Kai artimasis suserga šizofrenija

Haliucinacijos, iškreiptas aplinkos suvokimas, abejingumas – tik keli simptomai, su kuriais kasdien susiduria šizofrenija sergančių žmonių artimieji ir medikai.

Simptomų – labai daug

Šizofrenija – lėtinis psichikos sutrikimas, kuris sutrikdo psichikos vientisumą ir paveikia ligonio santykius su aplinkiniu pasauliu. Iki galo nėra išsiaiškinta, kas sukelia šią ligą.

"Žinome, kad įtakos turi paveldimumas, nepalankūs aplinkos veiksniai, ypač nėščioms moterims: galvos, psichologinės, gimdymo traumos, nėštumo metu persirgtos infekcinės ligos", –  aiškina gydytoja psichiatrė Rasa Tamašauskienė.

Ji išskiria dvi šizofrenijos simptomų grupes – pozityviuosius ir negatyviuosius.

"Pozityvieji simptomai nereiškia, kad yra palankūs ligoniui. Tai simptomai, kuriuos pamato namiškiai, medikai. Jie gali sudaryti slaugos planą, nuspręsti, kokios pagalbos reikia", – komentuoja gydytoja psichiatrė.

Ji pozityviuosius simptomus įvardija kaip kliedesius, kai ligonis jaučiasi persekiojamas ar jam būdingi perdėti didybės, kaltės jausmai. Prie pozityviųjų priskiriami ir suvokimo – klausos, regos, uoslės sutrikimai bei neadekvatus mąstymas: nuklydimai nuo temos, minčių dėstymas tampa padrikas, smulkmeniškas, nelogiškas, simbolinis.

"Kalba tampa dezorganizuota, elgesys – pasikartojantis, neturintis prasmės, kartais agresyvus. Ligonį vargina kasdien vartojami daiktai, girdimi garsai. Jie ima gluminti, gąsdinti, o jaučiantis nesaugiai kyla pyktis", – žino bendrosios praktikos slaugytoja Rita Ribaitienė.

Negatyviesiems simptomams priskiriamas emocijų skurdumas – menkas emocinis atsakas. Ligonis pasidaro viskam abejingas: tiek sau, tiek aplinkai, tiek artimųjų problemoms. Tokį žmogų reikia nuolat raginti, kad jis kažką veiktų, bendrautų su aplinkiniais. Ilgainiui išsivysto apatija, socialinis atsiribojimas. Sutrikimui gilėjant išryškėja mąstymo ir kalbos skurdumas.

Vaistus vartoti būtina

Slaugytojai, gydytojai, psichologai visais įmanomais būdais stengiasi sumažinti ūminius psichozės reiškinius. Siekiama apsaugoti ligonį nuo simptomų pasikartojimo.

Tam svarbu užtikrinti vaistų vartojimą. Didžioji dalis problemų atsiranda dėl to, kad ligoniai jų nenori.

"Pacientai atsisako vartoti vaistus dėl kelių priežasčių. Dažniausiai – ekonominių, nes ne visi vaistai yra kompensuojami. Be to, visi jie turi labai daug šalutinių poveikių", – pastebi gydytoja R. Tamašauskienė.

Nutraukus vaistų vartojimą, būklė pablogėja, iškyla naujų  psichikos problemų. Dažnai nustatoma agresija. Medikams tenka įvertinti gresiantį pavojų, atpažinti manipuliuojantį elgesį dėl ligonio asmeninių problemų. Kylant grėsmei svarbu minimizuoti aplinką – pašalinti įvairius dirgiklius, kurie ligonį trikdo.NAUJAUSI KOMENTARAI

Mendoza

Mendoza portretas
Man yra diagnozuota šizofrenija, norečiau sužinoti ar yra daroma encefalograma prieš ligos diagnozavimą nes kaip ir protinė(smegenų veiklos sutrikimo liga)? haliucinacijų regiamūjų bei girdimūjų niekad nesu turejąs. Esu turejas tam tikrų šios ligos požymių bet juos turi dauguma žmonių ir nėra sergantys šita liga, tai reišia bloga gydytojų diagnozė nustatyta? Jau nepirmi metai kaip noriu išsilaikyti teises. Turiu problemų su tuo. Norėčiau kad man atliktų išsamia ekspertizę ar tikrai aš sergu šia liga. Į kur galėčiau kreiptis? Kažkur prieš pusmetį pasakė kad ateit galėsiu po metu bandyt dar karta praejt medicinine(psihologinę) apžiūra pas psihologą. Šiuo metu vaistų nevartoju( nustojau vartoti 9 mėnesiai atgal. Pokyčiai tik į gerą pusę. Gal kažkas kažką galėtų iš nusimanančių daktarų ar ne tik sioje srityje patarti? Su manim galit susisiekti el paštu mjmjmj19901106@gmail.com šioje internetineje svetaineje kaip ir nesilankau tiesiog norėčiau gauti man reikalingos informacijos ar pagalbos

a

a portretas
labai gerai nuo ligos padeda pinigai , duodi šizikui biški babkiu , - zaplyvas kaip pat praeina .

ausra

ausra portretas
Pagal tai ka cia perskaiciau...tai gresia mano vyrui jis pries 6 metus turejo galvos trauma..bet jis nesutinka jokiu vaistu naudot.tikrai..kaip ji priverst? Nes darosi nepakeliamai sunku su juo gyvent.
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių