Lietuvoje kasmet nustatoma apie 200 melanomos atvejų

 • Teksto dydis:

Kiekvienais metais pirmąjį gegužės antradienį minima Pasaulinė euromelanomos diena. Euromelanoma – tai visos Europos odos vėžio prevencijos projektas, kuriuo siekiama skleisti informaciją apie odos vėžio prevenciją, ankstyvąją diagnostiką ir gydymą. Šis projektas buvo inicijuotas Belgijoje 1999 m., vėliau ši akcija išplito į 33 šalis. Kiekvienais metais beveik 50 000 europiečių euramelanomos akcijos metu yra tikrinami dermatologų. Lietuvoje ši diena minima nuo 2007 m., šiemet – keturioliktą kartą.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje kasmet nustatoma apie 132 000 piktybinės melanomos atvejų ir daugiau nei 2 mln. atvejų kitų vėžinių odos susirgimų. Kas trečias diagnozuojamas vėžio atvejis yra odos vėžys. Nuo melanomos kasmet miršta apie 66 000 žmonių.

Lietuvos vėžio registro duomenimis, šalyje kasmet nustatoma apie 1 800 naujų odos vėžio atvejų ir 200 naujų susirgimų melanoma. Du trečdaliai iš jų – moterims, vienas trečdalis – vyrams. Melanoma yra gana retas piktybinis navikas, tačiau sergamumas šia liga didėja, teigiama Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) pranešime. Vaikystėje melanoma susergama labai retai, dažniausiai suserga 40–60 m. žmonės. Nustatyta, kad asmenys, kurių artimi giminaičiai yra sirgę melanoma, turi didesnę tikimybę kada nors susirgti patys. Kasmetinis sergamumo melanoma prieaugis tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų siekia 6 proc. Lietuvoje sergamumas per pastaruosius du dešimtmečius išaugo bemaž tris kartus, pažymi NVSPL specialistai.

Vienas iš veiksnių, padidinantis riziką susirgti melanoma, yra UV spinduliai, kurių didelį kiekį galima gauti ne tik kaitinantis saulėje, bet ir soliariumuose.

Saugumo priemonių reikėtų imtis tiek naudojantis viešuoju soliariumu, tiek asmeniniu. PSO, Europos odos vėžio prevencijos bendrija (EUROSKIN), Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančios spinduliuotės komisija (ICNIRP) nerekomenduoja soliariumu naudotis kosmetikos (grožio) tikslams, jaunesniems nei 18 m. asmenims, deginantis soliariume naudoti įdegį skatinančius kosmetikos gaminius, o reklamuojant soliariumų paslaugas tvirtinti apie jų teigiamą poveikį sveikatai.

Kategoriškai draudžiama į soliariumus eiti nėščiosioms, taip pat tiems, kurių oda labai šviesi bei turintiems didesnį nei 1 cm apgamą arba daug mažų apgamėlių. Nerekomenduojama degintis sergantiems, vartojantiems antibiotikus, hormoninius preparatus, psichotropines ir šlapimą varančias medžiagas, iš karto po pirties, baseino arba saunos. Ultravioletiniai spinduliai gali paskatinti nepageidaujamas organizmo reakcijas, pradedant odos bėrimais, paraudimais, baigiant didesniais sveikatos sutrikimais, perspėja NVSPL specialistai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių