Stresas dėl dovanų: kaip elgtis su vaikų kalėdiniais norais?

 • Teksto dydis:

Daugelis šventiniu laikotarpiu susiduria ne tik su teigiamomis emocijomis, bet ir su tam tikrais iššūkiais. Vienas didžiausių išbandymų tenka tėvams skaitant vaikų kalėdinių norų sąrašą.

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (SHMMF) profesorės Rositos Lekavičienės, greitas gyvenimo tempas neretai nulemia, kad tėvai neskiria tiek laiko vaikams, kiek norėtų, todėl stengiasi kompensuoti dėmesio trūkumą dovanomis. „Nuovargis, buities rūpesčiai lemia, kad vietoj dėmesio vaikas girdi: „netrukdyk“, „žaisk pats“, „ne dabar, vėliau“. Tad natūralu, kad švenčių laikotarpiu norisi išpirkti šią, greičiausiai, pasąmoninę kaltę – apipilti vaiką dovanomis ir užsidėti sau pliusą, kad esame puikūs tėvai. Pabrėžiu, kad toks modelis negalioja visoms šeimoms, turinčioms vaikų“, – sako psichologė.

Rasa Erentaitė, KTU SHMMF docentė, pastebi, kad šventinis laikotarpis kaip tik gali tapti kokybiško laiko su vaikais praleidimu.

Ekspertės pateikia keletą siūlymų, kaip elgtis su vaikų kalėdiniais norais švenčių metu.

Ankstesnės dovanos

R.Lekavičienė pataria, kad pirmiausia reikia stebėti, kaip vaikas elgiasi su anksčiau gautomis dovanomis. Jei vaikas dažnai naudoja, žaidžia, skaito, vadinasi, tokia dovana jam yra reikalinga ir svarbi. Vis dėlto psichologė nori atkreipti dėmesį į tai, kad jei susidomėjimas dingsta išpakavus dovaną ar po kelių dienų – tai aiškus ženklas, kad dovanos netinkamos.

„Kartais tėvai guodžiasi, kad vaikas laužo žaislus. Vis dėlto pažvelkite atidžiau – aklai laužo ar nori pažiūrėti, kas viduje. Tai skirtingi dalykai ir tėvų laukia nelengvas pasirinkimas: tvarkingi žaisliukai ar smalsus ir kūrybingas vaikas“, – sako R.Lekavičienė.

Ji pabrėžia, kad labai svarbu išmokyti vaikus atrasti senus žaislus iš naujo: „Peržiūrėkite lentynas, dėžes ir krepšius su žaislais, parodykite neįprastas tų pačių žaislų galimybes. Pavyzdžiui, iš raidžių kaladėlių galima dėlioti ne tik žodžius, bet ir statyti pilį, labirintą ar kėdutę.“

Netinkama bausmė

Kalėdos, ypač mažiesiems, bet kokiu atveju yra dovanų metas. Pasak psichologės, dovana vaikui – labai laukiamas, tarsi savaime suprantamas dalykas ir bausti vaiko už blogą elgesį dovanos negavimu nereikėtų.

Tėvams svarbu suvokti ir savo jausmus, kurie kyla prieš šventinį laikotarpį ir jo metu.

„Tėvams svarbu suvokti ir savo jausmus, kurie kyla prieš šventinį laikotarpį ir jo metu. Tėvai gali jausti, kad jiems kyla papildomų lūkesčių – iš savęs ar aplinkinių – ką jie turi padaryti, kokie turi būti, o tai gali sukelti ir papildomą įtampą ar sunkesnius jausmus. Tokie jausmai kaip kaltė ar pyktis gali stipriai paveikti pačių tėvų elgesį, situacijos suvokimą, elgesį su vaikais ir kitais šeimos nariais, todėl svarbu tuos jausmus laiku atpažinti, sau įvardyti ir išreikšti tinkamais būdais“, – teigia KTU SHMMF docentė R.Erentaitė.

Tarpusavio santykiai

„Kaip ir kasdien, taip ir šventiniu laikotarpiu tėvai turi rūpintis, kad vaiko poreikiai, pavyzdžiui, meilės, pripažinimo, pagarbos, ugdymosi, fizinio aktyvumo, poilsio ir kt., būtų atliepti ir patenkinti“, – sako R.Erentaitė.

Žinoma, vaiko poreikiai ir būdai juos patenkinti priklauso nuo vaiko amžiaus. Kai vaikų šeimoje du ar daugiau, svarbu ir švenčių laikotarpiu skirti individualų dėmesį kiekvienam vaikui“, – sako KTU docentė.

Psichologė atkreipia dėmesį, kad nebūtina pildyti vaiko norų tam, kad kurtume gerą, saugų ryšį su savo vaikais. Per žiemos šventes vaikai turi porą savaičių atostogų. Tai galimybė tėvams sustiprinti ryšį su savo vaikais.

Išsiaiškinkite norus

Pasak profesorės R.Lekavičienės, žinant konkrečius vaiko norus tėvams yra lengviau pasiruošti dovanas, tačiau kartu dingsta netikėtumo stebuklas, kuriam sukurti reikia kur kas daugiau pastangų – stebėti žaidžiantį vaiką, įsiklausyti ką jis kalba, bendrauti.

„Turbūt būtų mažiau problemų, jei nuo mažens vaikas žinotų, kad jis gali turėti daug kalėdinių norų, tačiau galutinį sprendimą, ką padovanoti iš šio pageidavimų sąrašo, priims pats Kalėdų Senelis“, – sako ji.

Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad vaikui augant gali keistis ir jo lūkesčiai šventėms. Pavyzdžiui, vyresni vaikai, paaugliai gali norėti dovanų to, ką turi jų bendraamžiai. Vis dėlto psichologai atkreipia dėmesį, kad svarbiausia yra ryšys ir bendravimas tarp tėvų ir vaikų.

Pasak R.Erentaitės, renkant vaikui dovaną svarbu kiek įmanoma labiau atsižvelgti į kiekvieno konkretaus vaiko pomėgius, interesus, charakterio savybes.

Nubrėžkite aiškias ribas

Pasak R.Erentaitės, jeigu vaiko norai yra didesni nei šeimos finansinės galimybės, svarbu apie tai su vaiku kalbėtis, paaiškinti, kaip yra, bet kartu parodyti, koks jis yra svarbus ir mylimas, nepaisant finansinių apribojimų šeimoje. Tačiau net jei turite galimybę išpildyti bet kokius vaiko norus, šeimoje vis tiek svarbu turėti aiškias ribas ir jas aptarti su vaiku.

„Tai yra galimybė padėti vaikui išlaikyti ribas, neatitrūkti nuo realybės. Dar svarbiau – mokytis priimti tai, kad tos ribos gali kelti įvairių jausmų. Pavyzdžiui, vaikas gali supykti ar nusiminti sužinojęs, kad negalės gauti išsvajotos dovanos, tačiau tėvai gali padėti jam mokytis išbūti su tais jausmais ir juos išreikšti tinkamais būdais“, – paaiškina R.Erentaitė. Anot jos, taip parodysite, kad vaiką matote, girdite ir pažįstate.

Įtraukite vaiką

Psichologai teigia, kad tiek per šventes, tiek prieš jas tėvai dažnai neįtraukia vaiko į apsipirkimus. R.Lekavičienė sako, kad vaiką į apsipirkimus reikia įtraukti ir kasdieniame gyvenime, nes šventiniu periodu mokyti vaiką jau bus per vėlu, o žmonių srautai – per dideli ir varginantys.

„Nuo mažens matydamas, kad yra svarstoma, renkamasi, lyginama, o ne viskas perkama iš eilės, net ir nedidelis vaikas ima suprasti, kad kažko tenka atsisakyti, kad viskas kainuoja“, – paaiškina R.Lekavičienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių