Prof. R. J. Nadišauskienė: mitas, kad vakcina nuo COVID-19 gali sukelti nevaisingumą

  • Teksto dydis:

Visuomenėje dažnai kyla diskusijų, ar galima planuojančioms nėštumą, nėščioms arba žindančioms moterims skiepytis COVID-19 vakcina. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Jolanta Nadišauskienė teigia, kad COVID-19 infekcija – pavojinga nėščiosioms, todėl kiekvieną kartą joms rekomenduojama pasitarti su gydančiu gydytoju ir priimti individualų sprendimą, ar skiepytis COVID-19 vakcina. 

„Nėštumo metu dėl fiziologinių pokyčių moterims pasunkėja kvėpavimo funkcija, o susirgus COVID-19 liga kvėpavimo sistema dar labiau apsunkinama, todėl gali kilti sunkių komplikacijų. Taip pat užsikrėtus šia infekcija padidėja persileidimo tikimybė, – sako profesorė. – Siekiant apsaugoti nėščiąsias, jos neturėtų būti atskirtos nuo vakcinavimo procesų.“

– Ar rekomenduojama skiepytis nėštumą planuojančioms moterims?

– Papildomų šalutinių reakcijų nėštumą planuojančioms moterims nėra. Įvairios tarptautinės sveikatos organizacijos ir Lietuvos akušerių ginekologų draugija rekomenduoja COVID-19 vakcina skiepytis moterims, planuojančioms pastoti. Šių moterų skiepijimas neturėtų skirtis nuo bendros populiacijos skiepijimo.

– Ar COVID-19 vakcina gali sukelti nevaisingumą?

– Tai, kad COVID-19 vakcina gali sukelti nevaisingumą yra mitas. Skiepytis šia vakcina yra saugu ir rekomenduojama visiems. Remiantis moksliniais duomenimis, saugu skiepytis ir poroms, pradėjusioms pagalbinio apvaisinimo procedūras. Pasireiškus šalutiniams COVID-19 reiškiniams, tokiems kaip karščiavimas, kaulų laužymas ar raumenų skausmai, šioms poroms galima kelias dienas atidėti pakartotinas pagalbinio apvaisinimo procedūras.

– Kada galima skiepytis nėščiosioms?

– Kol kas nėra aiškių nurodymų, kada nėščiosioms galima skiepytis. Kiekviena moteris tai turėtų aptarti su jos nėštumą prižiūrinčiu gydytoju. Rekomenduojama atsižvelgti į infekcijos plitimą bendruomenėje, į tai ar moteris darbe susiduria su padidėjusia rizika užsikrėsti COVID-19 liga. Taip pat svarbu atsižvelgti į nėščiosios gretutinius susirgimus, pavyzdžiui, cukrinį diabetą, antsvorį, širdies ir kraujagyslių ligas, hipertenziją. Sergantiesiems šiomis ligomis padidėja rizika susirgti sunkia COVID-19 ligos forma.

Kontraindikacijų, dėl kurių skiepytis nėščiosioms negalima, nėra. Manoma, kad ateityje COVID-19 vakcina moterys bus skiepijamos taip pat, kaip ir gripo vakcina, kuri šiuo metu rekomenduojama viso nėštumo metu. Taip pat nėščiąsias reikėtų skiepyti pagal vakcinų gamintojo nurodytą tvarką ir intervalus.

– Kurią nėštumo savaitę rekomenduojama skiepytis nėščiosioms?

– Aiškių rekomendacijų, kurią nėštumo savaitę reikėtų skiepytis, nėra. Pasaulinė akušerių ir ginekologų organizacija rekomenduoja skiepytis visoms nėščioms moterims. Remiantis tyrimų duomenimis, paskiepytoms nėščioms moterims didesnių komplikacijų nebuvo, o persileidimų neužfiksuota daugiau nei bendroje populiacijoje.

– Ar rekomenduojama COVID-19 vakcina skiepytis žindančioms moterims?

– COVID-19 vakcina rekomenduojama skiepytis žindančioms moterims. Ši vakcina apsaugos ne tik mamą, bet ir naujagimį, kurio imuninė sistema dar ne tokia stipri. Antikūnai į jo organizmą pateks su motinos pienu.

– Ar nėščiosioms gali pasireikšti sunkesni šalutiniai COVID-19 vakcinų reiškiniai?

– Visos šalutinės reakcijos, kurios gali pasireikšti nėščioms moterims, yra tokios pačios kaip ir kitiems paskiepytiems žmonėms. Pati sunkiausia šalutinė reakcija, tačiau itin reta – krešulių susidarymas, tačiau tarp nėščiųjų (nors joms padidėjęs kraujo krešėjimas pasireiškia dažniau), tokių komplikacijų pastebėta nebuvo.

– Ką daryti, jei pasireiškė COVID-19 vakcinos šalutiniai reiškiniai nėščiajai ar žindančioms moterims?

– Pasireiškus šalutiniams reiškiniams – karščiavimui, raumenų skausmams ar kitiems galima išgerti vaistų, mažinančių šiuos simptomus. Taip pat rekomenduojama gerti daug skysčių, įvairių arbatų. Dažniausiai šalutiniai COVID-19 vakcinų reiškiniai praeina labai greitai. Žindančioms moterims, pasireiškus šalutiniams reiškiniams po vakcinos, žindymo nutraukti nereikia.

– Ar rekomenduojama skiepytis žindyvėms, jei vaikas alergiškas tam tikriems maisto produktams?

– Šalutinių reakcijų ir komplikacijų dėl to pasireikšti neturėtų. Kiekvieną kartą, kilus abejonėms, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Pilietiškas

Pilietiškas portretas
Ooo! Negi jau ant mūsų paskiepyto 17-18- mečio atlikti tyrimai? Ir jie sėkmingai išnešiojo kūdikį ir pagimdė sveikus vaikus? Ar ne per trumpas laiko tarpas?Greirai viską šiuolaikinė medicina sužino!!!

Jonas

Jonas portretas
Kas liečia vakcinas, tai aiškiai buvo pasakyta laboratorijų mokslininkų ,kad vakcinos nuo kovido yra neištirtos ir kokios pasekmės bus po keliatos metų ar greitai neaišku.Pasaulio žmonės tapo bandymų žiurkėmis , kokios pasekmes lauke žmonijos ,neaišku.Gal žmonės mutuos i kokius gyvulius ,ar kitus neaiškios kilmės gyvūnus . Šita pasaulinė pandemija panaši i Hitlerio laikų atliktus bandymus su žmonėmis ,konslagerio stovyklose.

Gija

Gija portretas
Kontraceptinių vaistų moterys nenaudokite,jie yra kenksmingi moteriai ir vaisiui atsiliepe . Kodėl vyrams nėra nevaisingumo vaistų ,kodel tik moterys turi galvoti ,kad nepastotu ir apsaugojimą.Labai keista , kodėl neišranda kontraceptinių vaistų vyrams ?????
VISI KOMENTARAI 15

Galerijos

Daugiau straipsnių