Quantcast

40-metė: dėl šlapimo nelaikymo lioviausi bendrauti su draugais, dainuoti chore

  • Teksto dydis:

Šlapimo nelaikymo problema radikaliai pakeičia kiekvieno su tuo susidūrusio žmogaus gyvenimą. Kitaip dar vadinamas inkontinencija, šlapimo nelaikymas vargina apie 300 tūkst. žmonių Lietuvoje. Pusė jų niekada neprabyla šia tema. Moterys nelaiko šlapimo du kartus dažniau nei vyrai, tačiau pastarųjų problema yra sunkiau gydoma nei moterų. Viešojoje erdvėje apie šlapimo nelaikymą beveik nekalbama, todėl su tuo susidūrę žmonės tik laikui bėgant supranta, kaip nesprendžiant bėdos kenčia jų gyvenimo kokybė.

„Nelaikantys šlapimo dažnai mano, kad tai – natūrali senėjimo pasekmė, tačiau iš tikrųjų ši problema gali varginti bet kokio amžiaus žmones. Skaičiai rodo, kad šlapimo nelaikančių skaičius labai didelis. Nepaisant to žmonės gėdijasi savo problemos ir dažnai slepia ją ne tik nuo artimųjų, bet ir nuo gydytojų. Nedaugelis žino, kad dažnai šlapimo nelaikymą galima sumažinti, pastebimai palengvinti sunkumus, o kartais ir visai išgydyti taip gerinant žmogaus gyvenimo kokybę“, – teigia VšĮ „Inkocentras“ vadovė Jurga Misevičienė.

Vadovė teigia, kad daugelis šlapimo nelaikančių žmonių niekada nepaprašo pagalbos, nes kalbėti apie itin asmeniškas bėdas sunku, o ir gydytojai nepaklausia apie tokio tipo sutrikimus. Prasidėjus šlapimo nelaikymo problemoms, žmones pradeda slėgti fizinės problemos: jie turi apriboti savo veiklą, jaučia diskomfortą keliančią drėgmę, nemalonų kvapą, prasideda odos pažeidimai, gali prasidėti nemiga.

Aktyvi keturiasdešimtmetė Rasa, mėgstanti visuomeninę veiklą ir bendrus suėjimus dėl šlapimo nelaikymo viso to turėjo atsisakyti. Inkontinencija jai prasidėjo po gimdymo ir metams bėgant problema vis stiprėjo. „Aš nebegalėjau ramiai nueiti į draugės gimtadienį, eiti į taip mėgstamus žygius, dainuoti miesto chore – jaudinausi dėl kvapo, negalėjau ilgai būti neidama į tualetą. Pradėjau nebendrauti su draugais, jie pyko ant manęs, nesuprato kas vyksta. Galiausiai pablogėjo santykiai su vyru, prasidėjo lengvos formos depresija“, – kalbėjo moteris, kuri į gydytojus kreipėsi tik kai jos darbdavys paprašė išeiti iš darbo.

„Inkontinencija paliečia visas žmogaus gyenimo sritis. Šlapimo nelaikymą supa labai daug mitų: kad inkontinencija pasireiškia senstant organizmui, kad jos neįmanoma kontroliuoti ar gydyti, kad šlapimo nelaikantys žmonės yra labai seni, nukaršę, ligoti, neįgalūs ir visiškai priklausomi. Tai yra visiškai netiesa. Šlapimo nelaikymas gali pasireikšti abiejų lyčių ir bet kokio amžiaus žmonėms ir tai visiškai nėra senatvės padarinys. Inkontinencija gali būti rimtos ligos simptomas, tad ankstyvas šlapimo nelaikymo diagnozavimas ir savalaikis profilaktinių priemonių ir gydymo taikymas padės išvengti šios problemos progresavimo ir komplikacijų“, – teigia J.Misevičienė.

Ilgą laiką nesigydant šlapimo nelaikymo problema ne tik progresuoja, bet kyla ir psichologinių problemų: nepriklausomumo, savigarbos ir pasitikėjimo praradimas, depresija, nuolatinis jaudinimasis, vengiama intymaus bendravimo. Laikui bėgant žmogus pradeda riboti bendravimą ir su draugais, atsisako mėgiamų užsiėmimų, ilgesnių kelionių – prasideda socialinė atskirtis. Šlapimo nelaikymas paliečia ir žmogaus darbinę sferą: žmogus priverstas dažnai palikti savo darbo vietą, blogėja santykiai su bendradarbiais ir darbdaviais, tenka keisti darbovietę, patiriami finansiniai nuostoliai. Nors šlapimo nelaikymas ne visuomet išgydomas, tačiau visada yra įmanoma suteikti žmogui pagalbą.

Gruodžio 11 d. 9.30 val. Vilniaus visuomenės sveikatos biure, Polocko g. 12 (Užupyje) vyks paskaita moterims apie šlapimo nelaikymo problemas. Paskaitą skaitys VšĮ „Inkocentras“ vadovė Jurga Misevičienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

keistas

keistas portretas
straipsnis,o ypac minint Rasa-juk issilavinus moteris,tikrai turejo pasidometi higienos priemonem,leidzianciom isvengti diskomforto ,o juo labiau isejimo is darbo....ar cia toks pagasdinimas ,norint prikviesti kuo daugiau zmoniu i paskaita ...!?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių