Quantcast

Kepenų transplantacija: kokios procedūros perspektyvos Lietuvoje?

  • Teksto dydis:

Šiuo metu Lietuvoje kepenų transplantacijos laukia 100 žmonių, iš jų – trylika vaikų. Kasmet donorų paaukoti organai išgelbsti 15–20 žmonių gyvybes, o operacijų poreikis nuolat auga. Koks ateities kelias yra tinkamiausias Lietuvai įgyvendinant donorystės ir transplantacijos programą, penktadienį Birštone diskutavo ir gerąja praktika dalijosi Lietuvos ir užsienio šalių kepenų transplantacijos specialistai.

Sveikindama Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugijos organizuojamos tarptautinės konferencijos „New developments and challenges in liver transplantation: Master course“ dalyvius, sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė pasidžiaugė svariu Lietuvos transplantacijos profesionalų indėliu.

„Jūsų dėka organų donorystė ir transplantacija tampa mūsų šiuolaikinės medicinos sistemos dalimi. O neretai – visuomenės vertybiniu matu, nes kuo brandesnė ir sąmoningesnė visuomenė, tuo mažiau kyla klausimų, kodėl organų donorystė tokia svarbi ir reikalinga, o transplantacijos galimybės atveria visai kitus medicinos klodus“, – sakė D. Jankauskienė.

Viceministrė išreiškė viltį, kad konferencijos metu užgims ne viena svarbi ar lemtinga įžvalga ar idėja, kurios realizavimas padės gelbėti dešimtis, šimtus ar net tūkstančius gyvybių.

Kepenų transplantacijos Lietuvoje daromos jau daugiau nei 20 metų, primenama Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime. Pirmąją operaciją atliko profesorius Balys Dainys 2000-aisiais. Šiuo metu tokios operacijos atliekamos Santaros klinikose ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose.

Kaip pastebi ministerija, jų poreikis nuolat auga: šio organo 2007 metais laukė 28, o 2021-aisiais – jau daugiau nei 100 pacientų. Šiemet kepenys persodintos jau vienuolika žmonių: keturios operacijos atliktos Vilniuje ir septynios – Kaune. Pernai iš viso atliktos 22 tokios operacijos – septyniskart daugiau nei, pavyzdžiui, 2006 metais.

Dėl mažo recipientų skaičiaus Lietuvoje neatliekamos kepenų transplantacijos vaikams – jais pasirūpina Lenkijos ir Vokietijos medikai. Nuo 2005 metų Lietuvos vaikams užsienyje atliktos 23 kepenų transplantacijos. Vaikams dažniausiai persodinama dalis donoro kepenų, o donorais dažniausiai tampa jų mamos ar tėčiai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių