- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antimikrobinės medžiagos, naudojamos gyvūnų žmonėms perduodamų ligų (pvz., kampilobakteriozės ar salmoneliozės) gydymui, tampa mažiau veiksmingos, pastebi Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) ir Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) paskelbė išanalizuotus 2017 m. bakterijų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms duomenis.
ECDC ir EFSA publikavo bendrą mokslinę ataskaitą apie zoonotinių ir indikatorinių bakterijų, išskirtų iš žmonių, gyvūnų ir maisto, atsparumą antimikrobinėms medžiagoms. Mokslinė ataskaita parengta remiantis 28 ES valstybių narių pateiktais duomenimis apie 2017 m. šalyse atliktus bakterijų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms tyrimus.
Ataskaitoje teigiama, kad remiantis 2017 m. duomenimis, kai kuriose šalyse kampilobakterijų atsparumas fluorochinolonams (tokiems kaip ciprofloksacinas) yra toks aukštas, kad šios antimikrobinės medžiagos nebeveikia gydant sunkius kampilobakteriozės atvejus. Nustatyta, kad nuo didelės iki labai didelės dalies Europoje paplitusių kampilobakterijų yra atsparios ciprofloksacinui ir tetraciklinams. Dauguma šalių patvirtino, kad žmonių salmonelių atsparumas fluorochinolonams taip pat auga.
Remiantis ataskaita, dauginis iš žmonių (28,3 proc.) ir gyvūnų išskirtų salmonelių atsparumas (bakterijų atsparumas trims ar daugiau antimikrobinių medžiagų) yra aukštas ir ypač tai būdinga S. Typhimurium. Tačiau bendras iš žmonių ir gyvūnų išskirtų Salmonella ir Campylobacter bei iš gyvūnų išskirtų indikatorinių E.Coli atsparumas kritiškai svarbioms antimikrobinėms medžiagoms yra žemas arba labai žemas.
ECDC ir EFSA ataskaita, kurioje pateikiami duomenys, surinkti 28 ES valstybėse narėse ištyrus iš žmonių, penimų kiaulių ir jaunesnių nei vienerių metų veršelių išskirtas bakterijas, patvirtina ankstesniais metais nustatytą atsparumo antibiotikams augimą.
Interaktyvi priemonė duomenų analizei
EFSA taip pat publikavo atnaujintą interaktyvią priemonę Europos duomenų apie bakterijų atsparumą antimikrobinėms medžiagoms atvaizdavimui.
Ši priemonė leidžia paprasčiau analizuoti EFSA ir ECDC surinktus Salmonella, E. Coli ir Campylobacter, išskirtų iš maisto, gyvūnų bei žmonių, atsparumo antimikrobinėms medžiagoms duomenis pagal šalis.
Kovai su bakterijų atsparumu – „Vienos sveikatos“ principas
Žmonių ir gyvūnų atsparių antimikrobinėms medžiagoms bakterijų atsiradimą bei paplitimą gali sumažinant tik tinkamas antimikrobinių medžiagų naudojimas.
Šie nauji iššūkiai verčia veterinarijos, medicinos, visuomenės sveikatos, aplinkos specialistus ieškoti bendrų sprendimų, glaudžiau bendradarbiauti saugant žmonių ir gyvūnų sveikatą ir užtikrinant maisto saugą.
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai teigia, kad ,,vienos sveikatos” principas pasaulyje šiandien svarbesnis nei bet kada, tuo labiau, kad daugiau nei pusė gyvūnų užkrečiamųjų ligų yra zoonozės (žmonėms nuo gyvūnų perduodamos ligos).
2017 m. birželio mėn. Europos Komisija kovai su antimikrobiniu atsparumu priėmė ES „Vienos sveikatos“ veiksmų planą, raginantį imtis efektyvių veiksmų prieš šią grėsmę ir pabrėžiantį bendrų kovos priemonių žmonių sveikatos, gyvūnų sveikatos bei aplinkos apsaugos srityse svarbą.
Bakterijų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms tyrimai NMVRVI
2014-2020 metais Lietuva, kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis, vykdo zoonotinių ir komensalinių bakterijų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms stebėseną.
Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI) atliekami Lietuvoje užaugintų naminių gyvūnų (naminių paukščių, kiaulių) ir mėsos produktų mėginių (broilerių, jautienos, kiaulienos), atrinktų iš mažmeninės prekybos vietų, bakterijų paplitimo ir atsparumo antimikrobinėms medžiagoms tyrimus. Kas antrus metus pakaitomis yra tiriami naminiai paukščiai bei kiaulės.
NMVRVI 2017 m. vykdė zoonotinių (Salmonella spp.), simbiotinių bakterijų ir fermentus (ESBL plataus spektro beta-laktamazes/AmpC tipo beta-laktamazes ir karbapenemazes) gaminančių žarnyno lazdelių (E. Coli) paplitimo penimose kiaulėse (aklojoje žarnoje, skerdenoje), šviežioje kiaulienoje ir jautienoje bei jų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms programą.
2018 m. NMVRVI buvo atliekami zoonotinių ir simbiotinių bakterijų paplitimo viščiukuose broileriuose, vištose dedeklėse, mėsiniuose kalakutuose ir šviežioje viščiukų broilerių mėsoje bei jų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms tyrimai.
Kiekvienais metais NMVRVI teikia bakterijų paplitimo ir atsparumo antimikrobinėms medžiagoms ataskaitas EFSA. Atliktų tyrimų duomenys teikiami Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT), taip pat pristatyti EFSA ir VMVT organizuotoje tarptautinėje konferencijoje, Nacionalinėje užkrečiamųjų ligų konferencijoje ir kt.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
ES patvirtinta pirmoji vakcina nuo respiracinio sincitinio viruso
Europos Komisija, sekdama Jungtinių Valstijų pavyzdžiu, patvirtino pirmąją pasaulyje vakciną nuo respiracinio sincitinio viruso (RSV), skirtą 60 metų ir vyresniems žmonėms, trečiadienį pranešė jos gamintoja „GlaxoSmithKline“ (GS...
-
Įkurta asociacija: siekiama gerinti globoje esančių senjorų, neįgaliųjų situaciją5
Siekiant gerinti socialinės globos paslaugų gavėjų – senjorų, neįgaliųjų situaciją Lietuvoje, įkurta asociacija „Mano globa“. ...
-
Sėkmės istorija: 74-erių Veronika įveikė agresyviausią kraujo vėžį1
74 metų Veronika – viena vyriausių Kauno klinikų pacienčių, įveikusių klastingą onkologinę ligą – ūminę mieloleukemiją. Prieš dvejus metus moterį pradėjo varginti silpnumas, atsirado pavienių mėlynių kūne. Iš prad...
-
COVID-19 statistika: 39 nauji atvejai, mirčių nefiksuota
Per praėjusią parą nustatyti 39 COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirusiųjų fiksuota nebuvo, rodo trečiadienį skelbiami Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Santaros klinikoms – rimtas iššūkis: sutriko pacientų maitinimas3
Nuo birželio maitinimą savarankiškai ėmusios organizuoti Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos susidūrė su sutrikimais, antradienį pranešė ligoninė. ...
-
Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyti pirmieji tūkstančiai berniukų1
Anksčiau Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso (ŽPV) vakcina skiepytos tik mergaitės nuo 11 metų. Nuo šio vasario nemokamai skiepijami ir to paties amžiaus berniukai. Jų per tris mėnesius buvo pas...
-
Nemažėja sunkiai sergančių vėjaraupiais vaikų
LSMU Kauno ligoninėje tebegydoma neįprastai daug sunkių vėjaraupių pacientų. Ši tendencija vyrauja nuo rudens. Medikai rekomenduoja nuo šios ligos skiepytis ir sklaido mitus, kad sergančių šia liga mažylių negalima prausti. ...
-
Kaip išvengti salmoneliozės ir panašių ligų?
Šiltasis metų laikas itin palankus bakterijoms daugintis, todėl padaugėja per maistą plintančių ligų atvejų ir protrūkių. Viena iš tokių ligų yra salmoneliozė, kurios protrūkiai paprastai registruojami vaikų ugdymo įstaigose, vie&...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 76 nauji atvejai, vienas žmogus mirė1
Per praėjusią parą nustatyti 76 COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirė vienas žmogus, rodo antradienį skelbiami Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Panevėžyje – inovatyvi sąnarių gydymo metodika1
Sąnarius tenka keisti ir jaunam, ir senam. Tačiau Respublikinėje Panevėžio ligoninėje pradėtas taikyti naujausias pasaulyje gydymo metodas sąnarių skausmui malšinti. Tai – embolizacija. Panašiai, kaip embolizuojama galvos smegenų ...