Konsultacijai pas gydytoją – su paruoštuku

 • Teksto dydis:

Besirūpinantiems savo sveikata ir ligų prevencija, šeimos gydytojas Valdas Maldaikis primena auksines pacientų taisykles. Kelios tokių – dar labiau pasitikėti savo šeimos gydytoju, vizitą planuoti anksčiau ir ateiti jam pasirengus.

Žinoti, ko atėjai

Siekiama, kad šeimos gydytojai spręstų apie 80 proc. pacientų sveikatos problemų.

Šie gydytojai ne tik tiria, gydo, bet ir pataria, kaip sveikai maitintis, sportuoti, primena, kada reikia pasitikrinti dėl vėžio ir kitų ligų. Neaiškiais atvejais jie siunčia pacientus pasikonsultuoti pas specialistą ar į ligoninę. Tačiau tam, kad darbas šeimos kabinete vyktų sklandžiai, reikia ne vien šeimos gydytojo pastangų.

Šeimos gydytojas V.Maldaikis sako, kad darbo sėkmė labai priklauso nuo komandinio darbo, funkcijų pasiskirstymo. Svarbu, kaip savo darbą atliks kartu su šeimos gydytoju dirbanti slaugytoja, kitas gydymo įstaigos personalas.

"Labai svarbu, kad pacientas, planuodamas vizitą pas gydytoją, būtų apmąstęs esamus sveikatos sutrikimus ir tai, kokios pagalbos tikisi iš gydytojo", – pabrėžia V.Maldaikis.

Pasak jo, taip pacientai padėtų šeimos gydytojams, kurių krūviai dideli. Konsultacijos metu reikia ne tik išsiaiškinti paciento apsilankymo priežastį ir atlikti kitas tiesiogines gydytojo profesines funkcijas, bet ir viską tiksliai dokumentuoti.

Labai svarbu, kad pacientas, planuodamas vizitą pas gydytoją, būtų apmąstęs esamus sveikatos sutrikimus ir tai, kokios pagalbos tikisi iš gydytojo.

Apie negalavimus ir norus

Vaikų ir suaugusiųjų profilaktiniai tyrimai ir prevencija, skiepijimas, vaistų išrašymas tiek lėtinėmis ligomis sergantiems, tiek ūmai susirgusiems – šeimos gydytojo kasdienybė.

Pacientams dera žinoti, kaip dažnai gali būti atliekami profilaktiniai tyrimai ir kokie jie priklauso pagal amžiaus grupes. Pasak V.Maldaikio, konsultacijos metu išklausomi ne tik pacientų nusiskundimai, bet ir jų pamąstymai, prašymai.

"Pacientui svarbu paaiškinti apie išrašomų vaistų reikalingumą, kaip, kada ir kiek laiko juos vartoti, kokių rezultatų tikėtis. Be to, gydytojui svarbu išsiaiškinti, kokius dar medikamentus pacientas vartoja ir atkreipti dėmesį į jų suderinamumą. Pacientą būtina informuoti apie šalutinį išrašomų vaistų poveikį ir pasiteirauti jo, ar aktuali vaisto kaina juos įsigyjant, bei išaiškinti vaisto kokybės ir kainos santykį", – pabrėžė šeimos gydytojas.

Dėl nepagrįstų pacientų reikalavimų gydytis vienais ar kitais vaistais šeimos gydytojo V.Maldaikio nuomonė yra griežta: "Juk be būtinybės paskirti vaistai, ypač antibiotikai, raminamieji ar kiti, gali padaryti pacientui žalą. Neigiamą poveikį daliai pacientų daro medikamentų reklama – ji paskatina vartoti vaistus, nors jie visiškai jam nebūtini."

Skiepai ir ligos

Prieš skiepijantis svarbu visada apsilankyti pas šeimos gydytoją. Vaikai Lietuvoje skiepijami pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, suaugusieji – atsižvelgiant į tai, ar žmogus patenka į rizikos grupę, kokį darbą dirba, kokią traumą patyrė ir panašiai.

"Gydytojas su pacientu turi aptarti, kokie skiepai jam tikslingi pagal amžių, esamas ligas, galimą epideminę situaciją ir rizikos grupes. Vaikai skiepijimo metu turi būti sveiki", – dėmesį atkreipia V.Maldaikis.

Netylant diskusijoms dėl profilaktinių skiepų naudos ir pavojaus, pasak pašnekovo, jo aptarnaujamoje apylinkėje skiepijamųjų skaičius nei mažėja, nei didėja.

"Įvairios diskusijos ir dezinformacija apie skiepus daliai pacientų sukelia abejonių skiepų tikslingumu, baiminamasi, kad jie gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Šios baimės nėra pagrįstos", – teigia V.Maldaikis.

Pasak jo, skiepytis svarbu visų pirma tam, kad žmogus būtų apsaugotas nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų – infekcijų ir jų plitimo. Būtent skiepais yra valdomi šių ligų protrūkiai. Pasiskiepijus galimos nesunkios vietinės reakcijos: paraudimas, patinimas, skausmas, kartais pakyla temperatūra.NAUJAUSI KOMENTARAI

Egle

Egle portretas
Slaugytoja turetu prie kompo sedet ir rasyt tai ka gyd pasakys tyrimus israsys vaistus o gyd parasu patvirtins .o dabar slaugytoja koja ant kojos o gyd viska atlieka ir su ligoniu nera kada pabendraut nes ji tik raso

paciente

paciente portretas
Pakalbeti galima, bet gydytojai taip skuba, kad pamrista ka net patys sako pacientui. Gaila, kad nera israsu. O paskui neirodysi, nes gdytojas visada teisus.

klausimas

klausimas portretas
Kas Lietuuvoj brangiausia.Atsakymas-Nemokamas gydymas.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių