Ar vienatvė gali būti mirtina?

 • Teksto dydis:

Visi žmonės kartais gali jaustis vieniši. Pasirodo, vienišumas nėra tik emocinė būsena. Šis jausmas, tapęs chronišku, gali sukelti ligas ir net būti mirtinas.

Tai mokslininkams pavyko nustatyti jau seniau, tačiau iki šiol buvo neaišku, kas būtent įvyksta organizme, jog vieniši žmonės miršta net 14 proc. dažniau, rašo telegraph.co.uk.

Anot mokslininkų, jeigu žmogus jaučiasi socialiai izoliuotas, jo organizme iššaukiami procesai, vadinami ūmine reakcija į stresą. Jau žinoma, kad dėl jos organizme sutrinka baltųjų kraujo ląstelių gamyba. Taigi vienišų žmonių imunitetas yra kur kas silpnesnis.

Čikagos ir Kalifornijos universitetų mokslininkai tęsė jau senai pradėtą tyrimą, kurio metu nustatyta, kad jaučiama socialinė izoliacija yra glaudžiai susijusi su bakteriniais ir virusiniais susirgimais.

Mokslininkai tyrė fenomeną, vadinamą potrauminio streso sutrikimu. Tai – emocinis sutrikimas, kuris atsiranda po labai didelės fizinės ar psichinės traumos.

Mokslininkai iš viso tyrė ir stebėjo ne tik žmones, bet ir itin socialius primatus – rezusus.

Pasirodo, leukocitų gamyba ir vienišumas yra susiję. Potrauminio streso sutrikimo simptomai rasti ištyrus 141 vienišo vyresnio amžiaus individo baltuosius kraujo kūnelius. Studiją atlikę mokslininkai taip pat tikina, kad tokio ryšio negali paaiškinti nei depresija, nei stresas, o būtent vienatvės jausmas, rašo uchicago.edu.

Be to, užfiksuotas ir simpatinės nervų sistemos suaktyvėjimas, rašo iflcience.com. Emocinio sutrikimo pėdsakai aptikti ir praėjus 12 mėnesių po to, kai ligos buvo pradėtos gydyti.

Tiek žmonių, tiek primatų kraujyje užfiksuotas padidėjęs kiekis monocitų. Vieniši rezusai netgi susirgo beždžionių imunodeficito virusu (ŽIV analogas primatų organizme).

„Kasdien nuo 2011 iki 2030 metų bent 10 tūkst. žmonių sukanka 65 metai. Turime kuo greičiau pagalvoti, kaip išspręsti vienišumo ir socialinės izoliacijos problemą tam, kad išvengtume pirmalaikių mirčių“, – sako psichologas Johnas Cacioppo.

Tyrimas publikuotas žurnale „Proceedings of the National Academy of Scineces“.NAUJAUSI KOMENTARAI

15m gyvenu viena

15m gyvenu viena portretas
pradzioj buvo sunku kol pripratau.ieskojau vyro kad gyvent kartu bet pamaciau savanaudzius vyrus ieskancius tik naudos.jiems reikia tik tarnaites.ir kad grazi butu ir figura grazi,vyresni vyrai yra islepe patys nezino ko nori.todel nusprendziau viena gyvent.ir nesigailiu.yra draugiu kompiuteris televizorius.vyrai senukai su jusu poreikiais ir jus vienisi busit ir mes vienisos

taigi

taigi portretas
tam ir yra bendruomenės su savo bendruomenine veikla, kuri padeda žmonėms jaustis užimtiems, ne vienišiems. Tai įvairūs būreliai, susiėjimai, koncertai, mankštos, bendravimai, rankdarbių dirbtuvės, mugės ir kt. Ir nereikėtų stengtis reguliuoti tos veiklos: šitą jūs galit daryti, o šito negalit ir t.t. Reikia kaip tik skatinti kuo daugiau bendruomeninės veiklos.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių