Sakartvele – protestai ir susirėmimai: žmonės sukilo prieš „Rusijos įstatymą“

Sakartvelo policija antradienį panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas prieš protestuotojus, kai tūkstančiai demonstrantų išėjo į sostinės Tbilisio gatves pasipriešinti prieštaringai vertinamam „užsienio agentų“ įstatymo projektui.

Vienu metu vienas protestuotojas, nepritariantis įstatymui, kuriuo būtų nustatyti registracijos reikalavimai su užsieniu susijusiai žiniasklaidai ir nevyriausybinėms organizacijoms, metė Molotovo kokteilį į riaušių policijos kordoną, rodo televizijos filmuota medžiaga.

Demonstracija įvyko po to, kai Sakartvelo įstatymų leidėjai anksčiau antradienį davė pirminį pritarimą įstatymo projektui, kuris primena Rusijos teisės aktus, taikomus kovojant su kitaminčiais.

Vienu metu tarp įstatymų leidėjų irgi buvo kilusios muštynės.

Sakartvelo pilietiniai aktyvistai ir opozicijos atstovai užblokavo abu įėjimus į parlamento pastatą, skanduodami: „Ne Rusijos įstatymams!“ „Rusai!“ „Vergai!“

Policijos pareiškime teigiama, kad per demonstraciją buvo sužeisti keli teisėsaugos pareigūnai. Protestuotojai taip pat pranešė apie sužeistuosius.

Šiandien yra tamsi diena Sakartvelo demokratijai.

Šis įstatymas reikalauja, kad žiniasklaidos priemonės ir nevyriausybinės organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. finansavimo iš užsienio šaltinių, būtų registruojamos kaip „užsienio įtakos agentai“.

Tarptautinės organizacijos išreiškė susirūpinimą dėl įstatymo projekto, sakydamos, kad jis prieštarauja Sakartvelo demokratijos plėtrai.

Pastaraisiais metais Sakartvelo valdžios institucijos sulaukia vis didesnės tarptautinės kritikos dėl numanomo atsilikimo nuo demokratijos, o tai smarkiai pakenkė Tbilisio ryšiams su Briuseliu.

2012 metais Rusija priėmė įstatymą, kuris leidžia valdžios institucijoms imtis veiksmų prieš nevyriausybines organizacijas, žiniasklaidos priemones ir kitus asmenis, pripažintus „užsienio agentais“.

„Niekas neturi teisės atimti jūsų ateities“

Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili išreiškė paramą demonstrantams ir pažadėjo vetuoti šį teisės aktą.

„Aš esu su jumis, nes jūs šiandien atstovaujate laisvam Sakartvelui, kuris mato savo ateitį Europoje ir neleis niekam šios ateities pavogti“, – sakė ji vaizdo įraše iš Jungtinių Valstijų, kur lankosi su oficialiu vizitu.

„Niekas neturi teisės atimti jūsų ateities“, – sakė ji kreipimesi, kurio fone matyti Laisvės statula.

Aš esu su jumis, nes jūs šiandien atstovaujate laisvam Sakartvelui, kuris mato savo ateitį Europoje ir neleis niekam šios ateities pavogti.

Įstatymo projekto autoriai teigia, kad jo reikia siekiant užtikrinti užsienio valstybių atstovų finansuojamų subjektų veiklos skaidrumą. Parlamentas gali atmesti prezidentės veto.

JAV ambasada Sakartvele minimą teisės aktą pavadino „Kremliaus įkvėptu“ ir teigė, kad jis nesuderinamas su šalies siekiu įstoti į Europos Sąjungą.

„Šiandien yra tamsi diena Sakartvelo demokratijai“, – sakoma ambasados pareiškime ir priduriama, kad teisės aktai kelia klausimų dėl „valdančiosios partijos įsipareigojimo euroatlantinei integracijai“.

ES įspėjo Sakartvelą, kad priėmęs šį įstatymą jis pakenks savo galimybėms kada nors įstoti į bloką.

Opozicinio Vieningojo nacionalinio judėjimo narė Khatia Dekanoidzė sakė parlamentui: „Visi turėtų suprasti, kad mūsų šalies, mūsų jaunosios kartos, mūsų ateities gelbėjimas yra tik europiniame kelyje.“

Rusijoje „užsienio agento“ etiketė, primenanti sovietmečio „liaudies priešo“ statusą, valdžios institucijų plačiai naudojama prieš politinius oponentus, žurnalistus ir žmogaus teisių aktyvistus, kaltinamus vykdant užsienio finansuojamą politinę veiklą.

Pagal neseniai iš dalies pakeistą Rusijos įstatymą, „užsienio agentu“ gali būti paskelbtas bet kuris asmuo, kuriam daroma užsienio įtaka arba kuris gauna bet kokią paramą iš užsienio, ne tik finansavimą.

Demokratijos padėtis

Sakartvelas kartu su Ukraina ir Moldova pateikė paraišką dėl narystės ES praėjus kelioms dienoms po to, kai Rusija praėjusių metų vasario 24 dieną įsiveržė į Ukrainą.

Praėjusių metų birželį ES vadovai Ukrainai bei Moldovai suteikė oficialų kandidatės statusą, tačiau pareiškė, kad Sakartvelas pirmiausia turi įgyvendinti tam tikras reformas.

Planai įstoti į NATO ir ES yra įtvirtinti Sakartvelo konstitucijoje ir, kaip rodo viešosios nuomonės apklausos, jiems pritaria mažiausiai 80 proc. gyventojų.

2008 metais Rusija ir Sakartvelas kariavo penkias dienas trukusį karą, tačiau pastaraisiais metais teisių gynėjai kaltina valdžią Tbilisyje, kad ši artėja prie Kremliaus.

Tūkstančiai Rusijos vyrų pabėgo į Sakartvelą po to, kai praėjusį rugsėjį prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė dalinę mobilizaciją.

Nors iš pradžių priėmė juos šiltai, per pastaruosius metus Sakartvelas deportavo keletą opozicinių pažiūrų Rusijos aktyvistų.

Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Garibašvilis gynė savo Rusijos politiką, kurią vadina subalansuota ir kuria, anot jo, siekiama užtikrinti taiką ir stabilumą.

Valdžios institucijos taip pat buvo kritikuojamos dėl blogėjančios įkalinto buvusio prezidento Michailo Saakašvilio sveikatos būklės.

Praėjusio mėnesio pabaigoje Europos Sąjungos valstybės narės pateikė oficialų diplomatinį įspėjimą Sakartvelo vadovams dėl M. Saakašvilio sveikatos būklės.NAUJAUSI KOMENTARAI

Sis istatymas

Sis istatymas portretas
Nukopijotas,identiskas Ameroidu istatymui,vargsai apspangeliai,jus bent giliau,placiau pasidometumet,pasiliptumet bent ant klozeto krasto,tvarto stogo,nu visiski degeriukai,paskaite lietuvos fuflasklaida ir lenda savo smegeneliu snarglius taskyti komentose.

LYRA

LYRA portretas
Labai gerai,kad už savo šalį kovoja.Kuo daugiau iš Sakartvelo ruskių išvarys,tuo jiems geriau.Ir izoliuoti rusiją nuo visos Europos.

Anonimas

Anonimas portretas
taip jiem ir reikia nereikėjo tiek kacapu prisileist.
VISI KOMENTARAI 22
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių