Quantcast

Kuo skiriasi meningitas nuo meningokoko?

  • Teksto dydis:

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai aiškina, kuo skiriasi meningitas nuo meningoko. 

Meningitas - galvos ir nugaros smegenų minkštųjų dangalų uždegimas. Lotynų k. meninges – smegenų dangalai, itis – uždegimas.

Ligą sukelia šie virusai: enterovirusai, Koksaki virusas, poliomielito, epideminio parotito (kiaulytės), tymų, erkinio encefalito virusai, pūslelinės (Herpes) virusas ir kiti. Užsikrečiama artimo kontakto metu, dažniausiai per kvėpavimo takus (kosint, čiaudint, kalbant).Galima užsikrėsti ir per burną: valgant užterštą maistą, geriant užterštą vandenį ar per nešvarias rankas. Šiai ligai būdinga staigi ligos pradžia, kuri prasideda karščiavimu, galvos skausmu, pykinimu ar vėmimu, sprando raumenų sustingimu. Serga įvairaus amžiaus asmenys. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki susirgimo priklauso nuo sukėlėjų, gali svyruoti nuo 9 iki 21 d. Sezoniškumas taip pat priklauso nuo sukėlėjo: sergamumą vasarą ir rudenį gali sukelti enterovirusai; žiemą – gripo ir parotito virusai.

Meningitą taip pat gali sukelti ir  Haemophilus influenzae, S. pneumoniae, S. agalactiae, E. coli ir kitos bakterijos.  Užsikrečiama artimo kontakto metu, dažniausiai per kvėpavimo takus (kosint, čiaudint, kalbant). Galima užsikrėsti ir per burną: valgant užterštą maistą, geriant užterštą vandenį ar per nešvarias rankas. Šiai ligai būdingas karščiavimas, galvos skausmas, sprando raumenų sustingimu, pykinimas, vėmimas, vangumas, mieguistumas, odos bėrimas. Daugiausia liga serga vaikai iki 5 metų amžiaus, vyresnio amžiaus ir rizikos grupėms priklausantys asmenys. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki susirgimo priklauso nuo sukėlėjų, gali svyruoti 1 - 7 d. 

Meningokokas - bakterija gramneigiamas diplokokas,  panašus į kavos pupelę (gr. coccus – uoga),  todėl ši bakterija vadinama meningokoku,  kuris sukelia meningokokinę infekciją. Sukelia bakterija - Neisseria meningitidis. Užsikrečiama nuo sergančio asmens ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus (kosint, čiaudint, kalbant). Ankstyvieji požymiai  - nespecifiniai ir panašūs į virusinę infekciją: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vangumas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja ir išryškėja hemoraginis bėrimas. Serga įvairaus amžiaus asmenys.

Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki susirgimo yra 2 -10 d., dažniausiai 3 – 4 d. Todėl po kontakto su sergančiuoju rekomenduojama stebėti asmenį 10 dienų ir pasireiškus pirmiesiems ligos simptomams kreiptis į gydytoją. Daugiausia susirgimų registruojama žiemos – pavasario mėnesiais.

Siekiant išvengti šių infekcijų, rekomenduojama:

reguliariai plauti rankas;
laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
vartoti gerai termiškai apdorotą maistą, vandenį iš patikimų vandens šaltinių;
skiepyti vaikus pagal Nacionalinį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, atsižvelgiant į darbuotojų riziką susirgti užkrečiamosiomis ligomis skiepyti valstybės lėšomis įsakymų nustatyta tvarka, bei skiepyti keliautojus, vykstančius į užsienio šalis, kuriose yra didelė rizika užsikrėsti ligomis, kurios gali sukelti virusinį meningitą.


Šiame straipsnyje: meningitasmeningokokasliga

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių