Ką svarbu žinoti apie vaistus skausmui ir temperatūrai mažinti?

 • Teksto dydis:

Kiekvienam būtina žinoti apie vaistinius preparatus skausmui ir temperatūrai mažinti. Tuo įsitikinęs Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Farmakotechnikos katedros lektorius Aurimas Galkontas, mielai besidalijantis žiniomis.

Skausmui ir temperatūrai mažinti gyventojai dažniausiai renkasi nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, parduodamus be recepto. Jų gali įsigyti kiekvienas, juolab kai kurių vaistų jau galima įsigyti ir degalinėse, prekybos centruose.

Liberalizavus vaistų prieinamumą, dar labiau padidėja jų vartotojų atsakomybė. Teiginys, kad nereceptinių vaistų perdozuoti neįmanoma, juos galima vartoti ilgai ir didelėmis dozėmis, yra klaidingas.

Šaltuoju periodu dažnai perdozuojama paracetamolio. Šis vaistas parduodamas kaip atskiras vaistinis preparatas, tačiau jo gali būti preparatuose, skirtuose skausmui, peršalimo simptomams slopinti ar temperatūrai mažinti.

Paracetamolio perdozavimo sukelti simptomai

Per pirmąsias 24 valandas po perdozavimo simptomai būna lengvi ir ligonis gali jų nepastebėti.

Tačiau gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, prakaitavimas, blyškumas ir bendrasis negalavimas.

Praėjus 24–48 valandoms po perdozavimo, pirmosios fazės simptomai gali išlikti, tačiau jie būna sunkesni. Dėl kepenų pažeidimo gali skaudėti viršutinėje dešinėje pilvo srityje, šlapimo išskyrimas gali sumažėti dėl inkstų pažeidimo arba dėl dehidratacijos, kurią gali sukelti ilgas vėmimas.

Vartojant paracetamolį, būtina žinoti

1. Vaikams nerekomenduojama vartoti daugiau kaip 10–15 mg/kg paracetamolio.

2. Vartoti ne dažniau kaip kas 8 valandas.

3. Vartoti ne ilgiau nei penkias paras.

4. Užsitęsus karščiavimui ilgiau nei 5 paros kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Dar vienas dažnai gyventojų vartojamas vaistas skausmui, uždegimui ir temperatūrai mažinti – ibuprofenas. Labai svarbu žinoti jo sąveikas su kitais vaistiniais preparatais.

Ibuprofeno vartoti negalima

1. Su aspirinu, nes gali padidėti abiejų vaistų šalutinio poveikio rizika.

2. Su diuretikais, nes vartojant abu vaistinius preparatus vienu metu, didėja rizika išsivystyti inkstų nepakankamumui.

3. Su metotreksatu, nes vartojant kartu padidėja toksiškumo rizika.

4. Su antikoaguliantais (varfarinu), nes labai padidėja  kraujavimo iš virškinimo trakto tikimybė.

Pavojai perdozavus

Ne kiekvienas gyventojas, vartojantis ibuprofeną, perskaito informacinį lapelį, todėl būtina žinoti, kad perdozavus vaistą gali pasireikšti spengimas ausyse, rėmuo, pykinimas, vėmimas, skrandžio skausmas, viduriavimas, galvos svaigimas, neryškus matymas, bėrimas, prakaitavimas.

Per pirmąsias 24 valandas po perdozavimo simptomai būna lengvi ir ligonis gali jų nepastebėti.

Ibuprofeno ilgalaikis perdozavimas gali sukelti kraujavimą, opas, skrandžio ar žarnyno perforaciją, kuri gali būti mirtina, kepenų ar inkstų nepakankamumą. Ilgai vartojant didelę ibuprofeno dozę, padidėja insulto ar širdies priepuolio rizika.

Apsinuodijimas – nuodingų, žmogaus organizmui kenkiančių ar net gyvybiškai pavojingų medžiagų poveikis, joms patenkant į organizmą per burną, gleivines, įkvepiamą orą, odą. Vaistais apsinuodija ir vaikai, ir suaugusieji. Dažniausiai apsinuodija vaikai iki ketverių metų (apie 70 proc. visų atsitiktinių apsinuodijimų). Jiems smalsu paragauti spalvotų tablečių, paliktų prieinamoje vietoje. Nemažai suaugusiųjų ar paauglių apsinuodija tikslingai. Tai piktnaudžiavimas vaistais, savigyda, bandymas nusižudyti.

Vyresnio amžiaus gyventojai apsinuodija sumaišę vaistus, suvartoję netinkamą dozę, pamiršę, kad jau išgėrė vaistus, išgeria kelis kartus stipresnę vaisto dozę, nei rekomenduojama, nes tikisi greitesnio ir efektyvesnio poveikio, pavyzdžiui, skausmui malšinti. Taip pat apsinuodijama vartojant pasibaigusio galiojimo vaistus.

Atmintinė

Vaistus, kuriuos vartojate kasdien, reikia laikyti vaikams neprieinamoje vietoje. Vaistai turėtų būti su specialiais kamšteliais, kad vaikai negalėtų jų nuimti.

Pasibaigusio galiojimo vaistų nelaikykite namuose, nes taip kyla grėsmė juos sumaišyti su tinkamais. Pasibaigus galiojimui vaistinius preparatus atneškite sunaikinti į bet kurią vaistinę.

Apsinuodijus reikia nebevartoti tai sukėlusių vaistų ir kviesti greitąją medicinos pagalbą. Jei nukentėjusysis nesąmoningas, būtina paguldyti jį ant šono. Jeigu jis vemia, svarbu pasirūpinti, kad neužspringtų.

Jei apsinuodijęs žmogus sąmoningas, visada galite duoti jam atsigerti vandens. Suaugusiam asmeniui duokite išgerti stiklinę vandens, tačiau ne daugiau, nes taip galite sukelti vėmimą, kuris tam tikrais atvejais gali būti pavojingas.

Nepasitarę su gydytoju ar Apsinuodijimų informacijos biuro specialistu nevimdykite nukentėjusiojo, nes kartais taip galite tik pakenkti. Ikimokyklinio amžiaus vaikams arba vyresniems ir suaugusiesiems, kurių sąmonė sutrikusi, skrandį plauti gali tik sveikatos priežiūros specialistai.

Namų vaistinėlėje turėkite bent 50 g aktyvintosios anglies, kad specialistui rekomendavus galėtumėte sugirdyti apsinuodijusiajam ir, jeigu įmanoma, suraskite ir išsaugokite visas vaistų pakuotes, kad galėtumėte kuo tiksliau įvardyti, kokiais vaistais apsinuodyta, jų kiekius ir stiprumą.

Visą parą veikiantis apsinuodijimų informacijos biuras (8 5) 236  2052.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių