Quantcast

Laisvė olimpiečių akimis: privilegija, motyvacija ir atsakomybė

  • Teksto dydis:

1991-aisiais tūkstančiai lietuvių susikibę rankomis stojo ginti savo valstybę. Apsiginklavę vienybe, patriotiškumu, dainomis ir drąsia jie stojo prieš ginklus ir tankus.

Šiais metais Lietuvai minint 30-ąsias Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos – metines LTOK.lt paklausė mūsų šalies olimpiečių, ką laisvė reiškia jiems?

Olimpinė čempionė, Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) narė, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė:

J.Šalkausko nuotr.

„Laisvė man yra privilegija. Būdami laisvi galime ne tik rinktis, spręsti, koks bus mūsų gyvenimas, siekti ambicingiausių tikslų, bet ir prisidėti prie savo valstybės kūrimo. Todėl, man tai reiškia ir didelę atsakomybę bei įpareigojimą būti aktyvia, socialiai atsakinga piliete, dirbti savo šalies labui.

Kalbant apie sportą, sunku būtų nusakyti, koks didžiulis skirtumas jaučiamas dalyvaujant varžybose po svetimos ir po savo valstybės vėliava. Atrodo, kad žinojimas, jog atstovauji savo šaliai, Lietuvos žmonėms, suteikia papildomų jėgų ir motyvacijos. Kai 2000-aisiais Sidnėjuje man laimėjus auksą į viršų kilo Lietuvos trispalvė jaučiau beprotišką pasididžiavimą ir džiaugsmą, kad mūsų nedidelė valstybė turi dar vieną aukščiausios prabos olimpinį medalį.“

Pirmasis nepriklausomos Lietuvos olimpinis čempionas disko metikas Romas Ubartas:

V.Malinausko nuotr.

„Kai 1992 metais Barselonos olimpinėse žaidynėse dalyvavome kaip nepriklausomos Lietuvos atstovai – tai tikrai suteikė papildomos motyvacijos. Laimėtas aukso medalis man buvo ne tik didžiausias karjeros pasiekimas, bet ir neapsakomas džiaugsmas supratus, kad tai – pirmasis nepriklausomos Lietuvos olimpinis auksas. Laisvė tai – pasirinkimo teisė. Mes, tų laikų sportininkai, pasirinkome Lietuvą.“

Olimpinė, pasaulio ir Europos čempionė penkiakovininkė Laura Aasadauskaitė-Zadneprovskienė:

A.Pliadžio nuotr.

„Laisvė man reiškia mūsų tautos nepriklausomybę. Laisvai mąstyti, kurti, tobulėti, reikšti savo nuomonę yra didžiausią šalies vertybė.“

Olimpinis vicečempionas, pasaulio čempionato bronzos medalininkas, Europos čempionas irkluotojas Mindaugas Griškonis:

V.Dranginio nuotr.

„Man Sausio 13-oji reiškia kovą už laisvę. Vaikystėje gyvenau šalia Vilniaus miesto autobusų parko ir puikiai prisimenu vaizdus, matytus per langus. Mačiau kaip iš autobusų parko buvo išvaryti ir gatvėje palikti autobusai, o į jų vietą pastatyti tankai. Viskas vyko likus vos kelioms dienoms iki Sausio 13-osios įvykių.

Laisvė man – nepriklausomybė. Nuo nieko.“

Europos vicečempionas, „Memphis Grizzlies“ vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas:

„Laisvė man yra galimybė nevaržomai kalbėti, reikšti mintis ir išreikšti save. Laisvė – tai galimybė keliauti, būti pasaulio piliečiu ir laisvai grįžti bei gyventi savo tėvynėje. Laisvė man taip pat yra galėjimas laisvai mylėti ir būti savimi.“

Pasaulio ir Europos čempionė dviratininkė Simona Krupeckaitė:

„Laisvė – galimybė daryti tai, kas mums patinka, prisiimant visą atsakomybę už veiksmų pasekmes.“

V.Dranginio nuotr.

Pasaulio ir Europos čempionatų bronzos medalininkas, Solt Leik Sičio žiemos olimpinėse žaidynėse 5 vietą užėmęs šokėjas ant ledo Povilas Vanagas:

„Laisvė – turbūt didžiausia dovana, kurią žmogus gavo iš Dievo rankų. Visa žmonijos istorija – vienų žmonių bandymas atimti šią dovaną iš kitų. 1991-ųjų sausio 13 dieną buvau Vilniuje prie parlamento. Naujosios Lietuvos gimimo dienas turėjau laimės sutikti būtent ten.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių