Birštone – ramybės oazė gamtos apsuptyje

  • Teksto dydis:

Keletas pastarųjų metų buvo įtempti, kupini streso ir nežinomybės. Siekiant paskatinti atidžiau rūpintis savo emocine sveikata ir padėti atrasti vidinę harmoniją, viename iš kurortinių Lietuvos miestų įrengta speciali vieta meditacijai ir kitoms sveikatingumo praktikoms.

Įrengta ypatinga erdvė

Pažintiniame Žvėrinčiaus take Birštone įrengta ypatinga erdvė, skatinanti sustoti, atsipalaiduoti ir bendrystėje atrasti vidinę harmoniją. Toks harmonijos sodas yra socialinio projekto #Bendranoriai, kurio pavadinimas kilo iš žodžių „bendruomenė“ ir „savanoriai“, dalis.

Iniciatyvos ambasadorė – fotografė ir socialinių projektų kūrėja Neringa Rekašiūtė, kurios kasdienybėje jau daugybę metų netrūksta sąmoningumą ir vidinę ramybę skatinančių veiklų. Ji įsitikinusi, kad meditacijos ir kitų atsipalaidavimo technikų taikymas gelbsti sumažinant įtampą, įveikiant neigiamas emocijas, o nuoširdus žmogiškas ryšys padeda pasijusti reikalingiems.

Tam, kad nepamestume savęs, turime išmokti būti su savo mintimis, atpažinti, iš kur jos kyla, susidraugauti su savo jausmais ir taip pamažu pasiekti emocijų pusiausvyrą.

„Nors prieš kurį laiką patekome į laimingiausių pasaulio šalių dvidešimtuką, daugybė žmonių vis dar kasdien kovoja su stresu, nerimu, baimėmis, auga ir įvairių psichikos sutrikimų kreivė. Patyrėme pandemijos sumaištį, karantiną, o jau ilgiau nei metus visai netoliese žioji milžiniška žaizda, dėl kurios kraujuoja visa Europa. Šie skauduliai vienaip ar kitaip mus paliečia, todėl tiesiog privalome rūpintis emocine sveikata. Harmonijos sodas – ypatinga vieta, padėsianti atrasti vidinę harmoniją tiek sau, tiek artimiems žmonėms. Juk tam, kad nepamestume savęs, turime išmokti būti su savo mintimis, atpažinti, iš kur jos kyla, susidraugauti su savo jausmais ir taip pamažu pasiekti emocijų pusiausvyrą“, – sako N. Rekašiūtė.

Nauda: pasimėgauti medžių laja ir miško orkestru – viena didžiausių vasaros atgaivų ir būdų atsipalaiduoti. / Projekto organizatorių nuotr.

Ji mano, kad bendruomeniškumas ir empatija yra pagrindiniai žmogiškumo principai, padedantys nelikti vieniems su neigiamomis emocijomis, ir linki, kad harmonijos sodo iniciatyva įkvėptų įrengti panašių erdvių ir kituose šalies miestuose.

Žmogus nesukurtas vienatvei

Psichologus jungiančios platformos Visipsichologai.lt inicijuotas tyrimas rodo, kad beveik 80 proc. Lietuvos gyventojų jaučia išaugusį stresą, nerimą ir padidėjusią įtampą.

N. Rekašiūtė įsitikinusi, kad šis rodiklis gerokai sumažėtų, jei žmonės skirtų daugiau laiko rūpinimuisi savimi ir mylimais žmonėmis. Pasak jos, harmonijos sodas įkvėps ne tik individualiai meditacijai ar atsipalaidavimui, bet ir nuoširdiems pokalbiams su bendraminčiais gamtos apsuptyje, pasivaikščiojimams ar jaukiems pietums medžių pavėsyje.

„Žmogus nesukurtas būti vienišas – mums reikia atjautos, rūpinimosi, patarimų, palaikymo. Prisijungiau prie #Bendranorių projekto, kad padėčiau skatinti tiek psichinę, tiek fizinę gerovę, dėkingumą, sąmoningumą. Visa tai gali prisidėti prie gražesnio ir ramesnio mūsų vidinio ir išorinio pasaulio“, – priduria N. Rekašiūtė.

Lepina gamtos dovanomis

Harmonijos sodas Birštone – išskirtinė erdvė gamtos mylėtojams, tylios aplinkos ieškantiems poilsiautojams, jogos ir meditacijos entuziastams ir visiems, kurie nori įsikibti į parankę bendraminčiui ir atsipūsti mėgaujantis miško orkestru.

Tarp žaliuojančių medžių įrengta ramybės oazė lepina ausis ne tik gyvosios gamtos garsais, bet ir užburiančia kriauklelių muzika, kuri, primindama jūrą ir čežantį paplūdimio smėlį, padės nuraminti sukilusią įtampą ir negatyvius jausmus.

Atsipalaiduoti padės ir keturis elementus – vandenį, orą, žemę ir ugnį – įgarsinantis specialus Koshi instrumentas, naudojamas meditacijų metu. Jis įkvėps čia pat ant žolės kartu su bendraminčiais pasitiesti jogos kilimėlius, atlikti kvėpavimo ir įtampą išlaisvinančius tempimo pratimus.

Besidominčius kinų senovės išmintimi nudžiugins dar viena garsinė atsipalaidavimo technika – vėjo gongas. Tai bus tarsi garso terapija, kurios metu galima susikoncentruoti, pajausti savo kūną ir atlikti meditaciją.

Pasitikrinti fizinę ištvermę galima išbandant jėgas ant tarp medžių kamienų nutiesto balansavimo lyno. Šio užsiėmimo metu ne tik įdarbinamos mintys ir protas, bet kartu treniruojami visi kūno raumenys, todėl tai gali tapti puikia sportine tradicija ir priežastimi sugrįžti visiems šeimos nariams ar draugų būriui.

Stabtelėjimui: pažintiniame Žvėrinčiaus take Birštone įrengta ypatinga erdvė, skatinanti atsipalaiduoti ir bendrystėje atrasti vidinę harmoniją. / Projekto organizatorių nuotr.

Proto ir kūno harmonija

Kaip teisingai atlikti jogos pratimus, susikoncentruoti ir nuraminti protą, gerai žino jogos mokytoja Daiva Stančaitytė. Pasak jos, medituodami gamtoje žmonės atsipalaiduoja dar labiau, o grynas oras aprūpina kūną švariu deguonimi ir suteikia jėgų.

„Meditaciją ir jogą praktikuoju daugiau nei 20 metų, tačiau nuolat stebėdama savo mokinius matau, kad susikaupti medituojant iš pradžių gali atrodyti sudėtinga. Visgi vos keli pratimai padeda atrakinti duris į koncentraciją ir vidinę ramybę. Meditacija tarsi sukuria harmoniją tarp nuolat dirbančio proto ir dažnai įsitempusio kūno, o kai ją atliekame miške, galime įkvėpti pilnus plaučius šviežio oro. Juk kvėpavimas – esminis meditacijos elementas. Jei kvėpuojame dėmesingai, pajaučiame savo kūną ir momentą, kuriame esame, išmokstame sąmoningumo, emocijų valdymo, tampame stipresni. Visa tai prisideda ir prie fizinės sveikatos“, – sako jogos mokytoja ir dalijasi trumpu meditacijos pratimu pradedantiesiems.


Nusiraminimo šavasana

Trukmė 20–30 minučių.

Patogiai atsigulkite ant nugaros. Kojas ištieskite V forma, o rankas – šiek tiek toliau nuo kūno, delnais į viršų. Atsipalaiduokite. Tai gali padėti padaryti meditacijai skirta muzika, gamtos garsai ar varpeliai. Susikoncentruokite į kvėpavimą: įkvėpdami pajauskite, kaip pakyla pilvas, krūtinė, raktikauliai – susikaupkite ties kūno pojūčių ir kvėpavimo sąsaja. Iškvėpdami orą stenkitės pajusti, kaip kūnas nusileidžia. Šį pratimą atlikite tol, kol pasijusite nurimę ir harmonijoje su savimi.


Šiame straipsnyje: Neringa RekašiūtėBirštonas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių