Quantcast

Onkologinės ligos vasarą nedingsta

  • Teksto dydis:

Prevencinius tyrimus dažnas linkęs atidėti ateičiai – kai bus daugiau laiko. Stabdo ir įvairūs mitai – skauda, ilgai užtrunka, tenka ilgai laukti eilėje. Lietuvoje įgyvendinamos keturios nemokamos onkologinių ligų prevencijos programos, kuriomis pasinaudojus galima anksčiau diagnozuoti ir lengviau įveikti sudėtingas ligas.

Dažnai žmonės yra girdėję apie profilaktines programas, tačiau vizitus pas specialistus vis atideda, nes nejaučia jokių simptomų. Verta prisiminti, kad kad ankstyva diagnostika palengvina įveikti ligą.

Ankstyvoje stadijoje diagnozavus ligą, ją įveikti pavyksta daug dažniau. "Veiksmingiausių rezultatų gydant onkologines ligas pasiekiama diagnozavus ligą ankstyvoje stadijoje ir pradėjus gydymą kuo anksčiau. Tyrimai rodo, kad chirurginiam vėžio gydymui vėluojant keturis mėnesius, mirštamumas išauga 6–8 proc., o tokiam pat terminui atidėjus radioterapiją ar sisteminį gydymą – 10 proc. Todėl visus gyventojus, kurie įtraukti į rizikos grupes ir gali nemokamai dalyvauti storosios žarnos vėžio, krūties vėžio, gimdos kaklelio vėžio ir priešinės liaukos vėžio diagnostikos programose, raginame tai padaryti nedelsiant", – sako gydytoja radiologė, Nacionalinio vėžio instituto prevencinių programų koordinatorė dr. Rūta Briedienė.

Ankstyvosios diagnostikos programos rekomenduojamos konkretaus amžiaus žmonėms, svarbus ir jų reguliarumas.

Ankstyvosios diagnostikos programos rekomenduojamos konkretaus amžiaus žmonėms, svarbus ir jų reguliarumas. 25–59 metų moterims skirta gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, kuria rekomenduojama pasinaudoti vieną kartą kas trejus metus, ir krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, kuri rekomenduojama 50–69 metų moterims vieną kartą kas dvejus metus.

Vyrams skirta prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Ji rekomenduojama 50–69 metų vyrams vieną kartą kas dvejus metus. 50–74 metų vyrams ir moterims vieną kartą kas dvejus metus rekomenduojama storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa.

Pasak R.Briedienės, profilaktinių tyrimų geriau neatidėlioti ir apsilankyti pas gydytoją kuo skubiau. "Vasarą vėžys neatostogauja, todėl tinkamiausias laikas sveikatos prevencijai ir diagnostikai yra dabar", – sako medikė.

Amžiaus kategorija ir tyrimų dažnumas gali priklausyti ir nuo kitų faktorių, todėl visada verta pasikonsultuoti su specialistais, atkreipti dėmesį į jų rekomendacijas.


Dešimt rekomendacijų, kaip sumažinti riziką susirgti vėžiu:

1. Nevartokite jokių tabako gaminių ir venkite aplinkos, kurioje būtų rūkoma.

2. Stenkitės palaikyti normalų kūno svorį.

3. Būkite fiziškai aktyvūs kiekvieną dieną.

5. Skirkite dėmesio sveikai mitybai.

6. Ribokite arba visai atsisakykite bet kokios rūšies alkoholio.

7. Venkite per ilgai būti saulėje, ypač saugokite vaikus.

8. Saugokitės vėžį sukeliančių medžiagų poveikio savo darbo vietoje vadovaudamiesi saugaus darbo instrukcijomis.

9. Suteikite galimybę savo vaikams dalyvauti skiepų programose: hepatito B (naujagimiams), žmogaus papilomos viruso (ŽPV, mergaitėms)

10. Dalyvaukite atrankinės patikros programose dėl vėžio.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių