Klastingasis pirminis imunodeficitas: daugelis apie jį nė neįtaria

 • Teksto dydis:

Pirminiu imunodeficitu serganti Milda ilgą laiką nepastebėjo šios ligos požymių. Prieš kelerius metus atsitiktinai nustatyta diagnozė ją nustebino. Iki tol vargino dažni plaučių uždegimai, nuolatos skaudėdavo gerklę, šokinėdavo temperatūra.

Kankino prasta savijauta

"Nuo vaikystės dažnai sirgdavau plaučių uždegimu, vėliau net du kartus hemoglobino kiekis kraujyje sumažėjo iki kritinės ribos, – pasakojimą pradeda moteris. – Nieko blogo neįtariau, bet vis tiek sukau galvą, kodėl man nuolat skauda gerklę, temperatūra per dieną kelis kartus pakyla ir vėl nukrenta."

Neapsikentusi kankinančios prastos savijautos ir vis atsinaujinančių ligų, moteris nusprendė apsilankyti pas gydytoją alergologą ir klinikinį imunologą. "Dėl sveikatos problemų ligoninėje praleisdavau net po tris mėnesius ir lankydavausi pas įvairius gydytojus. Nusilpau, nebegalėjau vaikščioti, tačiau duomenų diagnozei nustatyti vis nepakako. Kadangi pas gydytoją alergologą ir klinikinį imunologą dar nebuvau apsilankiusi, pagalvojau, kad reikėtų pasikonsultuoti su juo", – atvirauja pacientė.

Kauno klinikose atlikus išsamius sveikatos būklės tyrimus, paaiškėjo, kad Milda serga įprastiniu kintamuoju imunodeficitu. Ši liga priskiriama prie retų ligų ir pasireiškia įgimtais vieno arba kelių imuninės sistemos komponentų pokyčiais, nulemiančiais susilpnėjusį imunitetą ir dažnas infekcijas. "Pacientai, sergantys pirminiu imunodeficitu, jau gimsta turėdami silpnesnes organizmo gynybines funkcijas ir dažniau serga įvairiomis infekcinėmis ligomis, kurias sukelia virusai, bakterijos, grybeliai. Jie dažniau linkę sirgti onkologinėmis ir autoimuninėmis ligomis", – apie ligą pasakoja Kauno klinikų Imunologijos ir alergologijos klinikos gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė, Pirminio imunodeficito centro vadovė Edita Gasiūnienė.

Edita Gasiūnienė: pacientai, sergantys pirminiu imunodeficitu, jau gimsta turėdami silpnesnes organizmo gynybines funkcijas ir dažniau serga įvairiomis infekcinėmis ligomis, kurias sukelia virusai, bakterijos, grybeliai.

Ligos eiga vis keičiasi

Pasak gydytojos, pasaulyje pirminis imunodeficitas diagnozuotas maždaug 6 mln. žmonių, o apie 70–90 proc. ligonių nė neįtaria, kad gali juo sirgti. Lietuvoje įvairiomis pirminio imunodeficito formomis serga iki 200 žmonių ir jis gydomas tik trečio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaigose. "Šią ligą išduoda kelis kartus per metus atsinaujinantys plaučių ar vidurinės ausies uždegimai, sinusų infekcijos, pasikartojantis stomatitas, odos ir kitų organų pūliniai, žarnyno infekcijos ar ilgiau nei du mėnesius išliekanti grybelinė infekcija. Sunerimti reikėtų ir susirgus sunkia infekcija, pavyzdžiui, sepsiu, meningitu arba osteoartritu, pastebėjus sulėtėjusį vaiko augimą ir raidą arba žinant, kad šeimoje yra sergančių pirminiu imunodeficitu", – aiškina E.Gasiūnienė. Gydytoja priduria, kad neretai pirminį imunodeficitą gali išduoti ir autoimuninių ligų epizodai, pavyzdžiui, kai susergama autoimunine hemolizine anemija, juveniliniu artritu.

Mildai įprastas kintamas imunodeficitas diagnozuotas praėjus daugiau nei dešimčiai metų nuo akivaizdžių simptomų pradžios. "Įprastas kintamas imunodeficitas skiriasi nuo kitų pirminio imunodeficito formų tuo, kad dažniausiai diagnozuojamas vėlai, nes ligos eiga ir imunologiniai tyrimų rezultatai nuolat keičiasi, o pagrindiniai nusiskundimai ar sveikatos problemos ne visada atitinka imunodeficitui priskiriamus simptomus, – sako Kauno klinikų gydytoja. – Taip nutiko ir šiai pacientei, nes liga jai pasireiškė ne tik dažnai pasikartojančiomis infekcijomis – plaučių uždegimais, bet ir autoimuninėmis hemolizinėmis anemijomis."

Padeda išvengti infekcijų

Pirminis imunodeficitas gali būti gydomas pakaitine imunoglobulino terapija, kaulų čiulpų transplantacijomis, antibiotikais, priešgrybeliniais ar priešvirusiniais vaistais. Milda džiaugiasi, kad jai pritaikytas gydymas imunoglobulino terapija ne tik pagerino savijautą, leido kontroliuoti ligą, bet ir padeda išvengti infekcijų, galinčių sukelti rimtų komplikacijų. "Manau, kad dėl pakaitinės imunoglobulino terapijos man pavyko išvengti tiek COVID-19 ligos, tiek kitų infekcijų. Sumažėjo ir dažnų plaučių uždegimo atvejų", – pastebi pacientė.

Įtarus, kad sergate pirminiu imunodeficitu, reikėtų nedelsti, pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ir, gavus siuntimą, užsiregistruoti į gydytojo alergologo ir klinikinio imunologo konsultaciją. Anksti diagnozavus šią ligą ir paskyrus reikalingą gydymą, galima išvengti gyvybei pavojingų komplikacijų ir užtikrinti visavertę gyvenimo kokybę.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių