Quantcast

SAM: bus stiprinami psichikos sveikatos įgūdžiai Lietuvos mokyklose ir įmonėse

  • Teksto dydis:

Šiemet visuomenės sveikatos biurai visoje Lietuvoje pradės naujas psichikos sveikatos stiprinimo veiklas, skirtas mokyklos bendruomenių bei įmonių darbuotojų psichikos sveikatos įgūdžiams stiprinti, gerinti psichologinį klimatą šiose įstaigose, praneša sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, mokykloje ir darbe gyventojai praleidžia didelę dalį savo laiko ir psichologinė aplinka šiose įstaigose daro didelę įtaką žmonių psichikos sveikatai bei gyvenimo kokybei, todėl ypač svarbu turėti tinkamus įgūdžius.

„Tyrimų duomenimis, Lietuvos mokyklose vis dar daug moksleivių jaučiasi nelaimingi, o praktika rodo, kad bendrojo ugdymo mokyklose dirbančių pedagogų bei kitų specialistų įgytos kompetencijos yra nepakankamos, siekiant spręsti aktualias problemas, susijusias su moksleivių psichikos sveikata ir gerove. Taigi ypač svarbu stiprinti psichikos sveikatos įgūdžius mokyklose, taip pat ir įmonėse“, – sako ministras A. Veryga. 

Anot jo, tik prevencija ir žmonių mokymas gali padėti išvengti skaudžių nelaimų. Išmokus atpažinti emocinius sunkumus, atvejais, kai žmogus atsiduria sudėtingoje situacijoje, iš kurios, gali atrodyti, nėra išeities, labai daug gali padėti aplinkiniai, tad jie turi mokėti įvertinti žmogaus būseną.

Tai, kad mūsų šalis didelį dėmesį turėtų skirti psichikos sveikatos ir gerovės stiprinimui ugdymo įstaigose, taip pat dirbančiųjų psichosocialinių rizikos veiksnių prevencijai, rodo ir Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos rekomendacijos Lietuvai.

Tuo tikslu, siekiant spręsti aktualias psichikos sveikatos problemas, 2019 metais savivaldybių visuomenės sveikatos biurams buvo skirta papildomai 2,5 mln. eurų šioms bei kitoms psichikos sveikatos stiprinimo priemonėms įgyvendinti.

Taip pat šioms naujovėms įgyvendinti patvirtintos dvi specialios tvarkos, nustatančios, kaip turėtų būti vykdomos veiklos, siekiant stiprinti bendrojo ugdymo mokyklų bei įmonių darbuotojų gebėjimus psichikos sveikatos srityje, kaip atpažinti nerimą keliančias psichologines būsenas, kad būtų galima laiku užkirsti kelią galimoms nelaimėms, imantis reikiamų pagalbos priemonių.

Kaip rašoma SAM pranešime, planuojama, kad bendrojo ugdymo įstaigose mokymus (supervizijas) mokyklos bendruomenei ves dviejų ekspertų – psichologo ir socialinio pedagogo – komanda. Jie, pasinaudodami savo kompetencija ir atsižvelgdami į mokyklai aktualias problemas bei iššūkius, diskutuos su mokyklos bendruomene ir parengs praktines rekomendacijas šioms problemoms spręsti.

Įmonėse mokymus (supervizijas) ves psichologo ir profesinės sveikatos specialisto komanda, kurie atliks įmonės psichoemocinės būklės įvertinimą, suteiks darbuotojams žinių aktualiausiomis psichikos sveikatos temomis, parengs ir padės įgyvendinti veiksmų planą psichoemocinei būklei įmonėje gerinti.

Siekiant užtikrinti šių paslaugų kokybę, jas teikdami ekspertai turės taikyti gerąją praktiką ir moksliniais tyrimais pagrįstas ar tarptautinių organizacijų rekomenduotas metodikas. Prieš ir po veiklų įgyvendinimo bus vertinama, ar pagerėjo dalyvių psichikos sveikatos raštingumas.

Numatoma, kad biurai 2019 metais organizuos šias veiklas bent vienoje bendrojo ugdymo įstaigoje ir bent vienoje įmonėje kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje. Bendrojo ugdymo įstaigos ir įmonės, norinčios dalyvauti šiose veiklose, kviečiamos kreiptis į savo savivaldybės visuomenės sveikatos biurą.

Visuomenės sveikatos biurų kontaktus galite rasti čia.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių