Kodėl, vartojant antibiotikus, reikėtų vengti pieno produktų ir citrusinių vaisių?

  • Teksto dydis:

Žinome, kad antibiotikai vartojami tik bakterinėms ligoms gydyti ir tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Vaistininkas primena nesidalyti jais su artimaisiais, suvartoti visą kursą ir nepasilikti keleto tablečių netikėtoms ligoms gydyti. Jis įvardija, kas gali atsitikti, šiuos vaistus vartojant savavališkai.

Nesuvartojus viso kurso

Vaistininkas Mindaugas Rutalė pabrėžia, kad, savarankiškai pradėjus vartoti antibiotikus tai gali turėti rimtų padarinių sveikatai ir įvardija 4 dažniausiai mūsų daromas klaidas vartojant šiuos vaistus.

Nesuvartojamas visas antibiotikų kursas – tai viena dažniausiai daromų pacientų klaidų, pasakoja vaistininkas. Net jeigu pirmomis dienomis pasijutote geriau, anksčiau laiko nutrauktas antibiotikų kursas paskatina ligos sugrįžimą ir netgi progresavimą.

„Mūsų neturėtų stebinti, kad, pradėję vartoti antibiotikus, jau kitą dieną pasijuntame žymiai geriau. Vis dėlto tai nereiškia, kad mes jau pasveikome ir galime nutraukti vaistų vartojimo kursą. Svarbu žinoti, kad pirmiausia antibiotikai panaikina silpnesnes bakterijas, dėl to pasijuntame geriau. Tačiau mūsų organizme vis dar gausu gyvų ligos sukėlėjų – patogenų, kurie toliau sėkmingai dauginasi. Todėl, per anksti nutraukus gydymą, liga gali sugrįžti praėjus vos vienai ar porą savaičių. Tik grįš su nauja jėga, t. y. gali peraugti į lėtinę ligą arba pasireikšti su komplikacijomis“, – pasakoja vaistininkas.

Galimos šalutinės reakcijos

Vaistininkas pasakoja, kad veiksnių, į kuriuos atsižvelgęs gydytojas skiria antibiotikų, yra daug. Tai priklauso nuo paciento amžiaus, svorio, sveikatos istorijos, ligos sukėlėjų, simptomų ir būklės sunkumo.

„Vieną kartą jums tikę antibiotikai nebūtinai bus veiksmingi ir kitą kartą. Taip pat, jeigu vieni antibiotikai padėjo jūsų artimajam, nebūtinai jie padės ir jums. Bet kuriuo iš šių atvejų patys užsiimdami savigyda ir vartodami gydytojo nepaskirtus antibiotikus galite susidurti su tokiais šalutiniais poveikiais kaip skrandžio sutrikimai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, bėrimai, alerginės reakcijos ar netgi inkstų ir kepenų pažeidimai. Dėl to susirgus patariama nedelsiant dėl gydymo kreiptis į gydytoją ir nevartoti vaistinėlėje likusių antibiotikų, kurių, visų pirma, neturėtų būti nė pas vieną namuose dėl privalomo kurso suvartojimo ligos metu“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.

Su kuo jie netinka?

Kad vartojant antibiotikus patariama atsisakyti alkoholio – daugumai žinoma, tik vaistininkas atskleidžia, kad ne visi žino apie kitus produktus ar vaistus, kurie netinka su antibiotikais.

„Vartojant antibiotikus reikėtų vengti pieno produktų ir citrusinių vaisių, ypač greipfrutų. Todėl šių vaistų tikrai nerekomenduotina užsigerti puodeliu kavos su pienu arba stikline citrusinių vaisių sulčių. Tai gali sukelti apsinuodijimo simptomų arba sumažinti antibiotikų veiksmingumą. Pavyzdžiui, tarp antibiotikų ir pieno produktų vartojimo turi būti daroma bent 3 valandų pertrauka, o tarp šių vaistų ir greipfrutų reikėtų palūkėti netgi iki 3 dienų“, – pasakoja M. Rutalė.

Jis priduria, kad prieš vartojant antibiotikus labai svarbu pasitarti su gydytoju arba vaistininku dėl jų suderinamumo su kitais vaistais, ypač kalbant apie kontraceptines tabletes. Anot jo, kontraceptinės tabletės gali turėti įtakos ne visų, bet kai kurių antibiotikų veiksmingumui.

Atsiranda atsparumas

Per dažnas antibiotikų vartojimas – ypač tais atvejais, kai jie netinkami gydymui, skatina atsparumą antibiotikams. Anot vaistininko, taip pat bakterijų atsparumą šiems vaistams paskatina nesuvartojamas visas paskirtas kursas.

„Netinkamai vartojant antibiotikus, patogeninės bakterijos, kurios sukelia ligą, ilgainiui prisitaiko prie antibiotikų, o tuomet jau pradeda daugintis naujosios bakterijos, kurios yra atsparios šių vaistų poveikiui, nepaisant dozės dydžio. Todėl, jeigu žmogus kartkartėmis vartojo gydytojo nepaskirtus antibiotikus vos pajutęs paprasčiausio peršalimo simptomus, jo organizmas gali greitai tapti atsparus šiems vaistams. Tuomet, išties rimtai susirgus bakterine liga – angina, sinusitu ar daugeliu kitų, antibiotikai nebesugebės padėti greičiau žmogui pasveikti ir pasijusti geriau“, – pasakoja vaistininkas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Klausimėlis

Klausimėlis portretas
Ar su receptu ligonis gauna RAŠTU šiuos patarimus? - Tokių lapelių su patarimais turėtų būti iš anksto gatavai atspausdintų ant gydytojos stalo, kad negaišdama jų rašymui laiko laiko dalintų juos šiems pacientams!. Juk pirmiausia, ko griebiamės peršalimo ligomis susirgę, tai citrinos ir karštutėlis pienas su medumi!

esminį dalyką,

esminį  dalyką, portretas
kad pienas ir greipfrutų vartojimas su antibiotikais netinka ,kad kenkia galėtų perspėti ir gydytojas išrašęs antibiotikus ... bet ne tyli , lyg burnas vandens pripylę ),
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių