- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilnietė Marina – trijų vaikų mama. Moteris vadovauja ir motinystę globojančių iniciatyvų sąjungai. Ji sako, kad cezario pjūvis Lietuvoje vis dar išlieka labai aštrus klausimas, praneša LNK.
„Labai liūdna, kad tiek ilgai buvo ieškoma sprendimo, kuris galiausiai netinka nei moterims, nei medikams“, – kalbėjo Motinystę globojančių iniciatyvų sąjungos vadovė Marina Pukelienė.
„Yra žinoma, kad šiuo metu cezario pjūvio operacijos moters pageidavimu yra atliekamos, tačiau visa tai vyksta šešėlyje“, – teigė Seimo narė Morgana Danielė.
Nuo šių metų sausio jau galima ir be šešėlio. „Pacientės tokią paslaugą apmoka pačios pagal sutartinę sumą su gydymo įstaiga. Tokia galimybė šiandien Lietuvoje yra įteisinta. Iki šiol mes neturėjome“, – aiškino SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė.
„Iš to, kaip surašyta tvarka, matosi, kad nors pilietinė iniciatyva buvo, moterys kreipėsi, SAM parodė, kad jas išgirdo, vis dėlto iš tvarkos surašymo matome, kad tvarka yra absoliučiai fikcinė, nes pasinaudoti ja, deja, galimybių tikrai nebus“, – spėjo M. Danielė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Daugiausia klausimų, anot Seimo narės, esą kyla dėl apmokėjimo. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) yra nustačiusi, kad cezario pjūvio operacija gimdyvei pageidaujant kainuoja nuo pusantro iki 3 tūkstančių eurų.
„Dalykas, kur buvo suklupta, tai yra adekvatus apmokestinimas tokios tvarkos, kad moteris iš tikrųjų galėtų ja pasinaudoti“, – sakė M. Danielė.
Politikė aiškina, jei nutiks komplikacijų, moteris turės susimokėti ne tik už operaciją, bet ir už visą gydymą. „Kaip nustatyti, kad komplikacija kilo dėl to, kad, pavyzdžiui, pasirinkimas yra vienoks ar kitoks. O kur yra ta objektyvi komplikacija, kuri būtų kilusi bet kuriuo atveju nepriklausomai nuo moters pasirinkimo?“ – svarstė Motinystę globojančių iniciatyvų sąjungos vadovė.
„Šita paslauga yra nauja. Kaip ji vystysis, ir kaip bus taikoma praktikoje, įsivaizduoju, kils klausimų“, – teigė Vilniaus gimdymo namų vadovas Bronius Žaliūnas.
Kiek kaina padidėtų – vietoj pusantro ar trijų tūkstančių iki dešimties kartų? Kol kas ir patys medikai negali atsakyti.
„Aš kaip Motinystę globojančių iniciatyvų sąjungos atstovė, matau tai kaip baudžiamąją ir atgrasomąją priemonę, kad moterys nesirinktų“, – spėjo M. Pukelienė.
„Šitas įstatymas turbūt pakėlė tą dalį moterų, kurios tiesiog nori, kad būtų atlikta cezario pjūvio operacija be jokios aiškios priežasties“, – sakė Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovas Mindaugas Kliučinskas.
„Būtų tos moterys, kurių galbūt nėra daug, bet kurioms tai yra beprotiškai svarbu“, – tegė M. Pukelienė.
Ir nors jau galima, tačiau vienos didžiausių gydymo įstaigų tokios paslaugos vis dar neteikia. Santaros klinikose cezario pjūvio operacijos, gimdyvei pageidaujant, šiuo metu nėra atliekamos, nes mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kainyne dar nėra nustatyta cezario pjūvio operacijos, nėščiajai pageidaujant, paslaugos kaina.
„Viena priežastis – tokia, kita turbūt ir tai, kad tai nėra privaloma ligoninei arba gydytojai vykdyti šitą įsakymą. Šiuo metu mes jos neteikiame, o ateityje tikrai bus svarstoma ta galimybė“, – kalbėjo Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovas.
„Įstaiga nustato kainą, tai mes esame ją nustatę – 2 tūkstančiai eurų. Tai yra panaši kaina, kurią moka ligonių kasos, jeigu cezario pjūvis atliekamas pagal indikacijas. Dar nė vienos tokios operacijos neatlikome, bet yra viena pacientė, kuri išreiškė norą“, – aiškino Vilniaus gimdymo namų vadovas.
„Ir Latvija, ir Estija, ir daugybė kitų valstybių yra tą pasidariusios, bet Lietuva kaip ir daugeliu klausimų, susijusių su reprodukcija, vėluoja“, – teigė M. Danielė.
Į pareikštą kritiką SAM sureagavo ir, panašu, yra linkusi tvarką tobulinti. „Dėl sumos gal nenorėčiau taip konkrečiai pasisakyti. Tačiau tai turės įtakos. Siekiame peržiūrėti šitą dalį dėl komplikacijų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto“, – sakė SAM Asmens sveikatos departamento direktorė.
Tvarką ministerija žada peržiūrėti per kelis artimiausius mėnesius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
9 šeimos sutiko artimojo organus dovanoti transplantacijai: 24 žmonės sulaukė vilties pasveikti
Nors artimojo mirtis visada skaudi ir beprasmė, tačiau ištartas „taip“ organų donorystei net sunkiausioje gyvenimo situacijoje padeda atrasti prasmę ir išgelbėti iki 7 gyvybių. Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos...
-
Apie tai kalbama nedaug: krūties vėžiu serga ne tik moterys, bet ir vyrai1
Negailestinga statistika: tai, jog serga krūties vėžiu, iš gydytojų išgirsta kas trylikta moteris. Santaros klinikos pradeda taikyti „vienos stotelės“ klinikos modelį diagnozuojant krūties vėžį, teigia LNK. ...
-
Lietuvoje užfiksuotas pavojingesnės gripo atmainos atvejis: ką verta žinoti?
Kartu su atvėsusiais orais į Lietuvą grįžta ir virusų sezonas. Antradienį pranešta, kad Lietuvoje nustatytas pirmasis A(H3) tipo gripo atvejis. Daugiau apie tai – LNK. ...
-
Santaros klinikose pirmąkart atliktos operacijos transliuojant vaizdą medikams Ispanijoje1
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pilvo ir onkochirurgijos centre pirmą kartą Baltijos šalyse atliktos operacijos, kurių metu chirurgo matomas vaizdas specialiais akiniais tiesiogiai siunčiamas į Ispaniją, trečiadienį prane&scar...
-
Rudeninis žurnalas „Sveikata“: apie nusimestas streso kuprines ir ranka pasiekiamą laimę
Ar daugelis, kaip kanadiečių rašytoja Lucy Montgomery, galėtume padėkoti už laimę gyventi pasaulyje, kuriame yra rudenys? Pamilti šį metų laiką – nelengva užduotis. Naujausias „Kauno dienos“ žurnalo „Sveikata / ...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje : 291 naujas atvejis, mirčių nefiksuota
Praėjusią parą nustatytas 291 naujas COVID-19 atvejis, mirčių nuo šios ligos nefiksuota, rodo trečiadienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Depresiją įveikęs Aleksandras: užtruko, kol pramokau kalbėti širdimi1
Depresiją 42 metų vyrui psichiatras nustatė prieš metus, tačiau dabar Aleksandras sako suprantantis, kad atskiri depresijos simptomai lydėjo bene 30 sąmoningo gyvenimo metų. ...
-
Penktadienį Lietuvos miestuose ir miesteliuose bus degamos žvakutės organų donorams atminti1
Iš viso per 53 metus (nuo 1970 metų) donorais tapo 2005 žmonės. Tiek žvakučių spalio 6 d. degs Vilniuje, Katedros aikštėje. Prie žvakučių iniciatyvos šiemet prisijungė dar daugiau bendruomenių – net 48 vietose tądien ple...
-
Lietuvoje nustatytas su sezoniniu gripu susijęs šio viruso potipis1
Lietuvoje nustatytas pirmasis A(H3) tipo gripo atvejis, dažniausiai susijęs su sezoniniu gripu, antradienį pranešė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. ...
-
Profesorius: tėvai dovanoja elektronines cigaretes paaugliams32
Narkotikai patenka į vis jaunesnių vaikų rankas. Kauno klinikų medikai sako, kad problema didėja ne dienomis, o valandomis, praneša LNK. ...