Žinios iš Rygos: Irano sulaikytame britų laive yra Latvijos pilietis

Irano sulaikytame su D. Britanijos vėliava plaukiojančiame tanklaivyje yra vienas Latvijos pilietis, šeštadienį pranešė Ryga.

Latvijos užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad penktadienį Hormūzo sąsiauryje iraniečių sustabdyto laivo „Stena Impero“, priklausančio Švedijoje įsikūrusiai bendrovei, vienas iš narių yra Latvijos pilietis.

Latvijos jūrų administracijos atstovė Sarma Kočanė sakė, kad tas jūrininkas yra laivo kapitono vyresnysis padėjėjas, gimęs 1978 metais.

Iranas šeštadienį pareiškė, kad „Stena Impero“ buvo sulaikytas, kai „susidūrė su žvejybos laivu“ ir nereagavo į žvejų raginimus su juo susisiekti. Sulaikytas tanklaivis buvo nuplukdytas prie Bandare Abaso uosto ir ten nuleido inkarą.

„Šis tanklaivis turi 23 įgulos narius, ir jie visi yra tame laive“, naujienų agentūrai „Fars“ anksčiau šeštadienį sakė Hormozgano provincijos uostų ir jūrų laivybos organizacijos generalinis direktorius Allahas-Moradas Afifipooras (Alahas Moradas Afifpūras).

Pasak jo, „Stena Impero“ 18 įgulos narių, įskaitant kapitoną, yra Indijos piliečiai, o kiti – Filipinų, Latvijos ir Rusijos piliečiai.

Ryga nurodė daranti viską, kas įmanoma, kad sulaikytame laive esantis latvis būtų paleistas. Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius susisiekė su Europos Sąjungos diplomatijos vadove Federica Mogherini (Federika Mogerini) ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretoriumi Jeremy Huntu (Džeremiu Hantu), kad susitartų dėl Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) glaudaus koordinavimo ir palaikymo siekiant išvaduoti latvių jūrininką.

Latvija taip pat paragino Iraną nedelsiant paleisti jos pilietį ir visą sulaikyto laivo įgulą.

S. Kočanė sakė, kad laivų įgulų verbavimo bendrovė „Ultramarine“ palaiko ryšį su sulaikytame tanklaivyje esančio latvių jūrininko šeima ir Užsienio reikalų ministerija.

E. Rinkevičius sakė, kad sprendžiant šią padėtį buvo įtraukti ES ir Britanijos pareigūnai bei Latvijos diplomatų korpusas. Pasak ministro, komunikacija šiuo klausimu vyko visą praeitą naktį.

Kol kas neturima informacijos apie sulaikyto laivo įgulos būklę, pridūrė jis.

Pasak E. Rinkevičiaus, „Stena Impero“ sulaikymas yra Irano atsakas į anksčiau šį mėnesį įvykusį incidentą, kai Gibraltas, kuris yra Britanijos valda, sulaikė vieną iraniečių tanklaivį – įtarus, kad juo mėginama nuplukdyti naftos Sirijai, pažeidžiant Europos Sąjungos sankcijas.

Švedijos kompanija, kuriai priklauso minimas tanklaivis, nurodė, kad laivas plaukė per Hormūzo sąsiaurį ir buvo „tarptautiniuose vandenyse“, kai jį „užpuolė nenustatyti maži laivai ir sraigtasparnis“ be atpažinimo ženklų.

Irano tarnybos iš pradžių pranešė, kad laivas buvo sulaikytas, nes „nesilaikė tarptautinių jūrų laivybos taisyklių“. Jis buvo nuplukdytas prie šiitiškos respublikos krantų, o dabar vietos tarnybos ruošiasi „atlikti teisines procedūras ir būtinus patikrinimus“.

Sąjungininkai Vakaruose išreiškė palaikymą

Irano pajėgoms užėmus su Jungtinės Karalystės vėliava plaukiojusį tanklaivį, Persijos įlankos regione šeštadienį dar labiau paaštrėjo įtampa, išaugusi Jungtinėms Valstijoms pareiškus, kad jų kariuomenė numušė iraniečių bepilotį lėktuvą.

Didžiosios Britanijos sąjungininkai paragino paleisti laivą ir perspėjo apie padėties eskalavimo pavojaus.

„Vien bėdos“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pranešė vesiantis derybas su Londonu dėl Irano revoliucinės gvardijos įvykdyto užėmimo.

„Tai tik patvirtina tai, ką sakau apie Iraną: bėdos, vien bėdos“, – penktadienį pareiškė jis Baltuosiuose rūmuose susirinkusiems reporteriams.

Prezidentas vėl pasmerkė 2015 metais Irano ir Vakarų galybių sudarytą sutartį, kuria siekiama pažaboti Teherano branduolines ambicijas. D. Trumpas pavadino jo pirmtako Baracko Obamos iniciatyva parengtą dokumentą „absurdišku susitarimu“.

Dabartinis Baltųjų rūmų vadovas pernai išvedė Jungtines Valstijas iš vadinamojo Bendrojo išsamių veiksmų plano (JCPOA) ir grąžino Iranui skaudžias sankcijas.

„Tvirta“ reakcija

Britų užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) pareiškė, kad Teherano sprendimas užimti tanklaivį yra „nerimą keliantis ženklas, kad Iranas galbūt nusprendė elgtis neteisėtai ir destabilizuoti padėtį“.

Keliomis valandomis anksčiau Gibraltaro teismas pranešė pratęsiantis 30 dienų Irano tanklaivio „Grace 1“ sulaikymą. Šis laivas prieš dvi savaites buvo sulaikytas įtariant, kad juo mėginama nuplukdyti naftos Sirijai, pažeidžiant Europos Sąjungos sankcijas.

„Mūsų reakcija bus apgalvota, bet tvirta. Mėginome rasti būdą išspręsti „Grace 1“ klausimą, bet BŪTINAI pasirūpinsime mūsų laivų saugumu“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.

JK vyriausybės narys James'as Brokenshire'as (Džeimsas Brokenšyras) pareiškė, kad Londonas tebemėgina pradėti su Teheranu dialogą dėl šio incidento.

„Iraniečių veiksmai yra visiškai nepriimtini. Labai svarbu, kad išsaugotume laivybos laisvę Persijos įlankoje“, – BBC radijui sakė jis.

„Norėtumėm išspręsti šį reikalą diplomatiniu būdu“, – pridūrė jis.

„Pavojingas eskalavimas“

Vokietija taip pat paragino Iraną nedelsiant paleisti Švedijai priklausantį ir su JK vėliava plaukiojantį tanklaivį „Stena Impero“.

Užsienio reikalų ministerija Berlyne pavadino šio laivo sulaikymo faktą „jau ir šiaip įtemptos padėties pavojingu eskalavimu“.

Būtinybė mažinti įtampą

Panašų pareiškimą padarė ir Prancūzija, kurios užsienio reikalų ministerija pareiškė, jog Irano veiksmai „trukdo reikalingam įtampos Persijos įlankos regione deeskalavimui“.

„Raginame Irano valdžią nedelsiant paleisti laivą ir jo įgulą, taip pat gerbti laivybos laisvės principus Persijos įlankoje“, – nurodė ministerija.



NAUJAUSI KOMENTARAI

tai

tai portretas
jau europinis internacionalas ir juridiskai jie visi lygus o privalo rupintis valstybe kuriai priklauso laivas jei ne tai tai laisvai samdomas piratinis kuri naudoja nezinia kokia spec t politiskai prisidengdama savo interesais ir latviai neturi jokio juridinio pagrindo reikalauti jei paleis tai visus pries tai nustate kas isiveles i ta /turgeli/.....
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių