Bakterijos – nebūtinai blogosios: kuo naudingos šiltuoju sezonu?

 • Teksto dydis:

Žodis "bakterijos" neretai kelia tik neigiamų asociacijų – siejame jas su ligomis, nusilpusiu imunitetu ir kitomis sveikatai žalingomis blogybėmis. Tačiau ne visos bakterijos žalingos – gerųjų bakterijų mūsų organizmams dažnai trūksta, ypač šiltuoju, atostogų, sezonu.

Stimuliuoja procesus žarnyne

Gerosios bakterijos padeda kovoti su vasarą būdingais negalavimais, stimuliuoja žarnyne vykstančius imuninės sistemos procesus ir net saugo mūsų odos grožį. Tad kaip šie maži mikroorganizmai gali padėti pasirūpinti savimi?

"Ar žinojote, kad žarnynas dažnai vadinamas antrosiomis smegenimis? Jau nuo seno Rytų medicinos gydytojai teigė, kad sveikata prasideda nuo virškinimo trakto – jei jis netinkamai veikia, kenčia visas organizmas. Vasarą mūsų žarnynui iškyla nemažai iššūkių, todėl pagrindinė pagalba šiuo laikotarpiu – palaikyti gerųjų bakterijų pusiausvyrą. Jeigu ruošiatės atostogauti, nepamirškite ne tik vaistų nuo alergijos ar galvos skausmo. Būtinai atkreipkite dėmesį ir į maisto papildus su gerosiomis bakterijomis", – teigia dietologė ir maisto technologė Katažina Golos.

Vasarą dažnai nutinka taip, kad geriame per mažai vandens, o mitybos racioną papildo riebus, skrudintas ir sunkiai virškinamas maistas. Neretai nepakankamai termiškai apdorojame gamtoje ruošiamą vakarienę ar netaisyklingai laikome greitai gendančius maisto produktus. Visi šie veiksniai sukuria puikias sąlygas daugintis žalingiems mikroorganizmams – žarnyno infekcijų sukėlėjams, todėl kyla rimtas pavojus, kad sutriks virškinimas ir apsinuodysime.

Gerosios bakterijos taip pat padeda mažinti nuovargį, palaiko gerą emocinę būklę.

"Kai sutrinka gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyra, organizmas tampa mažiau atsparus infekcijoms. Būtent dėl šios priežasties vasarą padažnėja viduriavimo, vėmimo, apsinuodijimo maistu ir dehidratacijos atvejų. Žinoma, apsinuodijimo ar dehidratacijos atveju privaloma kreiptis į specialistus. Tačiau taip pat svarbu, kad žarnynas būtų sveikas, kad netrūktų gerųjų bakterijų. Gerosios bakterijos gali padėti geriau virškinti ir sumažinti pilvo pūtimą, kartu sustiprinti žarnyną, kad apsaugotų nuo  maisto sukeltų ligų", – pataria mitybos specialistė.

Kaip žinoti, kokios gerosios bakterijos svarbiausios? K.Golos teigia, kad svarbiausios yra laktobacilos ir bifidobakterijos (Lactobacillus ir Bifidobaterium). "Šiandien gerųjų žarnyno bakterijų pasirinkimas išties didelis, tačiau svarbiausia atkreipti dėmesį į du kriterijus – jų rūšį ir kiekį bei organizmo galimybę jas absorbuoti", – priduria specialistė.

Išsigąsta nežinomų grėsmių

Kelionė į naują vietą yra džiuginanti patirtis, tačiau tai dažnai ir neišbandytas maistas, kitoks vanduo, skirtingos laiko zonos ir skirtingas klimatas. Tokiomis aplinkybėmis imuninė sistema gali susidurti su nepažįstamomis grėsmėmis ir išsigąsti.

"Žmonės, gyvenantys jūsų lankomoje vietovėje, gerai jaučiasi gerdami savo krašto vandenį ir valgydami įprastą maistą, tačiau jūsų, kaip atvykėlio, žarnynui ir imuninei sistemai visa tai nauja. Atsiranda didelė rizika susirgti ar pasigauti virusą vien dėl to, kad jūsų organizmas nepripratęs prie mikrobų, kurie vyrauja konkrečioje aplinkoje. Tokiais atvejais svarbu užtikrinti, kad organizme netrūktų gerųjų bakterijų, kurios gamina natūralius antikūnus ir aktyvina ląsteles, kurios kovoja su virusais", – pasakoja mitybos specialistė.

Be to, gerosios bakterijos – ne tik puiki pagalba jūsų imunitetui. Jos  padeda mažinti nuovargį, palaiko gerą emocinę būklę.

"Iki 70 proc. imuninės sistemos ląstelių glūdi jūsų žarnyne, todėl svarbu, kad žarnynas būtų kuo sveikesnis, palaikyti gerųjų ir blogųjų bakterijų santykį, kad pastarosios nedominuotų. Gerosios bakterijos padeda išvengti visų nepageidaujamų įsibrovėlių. Jos įspėja imunines ląsteles, kad grėsmė netoliese ir laikas į ją reaguoti", – priduria K.Golos.

Gerina odos būklę

Kai sutrinka gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyra, organizmas tampa mažiau atsparus infekcijoms. Padažnėja viduriavimo, vėmimo, apsinuodijimo maistu ir dehidratacijos atvejų.

Gerosios bakterijos jūsų odai ne mažiau svarbios nei virškinimui. Nuolatinis saulės spindulių ir cheminių elementų poveikis gali pakenkti organizmo gebėjimui apginti odą nuo ligų sukėlėjų. Gerosios bakterijos taip pat padeda pagerinti odos būklę, todėl gali sumažėti spuogų ar kitų odos problemų atsiradimo rizika.

"Natūraliai ant mūsų odos esančių bakterijų ekosistema atlieka labai svarbų apsauginį vaidmenį, ją galima lengvai pažeisti naudojant stiprius muilus ir valiklius, nuolat būnant saulėje ar maudantis sūriuose ir nešvariuose vandens telkiniuose. Gerosios bakterijos atkurs natūralų jūsų kūno apsauginį barjerą, kovos su spuogus sukeliančiomis bakterijomis ir kitais odą dirginančiais patogenais. Jos pagerins odos galimybes apsisaugoti nuo išorinių odos dirgiklių", – sako K.Golos.

Specialistė pataria atkreipti dėmesį ir į B grupės vitaminus – jie veikia kaip antioksidantai, gerina odos būklę ir suteikia jai sveiką atspalvį.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių