Lietuvos gyventojai stiprina savo apsaugą nuo virusų: vis dažniau renkasi respiratorius

 • Teksto dydis:

Šalyje laisvėjant karantino sąlygoms, „Camelia“ vaistinių tinklas pastebi, kad Lietuvos gyventojai pastaruoju metu dažniau apsaugai prieš virusus renkasi respiratorius. Šiame vaistinių tinkle vasario mėnesį respiratorių nuperkama dvigubai daugiau negu sausį.

„Respiratorių apsauga prieš virusus yra efektyvesnė nei medicininių kaukių, tačiau kaukių kaina yra kur kas mažesnė ir daugeliui jos patogesnės kasdieniam naudojimui, todėl medicininės kaukės vis tiek išlieka populiariausia apsaugos priemonė nuo virusų, – sako „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas. – Visgi pastebime, kad pastaruoju metu vis daugiau žmonių renkasi respiratorius, tad taip dar labiau sustiprina savo ir aplinkinių apsaugą.“

„Camelia“ vaistinių tinklo duomenimis, lapkritį respiratorius pacientai rinkosi retai, tačiau gruodį susidomėjimas šia preke smarkiai šoktelėjo ir panašiai išsilaikė sausio mėnesį. Vasarį susidomėjimas respiratoriais dar labiau padidėjo – fiksuojamas daugiau nei dvigubas parduotų respiratorių kiekis.

Visų kaukių ir respiratorių paskirtis yra apsauginė – šios priemonės saugo mūsų kvėpavimo takus ir neleidžia į juos patekti smulkioms dalelėms, sklandančioms ore, bei sulaiko virusą nuo patekimo į aplinką.

Skirtingi apsaugos lygių žymėjimai

Vaistininkai pastebi, kad neretai žmonės nesupranta, ką reiškia ant respiratorių esantys žymėjimai – FFP1, FFP2 ar FFP3 ir kuo jie skiriasi nuo kitų dažnai randamų ženklų – N95 ar P100. Jie nurodo priemonės apsaugos lygį bei šalį, kurioje prekė buvo pagaminta.

„Europos Sąjungoje pagaminti respiratoriai yra ženklinami raidėmis FFP, reiškiančiomis „filtruojantis veido elementas“, o šalia jų esantis skaičius nurodo apsaugos lygį. Pavyzdžiui, FFP1 respiratoriuje esantis filtras apsaugo nuo maždaug 80 proc. oro dalelių, FFP2 respiratoriaus filtras nepraleidžia iki 94 proc. dalelių, o FFP3 – bent jau 99 proc. Tuo tarpu kitose valstybėse gaminami respiratoriai yra ženklinami kitaip, tačiau visus juos galima prilyginti ES žymėjimui“, – sako „Camelia“ vaistininkas Mintautas Kamandulis.

Jo teigimu, JAV pagamintas respiratorius, kuris gali būti laikomas FFP2 atitikmeniu, bus pažymėtas N95, R95 arba P95 ženklu, o ant FFP3 veido apsaugos priemonei tolygaus respiratoriaus rasite N, R arba P raidę ir šalia prirašytą 99 arba 100 skaičių (pvz. N99). Kinijoje gamintas respiratorius, prilygstantis FFP2 veido apsaugos priemonei, bus žymimas KN95 ženklu.

Respiratoriai tinka ne visiems

„Camelia“ vaistininkas M. Kamandulis pabrėžia, kad neretai žmonės galvoja, jog respiratoriuose esantis vožtuvas yra skirtas apsaugai nuo dalelių, tačiau tai – dėl lengvesnio kvėpavimo.

„Sulaikydamas bakterijas, virusus ir kitas daleles, respiratorius tuo pat metu sulaiko ir orą, todėl jį dėvinčiam žmogui tampa sunkiau kvėpuoti. Todėl žmonės, sergantys širdies ir kraujagyslių, lėtinėmis ar plaučių ligomis, turėtų gerai pagalvoti, ar ši veido apsaugos priemonė jiems tikrai reikalinga – ilgą laiką būnant su respiratoriumi, šiems asmenims gali kilti įvairių sveikatos problemų, – sako vaistininkas. – Bet kokiu atveju, nereikėtų nuvertinti ir paprastų medicininių kaukių – kasdieniam naudojimui jos puikiai tiks. Svarbu, kad tokia apsauginė priemonė būtų medicininė, paženklinta CE žymėjimu ir turėtų bent tris apsauginius sluoksnius – hidrofilinį, hidrofobinį ir tarp jų esantį filtrą.“

Be to, vaistininkas priduria, kad prekybos vietose ne visos parduodamos kaukės yra medicininės, tad renkantis svarbu į tai atkreipti dėmesį.

Vaistininkai primena, kad ypač svarbus taisyklingas apsauginių kaukių dėvėjimas: kaukė ar respiratorius turi dengti kvėpavimo takus (būtinai burną ir nosį), turi būti prigludę prie veido, o medicininės kaukės spalvotoji pusė turi būti išorinėje pusėje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Aš renkuosi gyventi be kaukės

Aš renkuosi gyventi be kaukės portretas
Ir ne koronaisterikų tai reikalas

Vokietijos teismas

Vokietijos teismas portretas
FFP2 nereikia vadinti kasdienėmis kaukėmis ar chirurginėmis kaukėmis. Jie nėra tinkami apsaugai nuo SARS-Cov-2 turinčių aerozolių tramvajuje, prekybos centre, laiptinėje, laukiamajame, morge ir kt. Individualių papildomų FFP2 kaukių poreikių pripažinimas tarnauja ne tik privatiems poreikiams tenkinti. Jo tikslas yra apsaugoti plačiąją visuomenę nuo infekcijos nuo tolesnio viruso plitimo. Norint veiksmingai išvengti šios padidėjusios infekcijos rizikos, papildomame reikalavime turi būti numatyta 20 FFP2 kaukių per savaitę. Apsauga nuo infekcijos daroma meškos priežiūra, jei bent jau kasdien nepateikiama nauja kaukė ir vidutiniškai dar apie dvi naujos pakaitinės FFP2 kaukės. Galima manyti, kad nedaugelis žmonių nori ir sugeba nuolat ir patikimai vykdyti labai aukštus priežiūros reikalavimus, susijusius su privačiu pakartotiniu FFP2 kaukių naudojimu. Jie skirti vienkartiniam naudojimui apmokytam medicinos personalui. Nesilaikant džiovinimui būtinų higienos įpročių, kelias dienas ir savait

Taip,tiesa

Taip,tiesa portretas
Pandemija nesibaigs tol ,kol neparduos viską ko prisipirko galingam bizniui .Reketas vadinasi toks reikalavimas pirkti ir deveti.LRB kodeksas 181 str.Paslauga , prekė siūloma ,,brukama per prievartą ,priskiriama turto prievartavimui.Tai štai kas dedasi pasaulyje.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių