Pirma tokia operacija Lietuvoje: peties sausgyslę pakeitė donoro Achilo sausgysle

 • Teksto dydis:

Santaros klinikų ortopedai-traumatologai atliko operaciją, per kurią peties sąnario sausgyslė pakeista donoro audiniu: vietoje pažeistos sausgyslės implantuotas donoro Achilo sausgyslės audinys. Tokia operacija – pirmoji Lietuvoje.

Tik ypatingais atvejais

"Įsisenėjusio peties sausgyslės pažeidimo pagydyti kitų galimybių nebuvo, o pacientas jautė stiprius skausmus, ypač jie vargino nakties metu, – sako gydytojas ortopedas-traumatologas Tomas Butėnas. – Kartais tokio pobūdžio operacijoms naudojami paties paciento audiniai, tačiau tai sukelia papildomą skausmą (papildomai daromas pjūvis, kad būtų paimtas audinys iš paciento kūno) ir struktūriškai tinkamą audinį paimti ne visada įmanoma. Todėl donoro audinys – tinkama alternatyva." Donoro sausgyslės transplantaciją atliko ortopedai-traumatologai T.Butėnas ir Remigijus Valčeckas.

Santaros klinikose veikiančiame transplantacijos centre persodinamos širdys, kepenys, inkstai, ragenos. Organų transplantacijos komandas papildžius ortopedams-traumatologams, persodinami ir kauliniai ar raumeniniai audiniai sunkių traumų patyrusiems pacientams.

Kauliniai ir raumeniniai donorų audiniai pacientams gydyti panaudojami tik ypatingais atvejais, kai visos kitos rekonstrukcinės galimybės jau išnaudotos ar neįmanomos. "Tai gali būti kaulų, sąnarių, raiščių, meniskų, kremzlių, raumenų, sausgyslių ir kitų audinių ar jų dalių panaudojimas. Donorų audiniai ypač reikalingi onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, kartotinėms operacijoms, gydant po sunkių traumų ar įsisenėjusias ligas", – sako Santaros klinikų Ortopedijos-traumatologijos centro vadovas Giedrius Kvederas.

Donorų audiniai ypač reikalingi onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, kartotinėms operacijoms, gydant po sunkių traumų ar įsisenėjusias ligas.

Kaulų ir sąnarių defektai

Santaros klinikose kaulinio audinio transplantacijos atliekamos panaudojant gyvų ir mirusių donorų organus. Pavyzdžiui, rekonstruojant didelius kaulų defektus revizinių sąnarių endoprotezavimo operacijoms panaudojama šlaunikaulio galva iš gyvo donoro. Labai daug žmonių serga klubo sąnario artroze, pažengus ligai vienintelis efektyvus gydymas – klubo sąnario endoprotezavimas, kurio metu pašalinama artrozės pažeista šlaunikaulio galva. "Tokių galvų kremzlė būna visiškai sudilusi, kaulas deformuotas su kaulinėmis išaugomis, tačiau dalis vidinės struktūros dažnai būna geros kokybės, – aiškina G.Kvederas. – Puiku, kad mūsų pacientai yra sąmoningi ir noriai sutinka atiduoti transplantacijai nebereikalingas pašalintas šlaunikaulio galvas. Jei recipientui reikia viso kaulo ar (ir) sausgyslių segmento, tokius galima paimti tik iš mirusio donoro – už tai dėkingi esame mirusių žmonių artimiesiems, sutinkantiems dovanoti organus ir audinius transplantacijai."

Kaip pasakoja gydytojas ortopedas-traumatologas Andrius Sadauskas, tada, kai tenka panaudoti mirusių donorų audinius, transplantacijos procesas pailgėja: ortopedų-traumatologų darbas prasideda tik tada, kai baigia darbą kardiochirurgai, pilvo chirurgai ar urologai.

Operuoja stuburo deformacijas

Santaros klinikų Vaikų ortopedijos-traumatologijos ir suaugusiųjų Neurochirurgijos skyriuje kasmet yra atliekama apie 70–90 operacijų, kuriomis koreguojama stuburo deformacija, stengiantis neleisti jai progresuoti. Vaikų ortopedijos ir traumatologijos skyriaus vedėjas Giedrius Bernotavičius sako, kad šiam tikslui reikia vadinamosios spondilodezės – stuburo fiksuotos dalies suaugimo į vieną kaulinį audinį. Anksčiau, kad įvyktų spondilodezė, chirurgai pacientams šalindavo šonkaulius arba spongiozinio kaulo imdavo iš klubakaulio sparnų. Dėl to tekdavo atlikti papildomų pjūvių, kurie pacientui keldavo diskomfortą ir skausmą.

Šiandien situacija yra pasikeitusi. Rekonstrukcinė stuburo chirurgija tampa neįmanoma be kaulinio audinio transplantacijos. Pasak gydytojos neurochirurgės Onos Laptevos, suaugusiųjų stuburo deformacijų chirurgijoje donoro kaulas yra neišvengiama chirurgijos kasdienybė. Labai dažnai autologinio kaulo (t.y. paimto iš to paties paciento kūno) yra per mažai, toks kaulo kiekis suaugusiųjų stuburo deformacijų atvejais kaulinės spondilodezės garantuoti negali. Todėl donoro kaulo transplantacija yra privaloma vyresnio amžiaus pacientams, kurių kaulo regeneracinės savybės yra senkančios, arba kaulas apskritai yra pažeistas osteoporozės.

Saugo ir kaukolės kaulus

Lietuvoje atliekamos alogeninės (mirusio donoro) ir autologinės (savų kaulinių audinių) transplantacijos. Iš mirusio donoro, artimiesiems sutikus, paimti audiniai iki transplantacijos pacientams laikomi Audinių banke. Pasak A.Sadausko, itin žemoje temperatūroje (apie –80 °C) laikomi audiniai gali būti panaudoti ir po metų, kai atsiranda recipientas, kuriam reikia užpildyti kaulinio audinio defektą ar sugrąžinti kelio sąnario stabilumą (pavyzdžiui, kelio sąnario raiščių daugybinės traumos atveju).

Jam pritaria ir Neurochirurgijos centro vadovas profesorius Saulius Ročka. "Galimybė pasinaudoti Audinių banku Santaros klinikose sumažina stuburo deformacijų operacijos trukmę, palengvina pacientų būklę bei pagerina visos stuburo chirurgijos operacinius rezultatus ir yra tokios chirurgijos pasaulyje auksinis standartas, – teigia S.Ročka. – Audinių banke galime laikyti ir pacientų kaukolės kaulus po neurochirurginių operacijų, ir, esant reikalui, tuos kaulus vėl panaudoti chirurgijoje tam pačiam pacientui."NAUJAUSI KOMENTARAI

Lietuva turi didžiuotis gerais daktarais

Lietuva turi didžiuotis gerais daktarais portretas
Malonu, kad pasirodo ir tokie straipsniai. O tai paskutiniu metu vien tik kovidas.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių