Quantcast

Iššūkis – sugrąžinti džiaugsmą į tėvų gyvenimą

"Labai sudėtingas atvejis. Kelis mėnesius vaikas tik šaukė, dabar mes gyvename tyliai. Pasiekėme, kad vaikas ateitų pavalgyti prie stalo. Mums tai didelis pasiekimas", – pasidžiaugė G.Stončiuvienė.

Tėvams – patogi paslauga

Kompleksinių paslaugų vaikų dienos užimtumo centre nemokamai priimami vaikai nuo 3 iki 7 metų, kuriems diagnozuoti mišrūs arba įvairiapusiai raidos sutrikimai. Čia jie būna nuo 7.30 iki 17.30 valandos. Tėvams toks darbo laikas itin patogus, nes jie gali ramiai eiti į darbą arba tvarkyti reikalaus.

Dauguma čia patenkančių vaikų lanko darželius, tad jie pakliūna į pažįstamą aplinką. Per dieną vaikas pabuvoja keturiuose individualiuose užsiėmimuose su psichologu, logopedu, ergoterapeutu ir kineziterapeutu, taip pat organizuojamos grupinės veiklos.

Vienu metu pagalba teikiama 30 vaikų – sudarytos trys grupės po 10 vaikų. Grupėje visada dirba specialus pedagogas. Kartu su juo visą dieną, kai nevyksta individualūs užsiėmimai, būna ir keturi minėtieji specialistai.

"Labai gerai, kad vaikus galime stebėti ir grupėje. Pavyzdžiui, tėvai skundžiasi, kad vaikas nevalgo. Pastebėję jį, galime patarti, ką daryti. Mokome ir socialinių dalykų", – pasakojo psichologė Marija Burkovskaya.

Pastebi vaikų pokyčius

Specialistai su tėvais palaiko nuolatinį ryšį: kviečia į pokalbius, tariasi, kaip ugdyti vieną ar kitą įgūdį.

Pasak psichologės, čia vaikus atvedę tėvai turi įvairių lūkesčių: kai kurie prašo padėti vaikui įveikti baimę ar labiau adaptuotis socialinėje aplinkoje, nes norėtų grįžti į darbą, o vaiko nepriima į paprastą darželį.

Kai kurie tėvai pageidautų vesti vaiką kasdien, tačiau dėl didelės paslaugos paklausos tenka laukti savo eilės.

"Tėvams pas mus gal lengviau, nes diagnozė jau būna nustatyta ir sunkusis laikotarpis jau būna praeityje. Pateikiame tėveliams rekomendacijų, ką jie galėtų daryti namuose. Bendromis pastangomis pasiekiame puikių rezultatų.

Visi tėvai pastebi, kad vaikai labai keičiasi. Sprendžiasi kartais net beviltiškomis atrodžiusios situacijos. Tėvai džiaugiasi, kad su vaiku jau gali nueiti į parduotuvę ar palikti vieną prie stalo ką nors daryti.

Galėtume papasakoti daug sėkmės istorijų. Vienas vaikas nesinaudodavo tualetu, kentėdavo visą dieną – dabar jau išmokome. Kitas vaikas, pasak mamos, nevalgė normalaus maisto, išskyrus trapučius. Jau valgo. Kitas, sunkesnis, atvejis, kai vaikas visą dieną verkdavo. Dabar kartais kolegės ateina ir klausia, kur mūsų verksniukas. Rodome, va, šalia sėdi. Su kitais vaikais jis dar nebendrauja, bet jau nebeverkia", – pasakojo M.Burkovskaya.

Kalba – tik priedanga

"Mums viskas gerai, bėdų kyla tik dėl kalbos", – šį skundą iš tėvų logopedė Evelina Rimeikytė-Mickuvienė girdi dažniausiai.

Pasak specialistės, kalbos problemos dažnai išduoda kitus sutrikimus, tad rekomenduojama kuo anksčiau pasitikrinti. Vaikas iki dvejų metų turėtų kalbėti trumpais sakiniais.

"Kai vaikui nustatoma fizinė negalia, tėvams psichologiškai ją lengviau pripažinti. Kai vaikui kyla kitokių bėdų, tėvai ramina save, kad jis dar mažas ir išaugs. Laikomasi mito, kad berniukai pradeda kalbėti vėliau. Kartais gydytoja pasako, kad situacija pagerės, sulaukus trejų ar penkerių metų. Tėvai nusiramina, tačiau taip prarandamas brangus laikas", – dėmesį atkreipė logopedė.

Pasak specialistės, raidos sutrikimų turinčiam vaikui labai svarbu suteikti pagalbą iki mokyklos. Auksinis laikas yra nuo 2 iki 3 metų.

"Reikia kuo labiau lavinti vaiką, kad jis pasiektų savo galimybių maksimumą. Vaikui labai kenkiame, jeigu nesuteikiame tinkamo ugdymo. Nesugebėjus prisitaikyti, jis bus atstumtas visuomenės ir nuolat bus vienas", – sakė ji.

Pasak pašnekovės, logopedinių problemų yra daug, nes vaikai vietoj normalaus bendravimo dažnai laiką leidžia su telefonu, planšete, kompiuteriu arba televizoriumi. Jei tėra tik kalbos išraiškos sutrikimas, jį išspręsti įmanoma per pusmetį, bet jei bėdų daugiau – taip greitai nepavyks pasiekti rezultatų.

E.Rimeikytė-Mickuvienė džiaugiasi, kad dirba komandoje, kur visi specialistai orientuoti ne tik pasiekti savo tikslų, bet ir siekti bendro rezultato.

Kiekvienas vaikas – iššūkis

Ankstyvosios reabilitacijos paslauga įstaigoje – viena populiariausių. Šio skyriaus vedėja, fizinės ir medicinos reabilitacijos gydytoja Valerija Urbienė patikslina, kad ankstyvosios reabilitacijos paslauga skirta ne tik raidos sutrikimų turinčiam vaikui nuo gimimo iki septynerių metų, bet ir visai šeimai.

"Kiekvienai šeimai vaikas yra tam tikras iššūkis. Kartais vaiko raida atsilieka arba vaikas yra kitoks. Specialistai padeda, kaip su tuo susitvarkyti. Pataria, kaip su vaiku žaisti, kaip sukaupti dėmesį, kaip skatinti kalbinę išraišką, lavinti pažintinę sritį", – paaiškino gydytoja.

Pirmiausia šeimą konsultuoja gydytojas, kuris įvertina visas raidos sritis. Pastebėjus tam tikrų sutrikimų, suplanuojama pagalba. Kompleksinė pagalbos trukmė priklauso nuo diagnozės, raidos sutrikimo.

Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus komandą sudaro kineziterapeutas, ergoterapeutas, logoterapeutas, psichologas, specialusis pedagogas ir socialinis darbuotojas.

Dažniausiai pasitaikantys sutrikimai priklauso nuo vaiko amžiaus: iki metų dažniausiai kreipiasi dėl judesių raidos sutrikimų: raumenų tonusų, raumenų ir kūno padėties asimetrijos.

"Galbūt vaikas pagal savo amžių jau turėtų sėdėti ar šliaužti, bet jam tai nepavyksta. Kartais pakanka vos kelių užsiėmimų, kad viskas stotų į vėžes", – sakė vedėja.

Daugėja autizmo sutrikimų

Apie antruosius gyvenimo metus tėvus dažniausiai neramina kalba. Vyresniems vaikams dažniau būna mišrūs raidos sutrikimai. Pastaruoju metu daugėja autizmo spektro sutrikimų – tai nėra liga, tik vaikas auga su tam tikrais savitumais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

pažinau ir aš

pažinau ir aš portretas
Nuostabi ši įstaiga, joje dirbantys žmonės, Ačiū
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių