Quantcast

A.Kubilius ragina kurti strategijas, V.Landsbergis – spręsti nūdienos problemas (papildyta)

Premjeras, valdančiosios Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Andrius Kubilius įspėjo partiečius jau pradėti ruoštis po dviejų metų įvyksiantiems Seimo rinkimams, rengiant valstybės vystymosi strategijas ir atsakymus į rinkėjus labiausiai jaudinančius klausimus.

Tačiau konservatorių patriarchu vadinamas europarlamentaras Vytautas Landsbergis, nemenkindamas strategijų kūrimo, atkreipia dėmesį, kad rinkėjams dar svarbiau, kaip sprendžiamos aktualios ir kiekvieną paliečiančios nūdienos problemos.

Nereiškia, kad galime atsipalaiduoti“

Šeštadienį Vilniuje vykusioje TS-LKD taryboje premjeras gyrėsi, kad jo vadovaujamai Vyriausybei pavyko per pastaruosius dvejus dabartinio Seimo kadencijos metus imtis tokių veiksmų, kurie padėjo stabilizuoti valstybės finansus.

Priminęs, kad neseniai Didžiosios Britanijos dešinioji vyriausybė irgi paskelbė apie ateinančių penkerių metų taupymo planus, siekiant sumažinti valstybės biudžeto deficitą nuo 11 iki 2 procentų bendrojo vidaus produkto (BVP), A.Kubilius pacitavo vieną britų politika: „Jis pabrėžė, kad biudžeto konsolidavimas reikalauja nepopuliarių sprendimų. Ir jeigu visi mūsų nekenčia, tai yra geras dalykas – sakė jis. Mums irgi per šiuos porą metų teko pajausti daug skausmo, problemų, daug sudėtingų sprendimų. Tačiau tai buvo reikalingi sprendimai, nes jau matome ekonomikos pakilimą“.

Premjeras priminė, kad šiemet ir kitąmet numatomas ekonomikos augimas – keli procentai. „Tai rodo labai neblogas perspektyvas. Bet tai nereiškia, kad jau galima atsipalaiduoti, kad kitąmet galime imtis kokių nors labai populiarių sprendimų“, - tvirtino jis.

Neigė, kad neįsisaviname europietiškų milijardų

A.Kubilius sakė, kad „kitų metų biudžetas bus taupus, sakyčiau, krikščioniškas ir ambicingas pajamų atžvilgiu“. Jis paragino partiją prisidėti prie Vyriausybės paskelbtų planų iš šešėlio ištraukti ne mažiau kaip 1,2 milijardo litų. „Tuo turi užsiimti visa partija, ne tik frakcija, ne tik Vyriausybė, finansų ministrė ir šiek tiek premjeras. Tikrai tikiu, kad suvieniję pastangas tokį planą sugebėsim realizuoti“, - teigė premjeras.

Pasak jo, būtina kitąmet pasiekti 5,8 proc. BVP fiskalinio deficito, 2012 metais – 3 proc. Tam teks siekti struktūrinių reformų socialinėje, švietimo, viešojo saugumo srityje, kurios labiausiai kainuoja biudžetui. „Turi būti kuo racionaliau leidžiami valstybės biudžeto pinigai. Tai – vienas strateginių mūsų darbotvarkės klausimų“, - sakė A.Kubilius, informavęs, kad kitą savaitę Vyriausybės pasitarime turėtų būti kalbama apie socialinių išmokų pertvarką, kad jos būtų racionalesnės ir leistų taupyti lėšas.

„Turime nepasiduoti pagundai, kad viskas finansuose labai gražu. Tikrai dar laukia nemaži darbai“, - pridūrė Vyriausybės ir TS-LKD vadovas.

A.Kubilius paneigė, kad Lietuva nesugeba įsisavinti Europos Sąjungos skiriamų milijardų. Pasak premjero, Lietuvos deleguotas komisaras Algirdas Šemeta informavo, kad pagal ES lėšų įsisavinimo tempus Lietuva yra antra valstybės visoje bendrijoje. „Todėl kai mus opozicija kritikuoja, kad per mažai europinių lėšų įsisaviname, tai yra netiesa“, - pastebėjo premjeras.

Citavo Baracką Obamą

A.Kubiliaus nuomone, lapkričio 20 dieną įvyksiančiame TS-LKD suvažiavime turėtų būti aptartas ne tik pasirengimas kitų metų vasarį įvyksiantiems savivaldos rinkimams, bet ir 2012 metų rudenį rengiamiems naujojo Seimo rinkimams. Todėl iki suvažiavimo, pasak politiko, turi būti apsvarstytas ir priimtas partijos sprendimas dėl konservatorių „tapatybės, problemų ir perspektyvų“.

Jame, premjero nuomone, be kita ko turėtų būti atsakyta į rinkėjus dominančius klausimus, ką TS-LKD pasiūlys šalies valdymo ir svarbiausių problemų sprendimo klausimais.

„Klausimas toks – ar mes tikime ilgalaike Lietuvos sėkme? Aš tikiu ir galiu kaip Barackas Obama pasakyti - „Yes, we can“ („taip, mes galime“ - angl.)“, - pastebėjo A.Kubilius.

„Mes buvome stiprūs per visą pastarąjį dešimtmetį. Mes gebėdavom formuluoti tam tikras strategines ilgalaikes kryptis. Ne tik kritikuodavom valdžią, bet ir teikėme pasiūlymus. Tuo mes buvome stiprūs. Bet atėję į valdžią per visus taupymus ir mažinimus buvo priversti turėti kiek kitokius tikslus – stabilizuoti finansus. Todėl negalėjome įvardyti savo perspektyvų. O žmonės to nori. Jie nori matyti, ką mes siūlome į ateitį. Per ateinančius dvejus metus iki Seimo rinkimų mes tikrai negalėsime remtis vien tuo, kad stabilizavome finansus. Reikia ir aiškių strateginių prioritetų, ką mes siūlome ir kur mes eitume. Ties tuo turi būti dirbama“, - kalbėjo premjeras.

Žada per 2 metus grąžinti žemę Vilnijoje

Savo kalboje partijos tarybos nariams jis įvardijo ir Vilnijos problemų sprendimą. „Vilnijai reikia mūsų didelio dėmesio. Didelės, bet ir atsakingos meilės. Per dvejus metus Vilniaus krašto rajonuose žemė turi būti grąžinta šimtu procentų. Miestuose, aišku, yra specifinė problema, nežinau, kaip ją įveiksime. Bet rajonuose galima tai padaryti. Visoje Lietuvoje žemės grąžinimas įvykdytas 98 proc., Šalčininkų – 95 proc., bet Vilniaus rajone – tik 80 proc.“, - sakė A.Kubilius, informavęs, kad Vyriausybė ėmėsi sparčiau šį klausimą spręsti, praėjusią savaitę aptardama galimybes ir sudarydama atitinkamų veiksmų planą.

Premjero nuomone, „Lenkų rinkimų akcijos dėka Vilnija vis labiau tampa uždara, čia neplinta gerovės difuzija iš sostinės, nors turėtų būti atvirkščiai, nes visur aplink sostines žmonės kiek geriau gyvena, nei kituose provincijos kampeliuose“. Bet, pasak A.Kubiliaus, Vilnijos atveju taip nėra.

Todėl Vyriausybė ir TS-LKD stengsis imtis veiksmų, kurie padėtų šiam kraštui stotis ant kojų. Partijos tarybos posėdyje numatoma priimti nutarimą „Dėl Rytų Lietuvos politikos“.

Priminė, kad nestabdomas kainų augimas

Iškart po premjero taryboje kalbėjęs V.Landsbergis tvirtino, kad žmonės per rinkimus nagrinės ir vertins, kaip valdžia ir į ją įeinančios partijos sprendžia svarbiausias visuomenę jaudinančias problemas. Pasak europarlamentaro, TS-LKD susiduria su nemenkomis problemomis, parodydama, ką ji daro paprastam žmogui.

Politikas priminė, kad prieš mėnesį Kaune įvykusiame konservatorių tarybos posėdyje keltas klausimas dėl augančių maisto produktų kainų. „Šiandien labai norėčiau pažiūrėti, kas padaryta toje visus žmones labai jaudinančioje srityje“, - pastebėjo V.Landsbergis, leisdamas suprasti, kad valdžia nesiėmė priemonių, kurios galėtų sustabdyti kainų augimą.

„Taigi, tai aktualu ir šiandien. Žmonėms tai rūpi. O mūsų pozicija kaip ir dviprasmiška – kartojome vadinamuosius laisvosios rinkos principus, kad nieko nereikia reguliuoti, kad viską sutvarkys rinka. Bet žiūrėkime į realybę, o ne laisvosios rinkos teorijas“, - ragino Vyriausybę V.Landsbergis.

Jo nuomone, kainų augimo stabdymas „nėra socializmas“. Todėl TS-LKD neveiksnumą šioje srityje V.Landsbergis pavadino ne visai „tobulo konservatorių darbo“ pavyzdžiu.

Rūpėjo, ką dar suspės padaryti valdžioje

„Kartojama, kad neva būsime populistai, jeigu spręsime žmonėms aktualius klausimus. Vistiek turime turėti poziciją tais klausimais. Jeigu jos nėra, tuomet būna politiniai nuostoliai, kurie po truputį kaupiasi iki pat rinkimų“, - sakė politikas.

„Kai aš buvau šiokioj tokioj valdžioj, man labiausiai rūpėjo klausimas – ką dar spėsiu padaryti, kol mane išmes iš jos, o ne rūpestis, kad neišmestų. Tuo reikėtų vadovautis ir mums visiems, pirmiausia Vyriausybę“, - pridūrė V.Landsbergis.

Pasak jo, „turime galvoti ne tik apie strategijas, tas, aišku, irgi labai svarbu, bet ir apie tai, kaip mes sprendžiame svarbiausias, žmonėms aktualiausias problemas“. To, V.Landsbergio nuomone, šiuo metu pristingama: „Žmonės to nemato, nepastebi, dėl to piktinasi. Mūsų veikla turi būti nukreipta ne tik į ateitį, bet ir spręsti esmines dabarties problemas“.

Analizuoja situaciją

Komentuodamas V.Landsbergio pastabas dėl kovos su augančiomis kainomis A.Kubilius žurnalistams sakė, kad situacija kol kas analizuojama ir ieškoma, kaip derėtų spręsti tą problemą.

"Pirmiausia išanalizuokime situaciją. ši skandalinga situacija neturi būti sprendžiama skandalingom priemonėm", - kalbėjo premjeras.

Jis pateikė Estijos pavyzdį, kur irgi susirūpinta augančiom kainom, tačiau, priešingai nei Lietuvoje, nekilo minčių reguliuoti mažmenininkų antkainių. "Estai, kaip ir mes, nagrinėjame situaciją, nagrinėjame, kokios priežastys lemia kainų augimą. Išnagrinėjus bus sprendžiama, ką galima daryti", - sakė A.Kubilius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių