- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sveikatos apsaugos ministras praneša, kad pavasario pradžioje ES šalis turėtų pasiekti vakcinos, pritaikytos omikron atmainai. Neatmetama ir ketvirto skiepo būtinybė. Tačiau specialistai siūlo neskubėti. O dar trečiojo skiepo negavę gyventojai sako, dabar labiau nerimaujantys, negu skiepydamiesi pirmą kartą, skelbia LNK.
Vilnietė Elena ką tik pasitikrino antikūnus. Moteris jau persirgo COVID-19 ir du kartus pasiskiepijo. Trečio skiepo motyvacija – Turkija, o pirmus du kartus skiepijosi ne dėl sveikatos.
„Skiepijausi tik dėl galimybių paso. Mirti aš galiu nors rytoj. Tegul ponia Šimonytė nepergyvena, kad aš mirsiu“, – sako Elena.
Trečio skiepo neturi ir daugiau gyventojų. Šie atvirauja – dabar daugiau nerimo, nei skiepijantis pirmą kartą.
„Taip, nėra noro, nes aš labiau linkusi tikėti, kad reikia imunitetą įgauti natūraliu būdu“, – teigia viena sostinės gyventoja.
„Du kartus pasiskiepijom – vos išgyvenom. Vyras išvis negalėjo kalbėti, o man buvo sunku kvėpuoti. Trečio karto bijom“, – kalba kita vilnietė.
„Reikėtų žiūrėti, ką sako Pasaulio sveikatos organizacija. Jau nebereikia imuniteto gadinti“, – sako Vilniaus gyventojas.
Gali būti tam tikras imuninės sistemos perkrovimas.
Trečia vakcinos doze šiuo metu pasiskiepijo apie 850 tūkst. gyventojų. O kol dalis visuomenės dar svarsto, netyla diskusijos, jog teks skiepytis ir ketvirtą kartą. Galbūt rudenį.
Vyriausybė šią savaitę pradėjo ir naują skiepų kampaniją „Nelik paskutinis“. Pagrindinė kampanijos idėja – per kuriozines situacijas paskatinti žmones nelaukti.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Aš norėčiau atkreipti dėmesį į Europos vaistų agentūros pastebėjimą, kad perteklinis arba besaikis, dažnas bandymas revakcinuotis gali turėti ir neigiamų pasekmių“, – teigia Seimo narys Aurelijus Veryga.
Kokios neigiamos pasekmės?
„Paprasčiausiai gali būti tam tikras imuninės sistemos perkrovimas. Nekalbama, kad po du–tris kartus per metus reikėtų skiepytis. Taip tikrai nerekomenduojama šiandien, manau, kad nebus ir ateityje“, – kalba virusologas Saulius Čaplinskas.
Jis vaizdžiai nupasakoja, kokie procesai vyksta organizme po skiepo.
„Jeigu būtų taip, kad kiekvieną kartą, kai pasigamina antikūnai, jie vis liktų, tai vaizdžiai šnekant galima būtų pasakyti, kad mūsų kraujas taptų tirštas kaip koks pomidorų padažas. Taip nebūna. Antikūnai pranyksta praėjus tam tikram laikui, bet lieka imuninės atminties ląstelės. Labai svarbu, kad sustiprinanti dozė tą ir daro: išnykus antikūnams yra stimuliuojamos imuninės atminties ląstelės ir jos išlieka ilgiau, kad, kai vėl žmogus susiduria su virusu, tada greitai jos pradeda daryti savo darbą, pagamina naują partiją ir dar kokybiškesnių antikūnų“, – sako S. Čaplinskas.
Ketvirtąją dozę pirmasis pasaulyje patvirtino Izraelis. Metų pradžioje ketvirtą kartą viešai pasiskiepijo ir Izraelio prezidentas su žmona.
„Izraelis žengė tą žingsnį, bet nėra dar aiškių rekomendacijų. Mes Lietuvoje galime tiktai džiaugtis, kad jau yra šalis, kur jau bus daug realaus pasaulio duomenų ir galėsime priimti atitinkamas išvadas patys“, – teigia S. Čaplinskas.
Visgi yra ir neramių signalų. Po tyrimų Izraelyje paaiškėjo, jog net ir ketvirta vakcinos dozė nuo omikron atmainos apsaugo nepakankamai.
„Jeigu nepakankamai apsaugo, tai klausimas, ar reikia revakcinuotis“, – svarsto A. Veryga.
Akivaizdu, kad virusas kinta greičiau, nei žmonija spėja gintis. Tačiau pavasarį laukia svarbus pokytis.
„Mūsų žiniomis, kovo–balandžio mėnesį labai tikėtina, kad ES nares jau turėtų pasiekti ir adaptuotos vakcinos omikron atmainai“, – viliasi sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
„Ko gero, galima pasakyti, kad kol kas virusas gudresnis už mus“, – pastebi S. Čaplinskas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
COVID-19 testai – nemokamai5
Iki kovo pabaigos Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) Klaipėdos skyrius nemokamai dalija COVID-19 testus. Jų jau išdalinta per 10 tūkst. Likutis – nedidelis, tad norintieji įsigyti testų raginami nelaukti paskutinės šio mėnesio dienos...
-
Plečiamos slaugytojų atsakomybės – tam tikrais atvejais galėtų išrašinėti receptus ir siuntimus
Mažinant administracinę naštą gydytojams ir didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos apsaugos ministerija inicijuoja slaugytojų ir kitų šeimos gydytojų komandos narių atsakomybės ir teisių plėtimą.&n...
-
Kariuomenės sraigtasparnis iš užsienio į Kauną gabeno donoro organą5
Iš užsienio į Kauną buvo pergabentas donoro organas, pranešė Lietuvos kariuomenė. ...
-
Plungės gydymo įstaigose apsilankęs A. Dulkys pristatė planuojamas priemones, kurios mažins eiles ir krūvį gydytojams16
Pirmadienį, kovo 20 d., sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Plungės gydymo įstaigose: greitosios medicinos pagalbos stotyje, dviejose pirminės sveikatos priežiūros klinikose ir vietos ligoninėje. Kaip praneša Sveikatos apsaugos m...
-
Peršalimo ligos sugrįžo su trenksmu
Vasarį buvo stebimas peršalimo ligų atvejų mažėjimas, tačiau kovo mėnesį jos sugrįžo – medikai vėl fiksuoja augančius sergančiųjų skaičius. Vaistininkai pastebi, kad gyventojams tampa vis sudėtingiau atskirti – peršal...
-
Koloproktologas: vis dar susiduriame su mitu, kad tai labai baisus tyrimas1
Kauno klinikų gydytojas koloproktologas chirurgas Paulius Lizdenis pasakoja, kad pacientų gyvenimo kokybė dėl medicinos pažangos, specialistų profesionalumo net ir po sudėtingų operacijų nepalyginti geresnė nei anksčiau. Be to, žarnyno ligų apskri...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 560 naujų atvejų, vienas žmogus mirė
Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 560 naujų COVID-19 atvejų, vienas žmogus mirė, rodo antradienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Šiauliuose ir Visagine pasiektas sergamumo gripu ir kitomis infekcijomis epideminis lygis
Praėjusią savaitę padaugėjus sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 epideminis sergamumo lygis pasiektas Šiaulių mieste bei Visagine. ...
-
Praėjusią savaitę Kauno klinikose užregistruotas 10-as šiemet efektyvus organų donoras2
Praėjusią savaitę Kauno klinikose užregistruotas 10-asis šiemet efektyvus organų donoras, pirmadienį pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB). ...
-
Mokslininkai sukūrė nemokamą programėlę: iš balso atpažįsta, ar žmogus serga vėžiu4
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai sukūrė programėlę, kuri iš žmogaus balso atpažįsta, ar jis serga gerklų vėžiu. Tokia programėlė skirta telefonams ir pritaikyta gerklų vėžiui nustatyti. Medikai sako, kad inovacija pad...