Neuromokslininkas R. M. Sapolsky atskleidžia streso įtaką organizmui ir kaip tai įveikti

  • Teksto dydis:

Kai jaudinamės ar patiriame stresą, mūsų organizmas reaguoja taip pat kaip gyvūnų – turime iš karto spręsti kilusią problemą, t. y. kovoti arba sprukti. Čia panašumas su gyvūnais baigiasi, nes žmonės dažniausiai nei kovoja, nei sprunka. Tad streso mes patiriame gerokai daugiau. O kur dar gebėjimas jo prisikurti patiems!

Pasikeitė požiūris

Streso poveikį knygoje „Kodėl zebrai neserga opalige“ išsamiai narsto amerikiečių neuromokslininkas Robertas M. Sapolsky. Jis Lietuvos skaitytojams jau pažįstamas dėl savo fundamentalios knygos „Elgesys“ (abi knygas vertė Matas Geležauskas, išleido „Kitos knygos“), kurioje aiškinama, kokie veiksniai lemia mūsų elgesį. Paralelė su gyvūnais yra labai svarbi, nes žmonės yra bene vienintelė rūšis pasaulyje, patirianti chronišką stresą.

„Mes pakeitėme požiūrį į šiuolaikines žmonijos ligas – šiuo klausimu įvyko tikra medicininė revoliucija. Atpažįstame kūno ir proto tarpusavio sąveikas, suvokiame, kaip emocijos ir charakteris gali stipriai paveikti kone kiekvienos kūno ląstelės būklę ir funkciją. Ta revoliucija paskatino atkreipti dėmesį į tai, kaip stresas veikia kai kurių žmonių atsparumą ligoms, būdus, kuriais dalis mūsų dorojasi su streso sukėlėjais. Iš šio paradigmos pokyčio gimė ir nepaprastai svarbus principas: ligos neįmanoma perprasti vakuume – tik įvertinus konkretaus ligos kamuojamo žmogaus gyvenimo aplinkybes“, – sako R. M. Sapolsky.

Kaip reaguoja į stresą

Knygoje autorius apibrėžia streso sąvoką ir paaiškina, kaip įvairūs hormonai ir smegenų dalys reaguoja į stresą. Jis susitelkia į sąsajas tarp streso ir padidėjusios rizikos susirgti viena ar kita liga: aptaria, kaip stresas veikia mūsų kraujotakos sistemą, energijos kaupimo sistemą, augimą, dauginimąsi, imunitetą. R. M. Sapolsky žvelgia dar toliau – kokią įtaką žmogaus senėjimui gali turėti per visą gyvenimą patirto streso kiekis, taip pat nagrinėja ryšį tarp streso ir dažniausiai pasitaikančio ir galimai kenksmingiausio psichikos sutrikimo – depresijos.

Stresas gali sutrikdyti kone visus organizmo veiklos aspektus, vis dėlto turime būdų – fiziologinių ir psichologinių – su juo susidoroti.

„Faktų, aiškinimų ir įžvalgų gausa leistų knygą pavadinti populiariąja streso enciklopedija. Autorius glaustai atskleidžia streso svarbą įveikiant kasdienius sunkumus. Žvilgtelkite į knygos turinį – ji aprėpia kone visus mūsų asmeninio ir visuomeninio gyvenimo aspektus. Na, ir atsako į knygos pavadinime keliamą klausimą: kodėl perteklinis stresas žmogui sukelia opaligę (ir kitus negalavimus), o zebrui – ne“, – taip apie knygą atsiliepia Vilniaus universiteto profesorius dr. Albinas Bagdonas.

Nepraranda optimizmo

Nors R. M. Sapolsky pateikia daugybę ne pačių džiugiausių naujienų: ilgalaikis arba pasikartojantis stresas gali sutrikdyti kone visus organizmo veiklos aspektus, vis dėlto streso sukeltos ligos daugumos iš mūsų ant menčių nepaguldo, turime būdų – fiziologinių ir psichologinių – su juo susidoroti, o kai kas iš mūsų tą daro nepaprastai veiksmingai. Atskleidęs streso žalą, autorius apžvelgia mokslo žinias apie streso valdymą ir pateikia patarimų, kaip tam tikrus jo principus pritaikyti kasdieniame gyvenime. Autorius įsitikinęs: tikrai turime pagrindo optimizmui.NAUJAUSI KOMENTARAI

beletristikos

beletristikos portretas
reklama....

Vartotojas

Vartotojas portretas
Knygos reklama
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių