Quantcast

Mikroprotezavimas leidžia išsaugoti dar daugiau sveikų žmogaus dantų

  • Teksto dydis:

Daugelis mano, kad pas gydytojus ortopedus reikia kreiptis tik praradus dantį arba tuomet, kai lieka tik danties šaknis.

Nuo seno galvojama, kad protezuojant gydytojas nušlifuos daug danties audinių ir jis bus apvilktas vainikėliu. Taip pat įprasta manyti, kad protezuojant bus pažeisti ir greta esantys dantys. Tačiau tiesa visai kitokia.

Kalbiname Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoją odontologę Ingridą Lapėnaitę.

– Kas yra mikroprotezavimas?

– Mikroprotezavimas – tai gydymo metodas, kuris leidžia atkurti prarastą danties struktūrą, nepažeidžiant likusių sveikų danties audinių, taip pat neliečiant greta esančių dantų. Tam yra naudojamos keramikinės restauracijos – mikroprotezai, kurie gaminami laboratorijoje iš estetiškų ir ypatingai tvirtų medžiagų.

– Kam tinkamas šis metodas ir kada jį galima pritaikyti?

– Jei nuskilo didelė jūsų danties dalis, iškrito plomba ar nudilo danties kauburai, juos galima atstatyti panaudojant šiuolaikines medžiagas, kurios yra estetiškos, savo sudėtimi ir atsparumu labai panašios į natūralų danties emalį. Pagrindinis šio metodo pranašumas, kad mes galime išsaugoti dantį gyvą net ir tada, kai yra likę nedaug sveikų danties kietųjų audinių.

Pagrindinis šio metodo pranašumas, kad mes galime išsaugoti dantį gyvą net ir tada, kai yra likę nedaug sveikų danties kietųjų audinių.

– Kokias konstrukcijas galima pagaminti?

– Galime pagaminti visų rūšių mikroprotezus, kurie skirti atstatyti pažeistai danties daliai ir visiškai nesvarbu kuriai. Mikroprotezai yra kelių rūšių: užklotai, įklotai, laminatės, mikročipsai. Visos šios konstrukcijos cementuojamos adhezyvine cementavimo sistema ant beveik nešlifuotų dantų paviršių. Visas šias konstrukcijas gaminame Kauno „Denticijos“ laboratorijoje.

Įklotas ir užklotas yra danties restauracijos, skirtos atstatyti šoninių dantų kramtomajam paviršiui arba jo daliai ir apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo. Tai mikroprotezas, kurio pagalba tiksliai atkuriama danties forma, spalva bei anatominė struktūra. Naudojant šias konstrukcijas galima išsaugoti savą, dar gyvą dantį, kai yra išlikusi tik plona jo sienelė.

Keramikiniai užklotai savo estetika ir tvirtumu pranoksta kompozicinius. Kadangi jie yra gaminami dantų technikų laboratorijoje, yra tiksliai atkuriama natūrali danties forma bei kontaktai su gretimais dantimis. Dėl naujos kartos rišančiųjų medžiagų keramikiniai užklotai puikiai prilimpa prie danties.

Kompoziciniai užklotai yra gaminami iš medžiagos, panašios į plombinę medžiagą. Jų spalvą galima parinkti pagal greta esančių dantų spalvą, jie dėvisi panašiai, kaip natūralūs dantys, todėl juos galima naudoti ir ten, kur dantys matosi. Tačiau jie yra mažiau atsparūs mechaniniam spaudimui ir nėra tokie tvirti kaip keramikiniai užklotai.

Ingrida Lapėnaitė.

Mikročipsai naudojami tada, kai reikia atstatyti labai nedidelį pažeistą danties paviršių vietose, kurios gauna ypatingai didelę apkrovą ir paprasta plombinė/ kompozitinė medžiaga nebeatlaiko jai tenkančio krūvio: pavyzdžiui, iltinio danties kauburėlis, apsprendžiantis apatinio žandikaulio judėjimo trajektoriją.

Su amžiumi dantys dėvisi, dyla jų paviršiai, todėl pakinta sąkandis, jis tampa netaisyklingas, o tai dar labiau skatina dantų dėvėjimąsi. Protezuojant krūminius dantis mikroprotezais, atkuriamos visos danties anatominės struktūros – vagelės ir kauburėliai, kurie labai svarbūs kokybiškam kramtymui bei taisyklingam sąkandžiui.

Priekinių dantų prarasto estetinio vaizdo atstatymui ar esamo pagerinimui naudojamos keramikinės konstrukcijos, kurios yra vadinamos laminatėmis.

– Kas tai yra ir kam tai naudojama?

– Pacientams, kurie yra nepatenkinti savo dantų forma ar padėtimi dantų lanke. Kai nori pagražinti ar restauruoti nuosavus dantis, kurie pakeitė spalvą, pradėjo gesti. Kai yra nepatenkinti plačiais tarpudančiais. Taip pat tada, kai nori pašalinti dantų traumų pasekmes, paslėpti dantų įskilimus ar atnaujinti senas restauracijas. Ypatingai tada, kai pacientas pageidauja holivudinės, tviskančios šypsenos. Tikslą pasiekti mums padeda dantis tausojantis, estetinis protezavimo metodas – mikroprotezavimas laminatėmis. Tai patikimesnė priemonė už estetinį plombavimą, nes porcelianas geriau sukimba su emaliu ir mažiau dėvisi, prie jo mažiau limpa maistas ir nesikaupia pigmentas.

Laminatės – tai ypač plonos (iki 0,3 - 0,5 mm storio) dirbtinės porceliano plokštelės, absorbuojančios, atspindinčios ir praleidžiančios šviesą lygiai taip pat, kaip ir natūralus dantis. Toks dantų protezavimo būdas itin tausoja danties audinius, kadangi dantims gali net nereikėti preparacijos grąžtu. Keramikos sudėtis labai panaši į tikrąjį danties emalį, o dėl ypatingai glotnaus restauracijos paviršiaus ant jo beveik nesikaupia apnašos, nekinta nei blizgesys, nei spalva. Šias laminates organizmas puikiai toleruoja. Pagal individualius pageidavimus, dantų laminavimas galimas 10 viršutinių ir 10 apatinių dantų (iki krūminių dantų), o procedūros trukmė priklauso nuo pačios situacijos. Tačiau, visgi pabrėžiama, jog tokios dantų laminatės nerekomenduojamos, kai paciento dantys yra labai stipriai pažeisti (karieso, traumų, taip pat tada, kai dantis yra daug kartų plombuotas).

Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl nusprendus pagražinti savo šypseną reikėtų kreiptis į savo odontologą ir aptarti galimus variantus. Na, o jeigu manote, kad Jums gali būti reikalingas mikroprotezavimas, tuomet kviečiu Jus registruotis į Kauno „Denticiją“.


Registruokitės čia arba kreipkitės į mus:

Vytauto pr. 14, Kaunas

Mob. tel. +370 671 96979

El. paštas: denticija@kaunodenticija.lt



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių