- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gydytojai teigia, kad jiems net kalendoriaus nereikia norint sužinoti, koks dabar metų laikas. Tą galima pasakyti iš padidėjusių ar sumažėjusių pacientų srautų. Rugsėjo mėnesį padaugėjo sergančių vaikų. Apie mažųjų ligas ir kaip juos apsaugoti pasakojama LNK reportaže.
„Pastebime padidėjusį susirgimų skaičių. Vaikai grįžta į darželius, mokyklas ir susirgimų spektras tikrai įvairus. Niekur nedingo COVID-19 virusas, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos: laringitas, bronchitas, tonzilitas“, – pasakoja Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Greta Jonaitė.
Šios ligos aktualios visokio amžiaus vaikams. Imunitetas bręsta per tam tikrą laiką, ką tik gimęs kūdikis turi įgimtą imunitetą, kurį gauna iš mamos. Vėliau, susiduriant su įvairiais virusų sukėlėjais, formuojasi naujas imunitetas.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Organizmas pamažu išmoksta kovoti su infekcijomis. Imuniteto branda pasiekiama apie 5–7 gyvenimo metus“, – teigė G. Jonaitė.
Pasitaiko, kad vaikai dažnai serga. Gydytojai tai vadina „imuniteto duobe“. Šis periodas apima vaikus nuo šešių mėn. iki trijų metų, itin pažeidžiami dviejų metų vaikai. Tai amžius, kai vaikai išleidžiami į kolektyvus, eina į darželius.
„Tikrai gali sirgti nuo dvylikos iki keturiolikos kartų per metus. Tai visiška norma“, – ramino G. Jonaitė.
Vienas iš būdų, kaip apsaugoti mažuosius, organizmo grūdinimas.
„Tinkama miego higiena, laikas gryname ore, fizinis aktyvumas, pilnavertė subalansuota mityba“, – aiškino G. Jonaitė.
Štai moksleivių apsauga jau kiek kitokia. Gydytojai pastebi, kad tėvai dažnai griebiasi kraštutinumų.
„Per daug saugo vaikus. Atvėsus orams per daug prirengia, vaikas perkaista ir peršąla. Kitas kraštutinumas, ypatingai su vyresniais mokiniais, kai tėvai per daug iš jų tikisi. Verčia lankyti keturis ar penkis būrelius, mokytis pas kelis korepetitorius. Vaikai pervargsta, nusilpsta imunitetas ir dažniau serga“, – aiškino G. Jonaitė.
Aukso viduriukas
Daug kas priklauso nuo tėvų. Pasitaiko tokių, kurie linkę ignoruoti savo ir vaikų ligas, moksleiviui sloguojant leidžia į mokyklą ir nemato bėdos. Tuo tarpu kiti tėvai linkę vos vaikui šniurkštelėjus nosimi uždaryti jį namuose ir niekur neleisti.
„Reikėtų ieškoti aukso viduriuko. Griežtas namų režimas tinka tik esant dideliam karščiavimui. Tuomet sergančiam organizmui reikia komforto“, – patarė gydytoja G. Jonaitė. Tuo metu itin svarbu gerti šiltų skysčių.
O esant lengvam susirgimui, skatinama elgtis protingai.
„Jei, tarkim, sloga minimali ir netrukdo ugdymosi procesui, vaikas tikrai gali keliauti į darželį ar mokyklą“, – sakė G. Jonaitė.
Mokytojos ir auklėtojos tikrai nėra gydytojai, nepadės vaikui išsveikti.
Bet jei tai simptomai, reikalaujantys didelės priežiūros, pavyzdžiui, nosies pūtimai, valymai, inhaliacijos ir pan., vaikui geriau likti namuose.
„Mokytojos ir auklėtojos tikrai nėra gydytojai, nepadės vaikui išsveikti“, – pabrėžė G. Jonaitė.
Jei vaikas karščiuoja, nereikia jo iš karto tempti į polikliniką. Patariama stebėti vaiko būklę, gerti daug skysčių. Be to, daugelis žino kada ir kaip koreguoti temperatūrą.
„Jei matom, kad vaikas prastai jaučiasi, atsisako gerti skysčių, karščiuoja antrą ar trečia parą, derėtų apsilankyti pas gydytoją“, – aiškino G. Jonaitė.
COVID-19 – nebaisus
Pašnekovė pažymi, kad antibiotikai nėra „auksinė tabletė“, kuri padeda pasveikti greičiau. Kiekvienam susirgimui skiriamas laikas ir organizmas pats sugeba kovoti su liga.
„Antibiotikai skiriami prie bakterinių susirgimų, kurie dažniausiai diagnozuojami kraujo tyrimais. Pavyzdžiui, greituoju streptokoko testu“, – dalijosi G. Jonaitė.
COVID-19 susirgimų nemažėjant, dažnai juo serga ir vaikai. Tiesa, gydytoja pastebi, kad šiuo metu susirgimai nėra tokie intensyvūs, o į juos žiūrima ramiau.
„Žinome, kaip su tuo kovoti. Sudarytos visos sąlygos pacientams pasitikrinti patiems, įsitikinti naudojant greituosius testus ir tikslingai gydytis“, – vertino G. Jonaitė.
Imunitetą stiprinti vitaminų papildais gerai, tačiau vaikams duoti suaugusiųjų vitaminų nereikėtų.
„Suaugusiųjų vitaminai skirti suaugusiems, lygiai kaip kiekvienas vaistas turi savo dozes“, – nurodė G. Jonaitė. Pagrindiniai vitaminai, kuriais reikėtų stiprinti vaikų imunitetą, tai vitaminas D ir žuvų taukai.
Prasidėjus šaltam ir drėgnam metų periodui, tėvai turėtų atkreipti dėmesį į vaiko elgseną, ar pastebimi ligos simptomai.
„Atsiradus pirmiesiems simptomams derėtų dieną ar dvi stebėti situaciją. Tėvai juk vaikus pažįsta geriausiai“, – reziumavo gydytoja G. Jonaitė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
COVID-19 testai – nemokamai2
Iki kovo pabaigos Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) Klaipėdos skyrius nemokamai dalija COVID-19 testus. Jų jau išdalinta per 10 tūkst. Likutis – nedidelis, tad norintieji įsigyti testų raginami nelaukti paskutinės šio mėnesio dienos...
-
Plečiamos slaugytojų atsakomybės – tam tikrais atvejais galėtų išrašinėti receptus ir siuntimus
Mažinant administracinę naštą gydytojams ir didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos apsaugos ministerija inicijuoja slaugytojų ir kitų šeimos gydytojų komandos narių atsakomybės ir teisių plėtimą.&n...
-
Kariuomenės sraigtasparnis iš užsienio į Kauną gabeno donoro organą5
Iš užsienio į Kauną buvo pergabentas donoro organas, pranešė Lietuvos kariuomenė. ...
-
Plungės gydymo įstaigose apsilankęs A. Dulkys pristatė planuojamas priemones, kurios mažins eiles ir krūvį gydytojams15
Pirmadienį, kovo 20 d., sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Plungės gydymo įstaigose: greitosios medicinos pagalbos stotyje, dviejose pirminės sveikatos priežiūros klinikose ir vietos ligoninėje. Kaip praneša Sveikatos apsaugos m...
-
Peršalimo ligos sugrįžo su trenksmu
Vasarį buvo stebimas peršalimo ligų atvejų mažėjimas, tačiau kovo mėnesį jos sugrįžo – medikai vėl fiksuoja augančius sergančiųjų skaičius. Vaistininkai pastebi, kad gyventojams tampa vis sudėtingiau atskirti – peršal...
-
Koloproktologas: vis dar susiduriame su mitu, kad tai labai baisus tyrimas1
Kauno klinikų gydytojas koloproktologas chirurgas Paulius Lizdenis pasakoja, kad pacientų gyvenimo kokybė dėl medicinos pažangos, specialistų profesionalumo net ir po sudėtingų operacijų nepalyginti geresnė nei anksčiau. Be to, žarnyno ligų apskri...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 560 naujų atvejų, vienas žmogus mirė
Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 560 naujų COVID-19 atvejų, vienas žmogus mirė, rodo antradienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Šiauliuose ir Visagine pasiektas sergamumo gripu ir kitomis infekcijomis epideminis lygis
Praėjusią savaitę padaugėjus sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 epideminis sergamumo lygis pasiektas Šiaulių mieste bei Visagine. ...
-
Praėjusią savaitę Kauno klinikose užregistruotas 10-as šiemet efektyvus organų donoras2
Praėjusią savaitę Kauno klinikose užregistruotas 10-asis šiemet efektyvus organų donoras, pirmadienį pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB). ...
-
Mokslininkai sukūrė nemokamą programėlę: iš balso atpažįsta, ar žmogus serga vėžiu4
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai sukūrė programėlę, kuri iš žmogaus balso atpažįsta, ar jis serga gerklų vėžiu. Tokia programėlė skirta telefonams ir pritaikyta gerklų vėžiui nustatyti. Medikai sako, kad inovacija pad...