl virškinimo problemų?" - klausia Tomas.

Miokardo infarktas – negrįžtamas širdies raumens ląstelių pažeidimas – vis dažniau pakerta jaunus žmones. Kartais infarkto simptomai būna „tylūs“, netipiniai. Laiku į juos nesureagavus žmogaus gyvybės galima ir nebespėti išgelbėti.

Atsako specialistas

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų kardiologas profesorius Pranas Šerpytis:

- Dalis ligonių – tiek vyresnio, tiek ir jaunesnio amžiaus – skrandžio skausmus išties linkę sieti tik su virškinimo sutrikimais. Tačiau tai dažnai būna miokardo infarkto požymis, atipinė jo forma. Ypač vadinamuosius skilvelio apatinės sienelės miokardo infarktus lydi toks simptomas. Paprastai be staigaus pilvo skausmo pajaučiama mirties baimė, nerimas, išpila šaltas prakaitas, kuris atsiranda ir dėl kritusio arterinio kraujo spaudimo.

Dažnai į tokius skausmus žmonės nekreipia dėmesio ir neskuba prašyti medikų pagalbos. Deja, taip elgdamiesi pacientai pavėluoja, o pasekmės būna labai liūdnos. Tik laiku diagnozuojant ligą galima padėti. Tiesa, gydytojai irgi ne visada gali iškart nustatyti tikrąją užklupusio negalavimo priežastį, tam pirmiausia atliekama elektokardiograma. Ją geriausia būtų padaryti tą pačią dieną vos pajutus minėtus simptomus.

Kita vertus, daliai ligonių neteisinga mityba ilgainiui gali sukelti ir infarktą. Todėl šia prasme skrandžio skausmai su miokardo infarktu gali būti siejami tiesiogiai.

Netipinį infarktą gali lydėti ir kiti virškinimo sutrikimai – pykinimas, taip pat dusulys ar galvos svaigulys. Tai dažniau būdinga pagyvenusiems žmonėms, ypač vyrams, sergantiems cukriniu diabetu, rūkantiems. Be to, didelei miokardo infarkto rizikos grupei, nei dažnai klaidingai manoma, priklauso ir moterys, ypač sulaukusios klimakterinio periodo.

Verta žinoti

Greitąją pagalbą būtina kviesti, jei skausmas trunka ilgiau nei dvidešimt minučių.

Tipinis infarkto požymis – veriantis skausmas krūtinės plote, už krūtinkaulio, galintis lydėti ne tik į kairę ranką, bet ir žandikaulį ar net ausį, po mentim. Skaudėti gali ir kaklą ar petį. Toks skausmas tai užplūsta, tai atslūgsta, gali migruoti iš vienos kūno vietos į kitą.

Labai stiprus, tiesiog paralyžiuojantis nuovargis – dar vienas netipinis infarkto simptomas. Apie ligą įspėti gali ir netikėtai užklupusi nemiga, sutrikęs ritmo pulsas, pakrikęs širdies plakimas (tai užklumpa staiga, gali lydėti jausmas lyg ką tik teko užbėgti į šeštą aukštą, nors nepatyrėte jokio fizinio krūvio).

Padidėjęs skausmas krūtinės srityje fizinio krūvio metu – išeminės širdies ligos požymis.

Sutrikusi vyrų lytinė funkcija – ženklas pasitikrinti dėl širdies ligų.

Pirmoji pagalba įtarus infarktą

Paguldykite ligonį ir pasirūpinkite, kad jam netrūktų gryno oro.

Įpurkškite nitroglicerino (arba duokite tabletę), jeigu po 5 minučių skausmas nepraeina, pakartokite. Svarbu, kad kraujospūdis nebūtų pernelyg žemas. Nitroglicerinas atpalaiduoja spazmą ir pagerina kraujotaką į širdį. Visai netinka validolis, valokardinas ar šaukštelis konjako.

Duokite sukramtyti aspirino tabletę (500 mg).

Pasistenkite nuraminti ligonį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių