- Rasa Pekarskienė, LRT radijo laida „Sveikata“, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Autizmo sindromą turintiems vaikams lengviau bendrauti ir užmegzti ryšį su robotu, kuris gali išmokyti komunikuoti – tokie robotai, palengvinantys pedagogų darbą, pasaulyje masiškai gaminami ir naudojami. Taip LRT RADIJUI sako Baltijos šalių robotikos šventės „Robotiada“ vadovas Kristijonas Vasiliauskas.
Anot jo, robotai tinkami atlikti slaugytojų darbą, nes niekada nepavargsta, o kai kurios robotinės sistemos gali atlikti sudėtingiausias operacijas nuotoliniu būdu, padėti aptikti vėžį.
– Ar ateityje robotus vis dažniau matysime medicinos srityje?
– Robotai medicinos srityje naudojami įvairiai. Yra robotų, kurie nuolat dozuoja vaistus – suleidžia juos kas 24 ar 48 val. Gyvybės palaikymo aparatai – taip pat robotai, ateityje matysime jų vis daugiau ir daugiau, ypač slaugos sektoriuje.
Lietuvoje jau galima pamatyti ir humanoidinį robotą NAO. Jis buvo sukurtas tam, kad mokytų autizmo ir Aspergerio sindromą turinčius žmones įvairių žmogiškų interakcijų – kaip bendrauti, išreikšti save, suprasti kitų emocijas.
Vėliau buvo pamatyta, kad šis robotas gali būti puikus slaugytojas. Kai 2015–2016 m. vyravo Ebolos viruso proveržis, NAO buvo geriausias slaugytojas. Jis paimdavo kraujo mėginėlius iš vaikų jų neišgąsdinęs. Vaikai nebijodavo NAO taip, kaip daktaro. Be to, robotas negali tapti ligos nešiotoju.
Autizmu pasižymintiems žmonėms sunku bendrauti su gyvais žmonėmis, nes emocijos jų veiduose nenuspėjamos ir jas galima interpretuoti.
– Autizmu sergantiems vaikams robotas NAO – tarsi kalbanti ir vaikščiojanti lėlė?
– NAO buvo sukurtas prieš dešimt metų Prancūzijoje kaip priemonė, padedanti mokslininkams tirti vaikus, turintiems autizmo ar Aspergerio sindromą. NAO tam tinkamas – jis nuspėjamas, turi žmogiškus bruožus, sugeba prikaustyti vaikų dėmesį, sukurti emocinį ryšį. Šie robotai moko įvairių socialinių interakcijų – pasisveikinti, suprasti kitų emocijas, matyti liūdesį, džiaugsmą, apsikabinti, paspausti ranką, išlaikyti akių kontaktą.
NAO masiškai gaminamas ir lengvai naudojamas. Jis bet kokiam mokytojui, specialiajam pedagogui palengvina darbą. Autizmu pasižymintiems žmonėms sunku bendrauti su gyvais žmonėmis, nes emocijos jų veiduose nenuspėjamos ir jas galima interpretuoti. Su robotais taip nėra.
Robotas gali prisiminti visą komunikaciją, visą bendravimą su vaiku. Pasitelkiant NAO, vaikas bendrauja ne tiesiogiai su pedagogu, o robotu. Na, o pedagogas su vaiku bendrauja per robotą. Tai labai palengvina visą gydymo procesą.
– Ar robotai atliks ir slaugytojų darbą?
– Robotai tam tinka, nes jie nepavargs, darbai jiems neatrodys nepriimtini. Robotai primins senoliams, kada išgerti vaistus, padės pasigaminti valgyti, rūpintis namais, palaikys draugiją. Tokie robotai jau naudojami Japonijoje.
Labai įdomus sprendimas buvo robotai ruoniukai. Jie – tarsi naminiai gyvūnėliai, padedantys kovoti su depresija. Šiuo metu tokie robotai naudojama Skandinavijos šalyse, jie pakeičia naminius gyvūnėlius.
Pavyzdžiui, robotas ruoniukas glostomas atsako, prie jo galima prisirišti. Jis neturi jokių minusų, kuriais pasižymi realus gyvūnas, padeda senoliams kovoti su depresija. Taip pat šis robotas renka duomenis apie senolio širdies ritmą, gebėjimą kalbėti, padeda su judesių motorika ir kt.
– Robotas, pavadinimu IBM Watson, specializuojasi vėžio gydyme, ar ne?
– Tai labai įdomi sistema, kurią sukūrė Teksaso universitetas ir jo vėžio tyrimų padalinys, taip pat Niujorko vėžio centras. Buvo pritaikytas dirbtinis intelektas, galintis apdoroti didelius kiekius medicininių atradimų.
Su IBM Watsonu galima greičiau aptikti vėžį. Žmogus pats negali apdoroti tiek įvairių duomenų, bet tai įmanoma su dirbtinio intelekto pagalba. Numanoma, kad ateityje, turint išmanųjį telefoną ir kelis jutiklius, žmonės daug tyrimų galės atlikti patys namuose. Taip bus sutaupyta daug laiko, su savo duomenimis bus galima ateiti pas daktarą, o jis priims geriausią sprendimą.
– Dar viena robotinė sistema – Da Vinci chirurginė sistema. Tai skamba kaip pasakojimas iš fantastinio filmo, bet tai – ne fantastika.
– Ši sistema pradėta kurti 1980 m. Projektas buvo užsakytas JAV kariuomenės. Sistema turėjo sustabdyti kraujavimą, pagydyti karo metu atsiradusias karių žaizdas. 2000 m. ši sistema buvo patvirtinta Amerikos ligonių ir sveikatos asociacijos.
Da Vinci sistema išsprendžia tris problemas. Daugybė chirurgų turi daug unikalios patirties, bet bėgant laikui, sulaukus 65–70 metų amžiaus, jei žmogaus rankos ima drebėti, ta patirtis tampa bevertė. Šis robotas panaikina rankų drebėjimo problemą, nes pats turi daugybę skirtingų, mažyčių rankų, kurios gali susiūti, ištraukti, pratempti ir pan. Operatorius ji valdo specialiomis rankenomis ir gali atlikti labai tikslius judesius be klaidų, matydamas tai per itin aukštos raiškos kameras.
Šio roboto pagalba galima pradėti atlikinėti nuotolines operacijas. Pavyzdžiui, žmogui Lietuvoje reikalinga unikali širdies operacija, o geriausias specialistas yra Amerikoje. Operaciją reikia atlikti greitai, tad žmogus atsisėda prie Da Vinci sistemos, o chirurgas, būdamas Amerikoje, atlieką operaciją nuotoliniu būdu.
Dėl dirbtinio intelekto, Da Vinci gali mokytis atlikti primityvias operacijas iš vaizdo, stebint, kaip operuoja kiti daktarai. Sistema gali išmokti tai atlikti pati, be žmogaus pagalbos. Manoma, kad ateityje tokios procedūros kaip apendicito pašalinimas ar tipinis žaizdų susiuvimas robotų bus atliekamos automatiškai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tėvai: jei nesuprantame vaiko poreikių, tai gali turėti pasekmių visam gyvenimui
Nors manoma, kad disleksiją turi apie 15 ar daugiau procentų žmonių (Europos disleksijos asociacijos duomenimis), šis sutrikimas dažnai neatpažįstamas, mokyklose dažnai tokie vaikai „nurašomi“, nors užtektų pakoreguoti uždu...
-
Registracija pas gydytoją – milžiniškoje eilėje lauke: kilus pasipiktinimui pasisakė ir ministras31
Nors eiles pas gydytojus iš dalies lemia sisteminės problemos, kiekviena įstaiga atsakinga už darbo organizavimą taip, kad jų nebūtų, sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. ...
-
Keičiasi vakcinacijos tvarka: kokios naujovės?2
Nuo šių metų pradžios keičiasi skiepijimo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos vakcina – mergaitės bus skiepijamos devynvalente vakcina vietoj dvivalentės, pradedami skiepyti berniukai. ...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 351 naujas atvejis, mirė trys žmonės
Per praėjusią parą Lietuvoje nustatytas 351 naujas COVID-19 atvejis, trys žmonės mirė, rodo trečiadienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Nuo žmogaus papilomos viruso pradedami skiepyti 11-mečiai berniukai4
Nuo žmogaus papilomos (ŽPV) viruso pradedami skiepyti 11-mečiai berniukai. ...
-
Vykdant GMP reformą, 15 stočių vadovai įtvirtino prisijungimą prie Kauno stoties2
Vykdant greitosios medicinos pagalbos (GMP) pertvarką, 16 stočių vadovai antradienį pasirašė reorganizavimo sąlygas ir įtvirtino prisijungimą prie Kauno GMP stoties. ...
-
Patarimai tiems, kas norėtų numesti svorio, bet negali prisiversti lankyti sporto salės7
Visi norime jaustis gerai ir atrodyti gražiai. Prisižadame, kad nuo sausio sportuosime, kad nuo pirmadienio tikrai pradėsime, tačiau dažnai metame šiuos savo užsibrėžtus tikslus. Tarsi egzistuoja įsitikinimas, jeigu norime gerai jaustis ir atro...
-
Milijoninė armija parazitų mūsų pataluose: kovoti, naikinti ar susidraugauti?4
Ar įsivaizduojate, kiek mūsų pataluose gyvena kenkėjų ir parazitų – milijoninė armija. Šildymo sezono metu įvairios erkutės, gyvenančios mūsų pataluose ir aplinkoje, suaktyvėja, sukeldamos, čiaudulį, slogą ar alergiją. Ką daryti ...
-
Finansinis saugumas užklupus onkologinei ligai – misija įmanoma su „Allianz Lietuva“3
Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis. Žinoma, medikai visuomet pataria gyventi kuo sveikiau bei reguliariai tikrintis sveikatą, kad onkologinių ligų būtų išvengta arba jos būtų aptiktos pirmin...
-
Kas vyksta su vaistininkais Lietuvoje?12
Lietuvoje matomas didžiulis vaistininkų trūkumas. Skaičiuojama, kad šiandien trūksta kelių šimtų vaistininkų. Problemos dėl vaistininkų trūkumo stebimos ne tik regionuose, bet ir didžiuosiuose miestuose. Apie tai pokalbis su Vaistini...