Panikos priepuoliai: dažniausiai juos išprovokuoja santykiai šeimoje

 • Teksto dydis:

Panikos priepuoliui pasiruošti nėra kaip, o jam prasidėjus, kyla tik vienas noras – išsigelbėti. Nuo tokių priepuolių niekas neapsaugotas. Vienkartinių panikos priepuolių gali patirti 7–10 proc. žmonių, maždaug 3 proc. nustatomas panikos sutrikimas.

Galvojo, kad mirs

Amžiaus limito patirti panikos priepuolį nėra – dažnai pirmieji ištinka dar paauglystėje, o pasikartoja apie 30-uosius gyvenimo metus.

"Mane buvo apėmusi nepaaiškinama baimė, negalėjau kontroliuoti kūno ir minčių, maniau, kad mirsiu", – taip patirtą būseną apibūdina panikos priepuolius išgyvenę žmonės. Jie paprastai kyla staiga, o intensyvumo viršūnę pasiekia per pirmąsias 10 minučių. Šių priepuolių metu gali būti jaučiamas krūtinės skausmas, didesnis prakaitavimas, greitesnis pulsas, oro trūkumas, silpnumas, pykinimas. Baimę sukelia ir kontrolės praradimas – negalėjimas pajudėti, kontroliuoti kūno ir minčių, nusiraminti. Priepuoliai trunka vidutiniškai nuo 15 iki 20 minučių, bet jų negydant gali išsivystyti panikos sutrikimas, o pačių priepuolių trukmė – ilgėti.

"Panikos priepuolis gali būti vienkartinis įvykis, bet dažniausiai žmones vargina nuolat besikartojantys priepuoliai, kurių bijodami jie patiria didžiulę įtampą. Tai ir vadinama panikos sutrikimu", – sako gydytoja psichiatrė Aušra Stankūnienė.

Panikos sutrikimas diagnozuojamas, jei per keturias savaites įvyksta ne mažiau nei keturi panikos priepuoliai, kurių metu pasireiškia bent keturi būdingi simptomai arba po vieno dviejų panikos priepuolių žmogus nuolat jaučia didelę baimę, kad tai gali pasikartoti, todėl pradeda vengti lankytis ten, kur jau kartą pajuto kažką panašaus.

Priežastys slypi pasąmonėje

 

15–20 min. Tiek vidutiniškai trunka panikos priepuolis, tačiau negydant gali išsivystyti panikos sutrikimas, o priepuolių trukmė – ilgėti.

Pasak A.Stankūnienės, dauguma panikos priepuolių priežasčių yra psichologinės. Dažniausiai tai per žmogaus gyvenimą susikaupusios tam tikros emocijos, patirtys, išgyvenimai, kurie daug metų buvo slopinami ir išsiveržia panikos atakų metu.

Didelę įtaką daro ir netektys, skyrybos, darbo ar gyvenamosios vietos pakeitimas. Panikos priepuolius dėl jausmų ir emocijų slopinimo, kaltės jausmo gali sukelti ir sutuoktinio išdavystė ar meilė kitam žmogui. Manoma, kad daugiau nei 40 proc. panikos priepuolių paskatina santykiai šeimoje.

"Vienai pacientei panikos priepuoliai prasidėjo mirus vyrui. Santykiai buvo labai sudėtingi, nes sutuoktinis jos niekur neišleisdavo, buvo labai pavydus. Septynerius metus iki mirties moteris jį slaugė, nes dėl insulto jis negalėjo judėti. Pacientė vis pagalvodavo, kad, jam mirus, galės pagaliau kur nors išeiti, bet dėl tokių minčių jautė kaltę. O po vyro mirties jai prasidėjo tipiniai panikos priepuoliai, kurių metu jausdavo skausmą širdies plote, stiprią mirties baimę", – prisiminė psichiatrė.

Slopina simptomus, ne priežastis

Pasak A.Stankūnienės, tik apie 20–30 proc. žmonių panikos priepuoliai nelinkę kartotis. Kur kas dažniau jie pasikartoja ir vėl užklumpa netikėtai. Dažnai dėl skausmo krūtinėje, galvos svaigimo, miokardo infarkto baimės žmonės pagalbos pirmiausia ieško šeimos gydytojo, kardiologo, neurologo kabinete.

"Viena mergina skundėsi širdies skausmu. Gydytojai ieškojo jo priežasties, tad tyrė pacientę echoskopu. Staiga ji pašoko ir pripuolusi prie lango pradėjo giliai kvėpuoti. Atlikus tyrimus nebuvo nustatyta jokios ligos. Širdies skausmas buvo vienas panikos atakos simptomų", – prisimena A.Stankūnienė.

Jei gydytojai neranda jokios ligos ir psichiatras pacientui nustato panikos sutrikimą, rekomenduojamas kompleksinis gydymas – medikamentinis ir psichoterapinis. Jis reikalingas tam, kad būtų slopinami ne tik panikos atakos simptomai, bet ir atskleidžiamos pasąmoninės priežastys, kodėl tos atakos kyla ir kaip jų išvengti. Psichoterapija sumažina priepuolių tikimybę, padeda susitvarkyti su baime vėl tai patirti, o priepuoliui ištikus gebėti nusiraminti ir suprasti, kad visa tai netrukus praeis.

Manoma, kad daugiau nei 40 proc. panikos priepuolių paskatina santykiai šeimoje.

Medikai primena: pradėjus gydymą labai svarbu, pasijutus geriau, nenutraukti vartoti vaistų, nes labai padidėja panikos priepuolių pasikartojimo tikimybė. Juos išprovokuoti gali piktnaudžiavimas psichoaktyviomis medžiagomis, įtemptas darbas, poilsio trūkumas, prasti santykiai šeimoje.

Kaip padėti sau, artimajam?

Nors panikos priepuoliai užklumpa staiga, svarbu suprasti, kad jie neatsirado per vieną dieną. Jų priežastys formuojasi ilgai, todėl ir gydymas gali užtrukti. Be to, labai svarbu, kaip padėsite sau.

Norint užkirsti kelią panikos priepuoliams svarbu pakeisti gyvenimo įpročius ir užsiimti atpalaiduojančia veikla – pasportuoti, pasivaikščioti, paskaityti knygą. "Pirmoji pagalba sau yra gyvenimo būdo keitimas, įtampos priežasčių ieškojimas. Tik keisdamiesi galėsime sumažinti panikos priepuolio tikimybę", – sako A.Stankūnienė.

Negydant liga stiprėja, žmogų gali kamuoti ir depresijos simptomai – prasta nuotaika, nenoras bendrauti. Nerimas tampa nuolatinis, tad padidėja ir minčių apie savižudybę tikimybė, todėl būtina nenumoti ranka į baimę ir nelaukti, kol vėl pasikartos panikos ataka. Jei artimas žmogus vengia kreiptis į specialistus, paskatinkite jį tai padaryti, parodykite, kad jį palaikote.

Panikos sutrikimas nėra liga, kurios reikėtų gėdytis. "Kiekvieno mūsų gyvenime yra daug streso ir įtampos, pergalių ir pralaimėjimų, šviesių ir apniukusių dienų. Svarbu ieškoti pagalbos, nenuleisti rankų ir kartu su specialistais mokytis nugalėti baimę, o su ja susidūrus – gebėti nusiraminti", – sako medikai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Patirtis

Patirtis portretas
Niekada panikos priepuolių nebūna pas sunkiai fiziškai dirbančius, biednai gyvenančius. Jie turi rūpestį aprūpinti šeimą maistu ir kt. O išlepinti tik panikuoja. Anksčiau vadindavo isterija, bet negražiai skamba, žemina. Tai šių pavadinimų pagražinimas ligos eigos nekeičia...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių