- Ramūnas Jakubauskas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos medikai, minint pasaulinę lėtinių uždegiminių žarnyno ligų dieną, įspėja žmones, kad tokių ligų daugėja ir sako, kad joms gydyti reikia bendrų – ir gydytojų, ir pacientų, ir institucijų, ir visuomenės – pastangų.
Kauno klinikų gastroenterologas Gediminas Kiudelis sako, kad daugiausiai tai yra dvi ligos – opinis kolitas ir Krono liga.
„Jos nėra pagydomos ta prasme, kad žmonės su jomis gyvena visą gyvenimą ir turi nuolat gydytis“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė gydytojas.
„Tačiau tai nereiškia, kad tas gyvenimas yra bevertis, nekokybiškas ar neperspektyvus – taip nėra“, – pridūrė jis.
Jo teigimu, šių ligų atsiradimas nėra iki galo aiškus, iš aplinkos veiksnių, kurie padidina riziką susirgti Krono liga, yra rūkymas, tačiau įrodymų dėl kitų veiksnių trūksta.
„Todėl sumažinti šių ligų paplitimą visuomenės sveikatos metodais nelabai galima“, – kalbėjo G. Kiudelis.
Anot jo, šios ligos kiek retesnės, tačiau susirgimų jomis Lietuvoje daugėja.
„Opinio kolito ir Krono ligos per paskutinius 10 metų padaugėjo daugiau negu tris kartus. Pasaulyje didėjimo tendencijos stebimos jau apie 30-40 metų, pas mus tas didėjimas prasidėjo maždaug po Nepriklausomybės paskelbimo. Tų sergančiųjų nuolat daugėja“, – teigė Kauno klinikų medikas.
Pasak mediko, pagrindiniai šių ligų simptomai yra lėtinis viduriavimas, pilvo skausmas, mažakraujystė, silpnumas, gali būti ir sisteminių ligos požymių.
„Kai serga ne tik virškinamasis kanalas, bet ir kitos organų sistemos gali būti pažeistos, pavyzdžiui sąnariai, pasitaiko kepenų pažeidimų (...) dažni odos pažeidimai“, – pasakojo G. Kiudelis.
Anot jo, šiomis ligomis sergantiems pacientam dažnai kyla įvairiausių iššūkių, tačiau jų gydymas yra veiksmingas, ligos yra gerai kontroliuojamos ir pacientai gyvena maksimaliai ilgai.
„Tam reikia gydytojų, visuomenės ir visuomenės institucijų susitelkimo ir tada ta gyvenimo kokybė būna labai nebloga ir pacientai gali gyventi visiškai pilnavertį gyvenimą“, – teigė Kauno klinikų gydytojas.
Santaros klinikų medikė Goda Sadauskaitė sakė, kad jaunesni susirgę pacientai viduriuoja, kartais su krauju, tampa nedarbingi.
„Kyla klausimas, kaip mokytis, kaip dirbti, kaip produktyviai, aktyviai gyventi? Ar galima kurti šeimą, gimdyti“, – teigė medikė.
Pasak jos, tam, kad gydymas būtų efektyvus, reikalingos bendros pastangos.
„Mūsų visų bendromis pastangomis mes tikrai galime pasiekti, kad žmonės gyventų pilnavertį gyvenimą įvairiame amžiaus tarpsnyje, netgi tada, kai ligos gan komplikuotos“, – kalbėjo G. Sadauskaitė.
Santaros klinikų gastroenterologas Benediktas Kurlinkus pristatė specialiai šiomis ligomis sergantiems pacientams skirtą programėlę „For you, with you“, kurioje galima rasti naudingos informacijos, stebėti gydymo eigą.
„Ji yra lengvai naudojama, joje pateikiama aktuali pacientams skirta informacija, ją galima parsisiųsti nemokamai, ja galima naudotis ir neturint interneto ryšio“, – teigė medikas.
Jo teigimu, programėlė prisitaiko prie paciento ligos – pateikia tokią informaciją, kuri susijusi tik su konkrečia liga.
„Žmogus, užsiregistravęs programėlėje, pasirenka, kuria liga jis serga ir atitinkamai programėlė optimizuojama pagal tą jo ligą ir visos joje pateikiamos priemonės, informacija yra atitinkamai pagal tai adaptuojama“, – pasakojo B. Kurlinkus.
Anot jo, programėle gali naudotis ir gydytojai, jie gali keistis informacija, stebėti paciento gydymo eigą.
Gegužės 19-ąją minima pasaulinė lėtinių uždegiminių žarnyno ligų diena.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tyrimas: per pirmuosius metus COVID-19 vakcinos išgelbėjo 20 mln. gyvybių2
Per pirmuosius metus COVID-19 vakcinos užkirto kelią beveik 20 milijonų mirčių, rodo penktadienį paskelbtas pirmasis didelis modeliavimo tyrimas šia tema. ...
-
COVID-19 statistika: 327 nauji atvejai, mirčių nefiksuota1
Per praėjusią parą nustatyti 327 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota, rodo penktadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys. ...
-
Ginčai dėl donorystės modelio: kas kelia įtarimų?19
Lietuvoje jau diskutuojama, kad, paimant mirusio asmens organus, būtų vertinamas ne jo deklaruotas sutikimas, o prieštaravimas. Tai jau sukėlė nemažai diskusijų. Tam nepritaria ir Bažnyčia. ...
-
Austrija atsisako privalomos vakcinacijos nuo koronaviruso4
Austrijos vyriausybė ketvirtadienį paskelbė atsisakanti prieštaringai vertinamos šalies privalomos vakcinacijos nuo koronaviruso politikos, praėjus vos keliems mėnesiams, kai ji tapo įstatymu. ...
-
Europos Parlamentas pratęsė ES COVID pažymėjimo galiojimą6
Ketvirtadienį europarlamentarai pritarė su ES Taryba pasiektam sutarimui iki 2023 m. vasaros pratęsti ES skaitmeninio COVID pažymėjimo galiojimą. ...
-
Geras skonis, gaiva ir natūralumas – svarbiausi šeimai tinkančių vasariškų gėrimų komponentai
Vasaros metu mėgstamiausia gertuvė visada po ranka, tačiau ne paslaptis, kad nuolat gurkšnojant vandenį pasigendama įvairesnių skonių. Nors gaiviųjų gėrimų pasiūla išties plati, tačiau ne visada būna lengva rasti sveikatai palanki...
-
Unikali procedūra sugrąžino vėžiu susirgusiai Joanai įprastą gyvenimą
Prieš dvejus metus 57-erių Joaną pradėjo varginti pilvo skausmai, kurie, laikui bėgant, nesiliovė, o tik dar labiau stiprėjo. ...
-
Koronaviruso infekcija: 352 nauji susirgimai, mirė vienas žmogus
Praėjusią parą, birželio 22-ąją, koronaviruso infekcija patvirtinta 352 žmonėms. Iš jų pakartotinai susirgo 58 asmenys, skelbia Statistikos departamentas. ...
-
Nauji omikron potipiai temdo europiečių vasaros planus4
Europoje vėl daugėja registruojamų užsikrėtimo COVID-19 atvejų – šįkart juos sukelia greitai plintantis naujas omikron atmainos potipis, grasinantis vėl sujaukti europiečių vasaros planus. ...
-
A. Dulkys apie galimus suvaržymus rudenį: karantinas yra mano nemėgstamiausias žodis66
Koronavirusas Lietuvoje aprimo, bet nesitraukia – sergamumas jau dabar šiek tiek šoktelėjo. Šiuo metu Europoje plinta ir dvi naujos užkrečiamesnės omikron atmainos. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sako – dabar esame bu...