Kritikuoja siūlomą naujovę: nepasitikime slaugytojais

  • Teksto dydis:

Žmonės netveria pykčiu, kai vizito pas šeimos gydytoją tenka laukti mėnesį. Pacientams laukiant, o šeimos gydytojams dūstant nuo biurokratinio krūvio, metamas gelbėjimo ratas – dalį darbų norima perkelti ant slaugytojų pečių, praneša LNK.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo slaugytojams suteikti teisę tam tikrais atvejais išrašyti receptus ir leisti išduoti nedarbingumo pažymėjimus, išrašyti siuntimus.

„Gydytojų specialistų trūkumas kitose šalyse parodė, kad reikia stiprinti šeimos gydytojų komandą. Nesame kažkokie pionieriai“, – pabrėžė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Vertinu palankiai. Reikia įteisinti funkcijas, kurias atlieka slaugytojai. Jie tai jau daro“, – sakė Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Justė Latauskienė.

Siuntimus slaugytojai galės išrašyti prevencinėms programoms ir profilaktiniams patikrinimams. Anot ministro, per kovido pandemiją toks modelis buvo išbandytas. Slaugytojai susitvarkė puikiai.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

„Išplėstinės praktikos slaugytojus ruošti pradėjome, jų jau yra. Tačiau teisės aktais išmaniajam slaugytojui tiek įgaliojimų dar nebuvo suteikta“, – pasakojo A. Dulkys.

„Dažnai iš pacientų girdime, kad, pvz., jei jiems reikia tik nedarbingumo, jie stengiasi susitarti, atidirbti, susikeisti. Gaila, kad sergantis žmogus dar bando spręsti tokią socialinę problemą. Dalis pacientų pigesnius vaistus, jei ir priklausytų kompensuojami, perka nekompensuojamus, nes per sudėtinga užsiregistruoti“, – spragas vardijo J. Latauskienė.

Slaugytojams siūloma suteikti teisę skirti ir vaistus lėtinėms ligoms gydyti. Dabar dėl vaistų pratęsimo, net ir esant aiškiai diagnozei, pacientas visada turi kreiptis į šeimos gydytoją.

„Tai labai reikalinga ir seniai apie tai kalbame. Pradžioje gal dalis pacientų nenorės. Be abejonės, reikia atsižvelgti“, – naujoves komentavo Centro poliklinikos direktorius Zdislavas Skvarciany.

Taip ir yra – dalis gyventojų kategoriški. Kai kurie nepasitiki slaugytojais.

Poliklinikos vadovas ramina – kokybė nesumažės, o sprendimas prisidės prie eilių mažinimo.

„Dauguma pacientų galbūt daugiau nieko nepastebės. Ateis į gydymo įstaigą, gaus paslaugas“, – sakė J. Latauskienė.

Tačiau yra ir kita medalio pusė – trūksta slaugytojų.

„Dabar kalbama, kad trūksta apie 3 tūkst. slaugytojų. Manau, šis skaičius yra gerokai sumažintas“, – kad šis skaičius daug didesnis, galvoja Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.

Kiekvienais metais skiriame po 10 mln. eurų papildomų būtent šeimos gydytojų komandoms.

„Pagal tendencijas, analitinius vertinimus, slaugytojų trūks daugiau, tačiau jų parengimas gali būti atliekamas greičiau nei gydytojų“, – akcentavo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos vadovė Neringa Čiakienė.

Kur dar atlyginimų klausimas.

„Daugiau darbo su pacientais pareikalaus daugiau laiko ir tai, tikimės, atsispindės darbo užmokestyje. Šiuo metu deklaruojamas slaugytojų darbo užmokesčio vidurkis – 1,7 tūkst. eurų, neatskaičiavus mokesčių“, – apie atlygio didinimo svarbą prakalbo Slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra Volotkaitė.

Ministras žada – didesnis krūvis garantuos ir didesnį atlyginimą.

„Kiekvienais metais skiriame po 10 mln. eurų papildomų būtent šeimos gydytojų komandoms“, – sakė A. Dulkys.

Inicijuojamiems pokyčiams dar turės pritarti Seimas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Medicinos mokyklu jau senai nebera. Dabar visos slaugytojos gauna bakalauro diplomus,tai cia yra ne aukstasis?

...

... portretas
Neismaneliama. Baigus bendrosios praktikos slauga kolegijoje magistra gali studijuoti tik turint universitetini issilavinima. Universitete yra 2 metu islyginamosios studijos,kurias baigus gali stoti i magistro studijas. Yra ir 1 metu studijos po kuriu isduodamas pazymejimas, bet jo neuztenka norint studijuoti ne vadyba,o isplestines praktikos slauga Lietuvos sveikatos mokslu universitete. Taigi turiu 2 diplomus, rasiau 2 bakalauro darbus. Pasidomekit pries zemindami slaugytojas.

Klpd.

Klpd. portretas
kai mažiukas buvau , atsimenu kad poliklinikos veikė puikiai, mama į baseina vežiojo autobusu 3-čioj poliklinikoj(kuri dabar vadinama bomžu poliklinika:D) ta pati vaikų pediatrė lakstė pas mus į namus jeigu tik turėjom temperatūros, paskui mokykloje dantistas gaudė kad dantį sutaisytų:D) Vskas vyko sklandžiai ir už dyką Tai ar reikėjo taip sušikt med'sistemą kad gautūsi toks bardakas kaip dabar? Vis pagal užsienį vis, ,,bus geriau"..O kas dabar geriau? Kaip paskutiniai dblilai viską sugriovėm ir tik dabar žiūrime sustoję galvodami kas gavosi. Prakeikti konserlibų asilai. Jus prie sienos reik statyt..
VISI KOMENTARAI 53

Galerijos

Daugiau straipsnių