Gydys nuo vitamino D trūkumo: parengė gaires Lietuvai

 • Teksto dydis:

Vitamino D trūksta daugelio šalių gyventojams, tačiau nacionalinio lygmens vitamino D diagnostikos, profilaktikos ir gydymo gairės parengtos pirmą kartą. Specialiai Lietuvai skirtoje metodikoje gydytojams pateikiama informacija apie vitamino D atsargų nustatymą ir įvertinimą, stokos profilaktiką ir gydymą.

Buvo daug interpretacijų

Iki šiol Lietuvos medikai buvo priversti vadovautis Pietų Europai ir JAV pritaikytomis gairėmis. Dabar vitamino D trūkumo, kuris nustatomas net 70 proc. Lietuvos gyventojų, diagnostika ir gydymas bus atliekamas pačių medikų iniciatyva parengta, mūsų šaliai pritaikyta metodika.

Pasak Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovo, Lietuvos šeimos gydytojų kolegijos prezidento profesoriaus Leono Valiaus, nors apie masiškai populiacijoje nustatomą vitamino D trūkumą yra girdėję daugelis, iki šiol Lietuva neturėjo specialiai jai pritaikytos šio vitamino metodikos.

"Kalbant iš klinikinės praktikos, dauguma sveikatos sutrikimų, lėtinių ligų turi savo metodikas, kurios yra patvirtintos Valstybinės ligonių kasos ar Sveikatos apsaugos ministerijos. Vitaminas D yra aktualus mūsų šalyje, visgi yra daugybė skirtingų interpretacijų dėl jo stokos ir bendro poveikio sveikatai. Būtent tai lėmė poreikį parengti specialią metodiką, remiantis kitų šalių gairėmis, tačiau orientuojantis į Lietuvos atvejį", – sako L.Valius.

Pasivijo: profesoriaus L.Valiaus teigimu, parengus gaires galima teigti, kad vitamino D trūkumo diagnostika, profilaktika ir gydymas Lietuvoje priartėjo prie klinikinės ir mokslu įrodytos praktikos. Vilmanto Raupelio nuotr.

Jo teigimu, iki šiol Lietuvoje atliekant vitamino D diagnostinį tyrimą nebuvo aiškių kriterijų, kokioms žmonių grupėms ir kaip dažnai reikia atlikti laboratorinį vitamino D tyrimą, buvo remiamasi Italijos, JAV (Kalifornijos) laboratorinėmis normomis.

"Kam išties reikalingas vitaminas D ir kaip nustatyti jo atsargas, kokia turėtų būti profilaktika – šiems aspektams trūko mokslinio pagrindimo, tačiau, parengus gaires, galime sakyti, kad vitamino D trūkumo diagnostika, profilaktika ir gydymas priartėjo prie klinikinės ir mokslu įrodytos praktikos", – teigia medikas.

Pagalba gydytojams

Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovo, Lietuvos šeimos gydytojų kolegijos prezidento teigimu, parengta metodika yra skirta gydytojams, siekiant tikslingai nustatyti vitamino D trūkumo diagnozę ir, poreikiui esant, skirti efektyvų gydymą.

Jis priduria, kad šių gairių esmė – įvairiapusio vitamino D poveikio pripažinimas, be to, parengtoje metodikoje nurodoma, kokiais kiekiais profilaktiškai turėtų būti vartojamas vitaminas D, norint pasiekti optimalias jo atsargas organizme.

Parengtos vitamino D diagnostikos, profilaktikos ir gydymo gairės yra prieinamos Lietuvos šeimos gydytojų kolegijos tinklalapyje.

Kenčia 70 proc. lietuvių

Kaip teigė Santaros klinikų nefrologė Diana Sukackienė, Lietuvoje atliktų išsamių tyrimų duomenimis, net 67 proc. populiacijos nustatyta maža vitamino D koncentracija kraujyje, kiek daugiau nei 20 proc. – normali ir tik 12 proc. turėjo perviršį, o ir daugiausia jų buvo kūdikiai ir vaikai iki vienų metų.

"Lietuviams vitamino D išties trūksta. Žinoma, sezoniškumas turi įtakos jo koncentracijai kraujyje. Tyrimų metu pastebėta, kad didžiausias vitamino D trūkumas nustatomas sausio–balandžio mėnesiais, o birželio–rugpjūčio mėnesiais vitamino D koncentracija būna šiek tiek didesnė. Visgi net 50 proc. tiriamųjų net vasaros laikotarpiu buvo būdingas vitamino D trūkumas. Tad ši problema aktuali ne vien tik šaltuoju sezonu, bet visus metus, ne išimtis ir vasarą", – sako gydytoja.

Pasak Santaros klinikų gydytojos nefrologės, vyresniems nei 65 metų žmonėms rekomenduojama vitaminą D vartoti visus metus, nepriklausomai nuo sezono. Visgi jaunesnio amžiaus žmonės, mažai laiko praleidžiantys saulėje, taip pat turėtų reguliariai pildyti šio vitamino atsargas.

D.Sukackienės teigimu, kokiomis dozėmis reikia vartoti vitaminą D, yra labai individualu, tai priklauso nuo situacijos ir to, ar žmogus susiduria su minėto vitamino trūkumu ar jau deficitu.NAUJAUSI KOMENTARAI

Nes

Nes portretas
Tyrimai dėl d vitamino ligonių kasos neapmoka .

mari

mari portretas
Tarybiniais laikais niekas apie vitamina D niekas nekalbėjo ir apie jo trūkuma.Kažkodėl dabar palbėti pradėjo paskutiniais metais.Juk vitaminas D imuninės sistemos nestiprina,nes tai yra neimanoma.Nes imuninė sistema susiformuoja po gimimo ir kokia turim tokia ji ir yra.

Adolfas

Adolfas portretas
Naują biznio nišą rado.Prisimenu,kai apie 2000 metus lygiai tokia paranoja buvo dėl vitamino C.Tada irgi kišo per visus galus ir tiem kam reikia,ir tiem kam nereikia.Nepamiršta tegul papasakoti,koks poveikis organizmui nuo vitaminų pertekliaus.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių