Anglies dioksido kiekis mokyklose viršija rekomenduojamas normas

Anglies dioksido (CO2) koncentracija Lietuvos mokyklose viršija rekomenduojamą ribą, o tai kenkia vaikų sveikatai ir gebėjimui mokytis, teigia Nacionalinė pasyvaus namo asociacija (NAPA).

Jos atlikto tyrimo duomenimis, vidutinė anglies dioksido koncentracija mokyklose pamokų metu siekia 1660 milijoninių dalių (ppm). Tai 1,6 karto daugiau už rekomenduojamą normą ir dešimtadaliu daugiau už leistiną normą. NAPA oro kokybės tyrimą praėjusių metų pabaigoje atliko 11-oje Vilniaus mokyklų.

Tyrimo metu tris dienas mokyklų klasėse buvo matuojami įvairūs oro kokybės parametrai, tarp kurių ir CO2 koncentracija.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ekspertės Astos Razmienės, CO2 koncentracijos tyrimas yra „švaros rodiklis“. Jis parodo, ar patalpos yra gerai vėdinamos ir ar jose nėra susikaupę įvairių kenksmingų medžiagų.

„Patalpų ore yra daug cheminių medžiagų, kurios išsiskiria iš baldų, kilimų, statybinių medžiagų, yra daug medžiagų, kurios naudojamos valymui“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė A. Razmienė.

Per didelis CO2 kiekis ore lemia irzlumą, mieguistumą, nuovargį, galvos skausmą bei koncentracijos stoką.

„Taip pat ore yra virusų bakterijų, grybelių. Kad nereiktų tirti visų šitų medžiagų puokštės, naudojamas šis švaros rodiklis“, – pridūrė ji.

Pradinukų klasėse, tyrimo duomenimis, vidutiniškai anglies dioksido koncentracija dienos metu siekė 1565 ppm. Vidurinių klasių vidutinė CO2 koncentracija tyrimo metu siekė – 1755 ppm.

Penkiose iš šešių tyrime tirtų pradinių klasių momentinė CO2 koncentracija kasdien pamokų metu pakildavo virš 2000 ppm ribos, o keturiose iš penkių vidurinių klasių klasių anglies dioksido koncentracija kasdien kirsdavo 2000 ppm ribą.

NAPA vadovas Aidas Vačiulis teigia, kad per didelis CO2 kiekis ore lemia irzlumą, mieguistumą, nuovargį, galvos skausmą bei koncentracijos stoką.

„Šis CO2 lygis tiesiogiai susietas su tuo, kad vaikams sunkiau sekasi atlikti mąstymo užduotis. Jų atlikimui reikalingas kuras smegenims, o tas kuras be energijos yra ir deguonis“, –  komentavo Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius A. Vačiulis.

Kaip teigia A. Razmienė, padidėjusi CO2 koncentracija taip pat didina riziką dažniau sirgti įvairiomis kvėpavimo sistemos ligomis.

Šiuo metu Lietuvos mokyklose nėra atliekami planiniai oro kokybės patikrinimai, nes, anot NVSC ekspertės, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka to nenumato. Ji teigia, kad patikrinimai rengiami tik tada, kai gaunamas skundas, tačiau tokie atvejai reti. Nustačius mokyklose pažeidimą pirmą kartą, skiriama 70 eurų bauda.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Mažiau gąsdinkit bus geriau patys nieko nesuprasdami. Kenkia atsieit baldai. Pastato naujus baldus ir atsieit jie kenksmingi. Kuo daugiau šiuolaikinės technikos tuo daugiau išsidirbineja. Anksčiau žmonės džiaugėsi kad spintą turi klasėj. Dabar ji kenksminga. Ką dar sugalvos tie mūsų durniai sėdėdami prie kompo. Man tas neveikia. Toliau gąsdinkit žmonės.

A.

A. portretas
Nekokybiškų renovavimo projektų pasekmė.

Uostik bezdalus gaidy

Uostik bezdalus gaidy portretas
Va ką duoda renovacija,-sėdi chebra ir uosto savo bezdalus. O langų neatidaro vėdinimui nes arba taupo šilumą, arba visi užsiėmę faceboukais ir kitais interneto šūdais...
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių