- Margiris Meilutis, Ramūnas Jakubauskas/BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žinomiems šeimos gydytojams Vytautui Kasiulevičiui bei Valerijui Morozovui socialiniuose tinkluose pranešus, kad jie Santaros klinikose sulaukė vakcinos nuo COVID-19, kai kurie medikai pasipiktino vakcinavimo eiliškumu.
Kritikai sako, kad toks vakcinos paskirstymas yra neteisingas, nes šeimos gydytojai pagal prioritetinę tvarką dar neturėjo būti skiepijami.
Pagal Vyriausybės suformuotos ekspertų tarybos rekomendacijas, pirmiausia ligoninės skiepyti turėjo darbuotojus, dirbančius COVID-19 padaliniuose, skubios pagalbos ir priėmimo, reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose, infarktų, insultų ir politraumų klasteriuose, transplantacijų, onkologijos-hematologijos dienos stacionaruose ir skubią pagalbą teikiančiuose chirurgijos, endoskopijos, anesteziologijos, hemodializės, akušerijos ir ginekologijos padaliniuose.
Premjerės sudarytoje ekspertų taryboje dirba ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas V. Kasiulevičius.
Profesorius Vytautas Kasiulevičius. „Facebook“ nuotr.
Santaros klinikos BNS pateiktame atsakyme teigia, kad vakcinavimas buvo vykdomas pagal rekomendacijas, tačiau kartais darbuotojai dėl įvairių priežasčių skiepytis neatvykdavo, tad tuomet į jų vietą buvo kviečiami kiti.
„Skiepijimą organizuojanti įstaiga pagal teisės aktą turi planuoti skiepijamųjų srautus ir dėti maksimalias pastangas, kad būtų panaudotos visos turimos vakcinos dozės. Todėl skubos tvarka kviečiami žmonės iš rezervinio sąrašo, kurie privalo atvykti ne vėliau kaip per 20 minučių. Tie žmonės yra iš skirtingų padalinių“, – teigė viena iš penkių atraminių šalies ligoninių.
Jų duomenimis, iš viso Santaros klinikose buvo paskiepyti bemaž 1,9 tūkst. darbuotojų, jie pradėti skiepyti sekmadienį. Antradienį vakcinavimas pradėtas ir kitose Vilniaus regiono ligoninėse.
Į Vilniaus miesto klinikinę ligoninę išsiųsta 390 vakcinos dozių, į M. Marcinkevičiaus – 80 dozių, į Respublikinę Vilniaus universitetinę – 250, į Alytaus ligoninę – 200, o Ukmergės ligoninė gavo 110 vakcinos dozių.
Santaros klinikos taip pat pažymėjo esančios dėkingos ne tik skubiai iškviestiems ir sugebėjusiems atvykti medikams, bet ir tiems, „kurie prisideda prie visuomenės nuomonės formavimo ir savo pavyzdžiu skatina tiek kolegas, tiek plačiąją visuomenę aktyviai skiepytis“.
V. Kasiulevičius teigė pats skiepo neprašęs ir sakė tik atsiliepęs į Klinikų kvietimą.
Vakcinos nuo COVID-19 sulaukęs V. Kasiulevičius BNS sakė nemanantis, kad jam ar kitiems šeimos gydytojams buvo sudaryta išimtis pasiskiepyti anksčiau, nei priklausytų.
„Skiepijami medikai taip pat ir nedirbantys su COVID-19, bet dirbantys su pacientais, kurie karščiuoja ir patiria kitų problemų ir gali būti užsikrėtę covid, tai aš buvau paskiepytas su kitais specialistais, kurie irgi dirba poliklinikoje, konsultuoja pacientus gyvai (...) jeigu skiepijo kardiologą ar alergologą, tai gali paskiepyti ir šeimos gydytoją, nes mūsų ligoninė yra ta ligoninė, kuri dirba su covidu ir čia yra didžiausia koncentracija covido“, – sakė jis.
„Visi bus paskiepyti per artimiausias dvi savaites“, – pridūrė medikas.
V. Kasiulevičius teigė pats skiepo neprašęs ir sakė tik atsiliepęs į Klinikų kvietimą.
V. Morozovas įrašą apie pasiskiepijimą socialiniame tinkle vėliau ištrynė, su juo BNS susisiekti nepavyko.
Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Toma Kundrotė kritikavo ligoninės sprendimą skiepyti šeimos gydytojus, tiesiogiai nesusiduriančiais su COVID-19 sergančiais pacientais ir tvirtino, kad skiepo dar nėra sulaukę gydytojai ar slaugytojai, kurie su virusu susiduria kasdien.
„Mobiliajame punkte arba karščiavimo klinikose dirbantys šeimos gydytojai skiepo dar laukia. Tai kuriam prioritetas turėtų būti – jei vieni nedirba tiesiogiai su COVID-19 pacientais, bet yra paskiepyti, o kiti dirba tiesiogiai su COVID-19 pacientais ir laukia dar toliau sėkmingai skiepo?“, – BNS sakė T. Kundrotė.
Pasak jos, didžioji dalis šeimos gydytojų patenka į vidutinę rizikos grupę, kuri turėtų būti skiepijama, kai jau bus paskiepyti dirbantys tiesiogiai su COVID-19 dirbantys medikai, taip pat didelės rizikos grupėje esantys pacientai.
„Čia tikrai didelis akmuo į atraminių ligoninių daržą, kurios turėjo pasirūpinti savo personalu, bet nepasirūpino – padarė belekaip, greituoju būdu, svarbu išskiepijo, o ką išskiepijo, tai jau nebelabai aktualu. Realiai negavo tie žmonės, kurie turėjo teisę jį gauti ir pagal prioritetą yra gerokai aukščiau“, – teigė medikė.
Ministras: ligoninės turėjo skiepyti tiesiogiai su COVID-19 gydymu dirbančius medikus
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad ligoninės, gavus pirmąją vakcinos nuo koronaviruso siuntą, pirmiausia turėjo skiepyti su COVID-19 gydymu dirbančius medikus.
„Mes, ministerija ir Vyriausybė, tikrai nesikišome į konkrečių darbuotojų sąrašus, tiesiog su ekspertais buvome pateikę labai aiškų prioritetą, kad pirmoji partija turi būti skirta išskirtinai medikams ar darbuotojams, kurie tiesiogiai susiję su COVID-19 ligos gydymu ir veikimu karštuose taškuose“, – žurnalistams trečiadienį sakė A. Dulkys.
Lietuva iki šiol yra gavusi dvi kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ pagamintos vakcinos siuntas, iš viso – 20 tūkst. 475 dozes. Sekmadienį penkiuose pagrindinėse šalies gydymo centruose pradėtas medikų skiepijimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vokietijoje nustatytas pirmas užsikrėtimo braziliška COVID-19 atmaina atvejis
Vokietijoje nustatytas pirmas užsikrėtimo neseniai Brazilijoje atrasta, kaip manoma, labiau užkrečiama koronaviruso atmaina atvejis, penktadienį pranešė Heseno žemės sveikatos apsaugos pareigūnai. ...
-
B. Johnsonas: gauta duomenų apie britiškosios COVID-19 atmainos didesnį mirtingumą1
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) penktadienį pranešė, jog esama „tam tikrų duomenų“, jog naujos atmainos koronavirusas, pirmąkart aptiktas Britanijoje, yra ne vien užkrečiamesnis, bet...
-
Ką svarbu žinoti apie gimdos kaklelio vėžį?
Gimdos kaklelio vėžys – tai liga, kuri ankstyvojoje stadijoje gali neturėti jokių simptomų. Pasak Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojos akušerės ginekologės doc. Kristinos Jarienės, rekomenduoj...
-
Antroji vakcinos „Moderna“ siunta Lietuvą pasieks mėnesio gale, ji bus skirta revakcinacijai1
Antroji vakcinos nuo COVID-19 „Moderna“ siunta Lietuvą turėtų pasiekti mėnesio gale, didžioji jos dalis bus skirta revakcinuoti anksčiau paskiepytus asmenis, BNS informavo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
Dezinformacija dėl skiepų poveikio Marijampolėje: neva „iškrito“ krūva medikų6
Feisbuke sklinda vietine gyventoja prisistatančio asmens paviešinta informacija, kad Marijampolės ligoninėje „po antro skiepo iškrito krūva daktarų ir seselių“. Ligoninė neneigia, kad šalutinių reakcijų buvo, ir po ant...
-
Kauno regione mažėjant sunkių COVID-19 pacientų antrąkart mažinamas lovų skaičius4
Kauno regione po truputį mažėjant itin sunkia COVID-19 forma sergančių pacientų, mažinamas jiems gydyti skirtų lovų skaičius. ...
-
Profesorė: planuojantiems šeimos pagausėjimą vakcinos nuo COVID-19 vengti nereikėtų2
Lietuvoje jau kurį laiką prasidėjusi vakcinacija nuo COVID-19 infekcijos. Nėščiosioms kyla klausimas, ar joms galima skiepytis, ar rekomenduojama skiepytis planuojant nėštumą? Ar žindančios moterys gali skiepytis? Į šiuos ir kitu...
-
Nauji COVID-19 židiniai – ir Druskininkų teisme bei darželyje Klaipėdoje
Per praėjusią parą nustačius 1032 naujus COVID-19 ligos atvejus, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) penktadienį pranešė, kad nauji ligos židiniai atsivėrė Druskininkų teisme, darželyje Klaipėdoje, Joniškio socialinės g...
-
Lietuvos gyventojai šiuo metu dirba daugiau: patarė, kaip išvengti sveikatos problemų
Nemaža dalis Lietuvos gyventojų jau kuris laikas dirba namuose. „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė, bendraudama su į vaistinę dėl negalavimų užsukusiais pacientais, pastebi, kad dauguma dirbančių nuotoliniu būdu dirba daugiau ir ...
-
Ligoninėse gydoma 1,7 tūkst. COVID-19 pacientų, 172 iš jų – reanimacijoje1
Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydoma 1,7 tūkst. COVID-19 pacientų, 172 iš jų – reanimacijoje, penktadienį informavo Statistikos departamentas. ...