Rusijoje dėl šnipinėjimo sulaikytas „The Wall Street Journal“ reporteris

Rusijoje dėl šnipinėjimo sulaikytas tarptautinio verslo dienraščio „The Wall Street Journal“ reporteris amerikietis, ketvirtadienį pranešė rusų valstybinės naujienų agentūros, cituodamos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) informaciją.

„FSB sustabdė nelegalią veiklą, [vykdytą] JAV piliečio Gershkovicho Evano (Gerškovičo Evano)... Amerikos laikraščio „The Wall Street Journal“ Maskvos biuro korespondento, akredituoto Rusijos užsienio reikalų ministerijoje [ir] įtariamo šnipinėjus Amerikos vyriausybės naudai“, – sakoma pranešime.

E. Gershkovichas taip pat įtariamas rinkęs informaciją „apie Rusijos karinio pramoninio komplekso įmonę“, pranešė agentūros.

Šis pranešimas išryškina sustiprėjusias Kremliaus pastangas nutildyti kritikus, po praėjusiais metais Maskvos pradėto karo Ukrainoje įgavusias naują atspalvį.

„Užsienietis buvo sulaikytas Jekaterinburge, kai bandė gauti įslaptintos informacijos“, – teigė FSB, turėdama omenyje centrinės Rusijos miestą, esantį už 1 800 km į rytus nuo Maskvos.

Užsienietis buvo sulaikytas Jekaterinburge, kai bandė gauti įslaptintos informacijos.

Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pareiškė, kad reporteris buvo „pagautas nusikaltimo vietoje“.

„Deja, tai jau ne pirmas kartas, kai užsieniečiai mūsų šalyje naudojasi užsienio korespondento statusu, spaudos viza ir akreditacija, kad nuslėptų ne žurnalistinę veiklą. Tai ne pirmas gerai žinomas vakarietis, pagautas nusikaltimo vietoje“, – sakoma jos pareiškime socialiniuose tinkluose.

Prieš pradėdamas dirbti laikraštyje „The Wall Street Journal“, 31-erių E. Gershkovichas Maskvoje dirbo naujienų agentūrai AFP.

Dar anksčiau jis dirbo anglų kalba leidžiamos naujienų svetainės „The Moscow Times“ reporteriu.

31 metų E. Gershkovichas kalba rusiškai. Jo tėvai gyvena Jungtinėse Valstijose, bet yra kilę iš Sovietų Sąjungos.

Po to, kai FSB pranešė, kad jis buvo suimtas dėl kaltinimų šnipinėjimu, „The Wall Street Journal“ ketvirtadienį pareiškė esantis labai susirūpinęs dėl savo reporterio bei paneigė Rusijos jam mestus kaltinimus.

„The Wall Street Journal“ griežtai neigia FSB kaltinimus ir siekia, kad mūsų patikimas ir atsidavęs reporteris Evanas Gershkovichas būtų nedelsiant paleistas“, – sakoma laikraščio pareiškime. – Reiškiame solidarumą su Evanu ir jo šeima.“

Susirūpinimą dėl reporterio sulaikymo ketvirtadienį išreiškė ir Prancūzija.

Susidorojimas su žiniasklaida

Ketvirtadienį Kremlius perspėjo Vašingtoną po pastarojo įvykio nesiimti jokių atsakomųjų priemonių prieš Rusijos žiniasklaidą.

„Tikimės, kad tai neįvyks ir tai neturi įvykti“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, kalbėdamas apie galimus veiksmus prieš Rusijos žiniasklaidą Jungtinėse Valstijose.

Jis pakartojo M. Zacharovos žodžius, kad sulaikytas reporteris buvo „pagautas nusikaltimo vietoje“.

„Problema ta... kad FSB šnipinėjimą šiandien aiškina taip, kad kiekvienas, kuris paprasčiausiai domisi kariniais reikalais, gali būti įkalintas 20 metų“, – socialiniuose tinkluose reaguodama į sulaikymą rašė Rusijos politikos analitikė Tatjana Stanovaja.

Šiuo metu Rusijoje yra laikomi keli JAV piliečiai, o Vašingtonas ir Maskva kaltina viena kitą politiškai motyvuotais areštais.

Sausį FSB iškėlė baudžiamąją bylą JAV piliečiui, kuris, jos teigimu, buvo įtariamas šnipinėjimu. Jo pavardė neskelbiama.

2018-aisiais Rusijoje buvo suimtas ir 16 metų įkalinimo bausme už šnipinėjimą nuteistas buvęs JAV jūrų pėstininkas Paulas Whelanas (Polas Vilanas). Jis laikomas kolonijoje į pietus nuo Maskvos.

JAV teigia, kad jis buvo privatus pilietis, atvykęs į Maskvą asmeniniais reikalais, ir reikalauja jį paleisti.

Per pastaruosius metus Maskva ir Vašingtonas atliko vieną itin didelį atgarsį sukėlusį apsikeitimą kaliniais.

Gruodį Maskva paleido JAV krepšinio žvaigždę Brittney Griner (Britni Grainer), kuri buvo suimta už elektroninei cigaretei skirto kanapių aliejaus įvežimą į šalį, mainais į Rusijos ginklų prekeivį Viktorą Butą.

Rusijos valdžios institucijos kaltinimus šnipinėjimu yra pateikusios ir keliems rusų žurnalistams.

Praėjusiais metais šalis dėl kaltinimų išdavyste 22 metams įkalino garsų gynybos temomis rašydavusį žurnalistą Ivaną Safronovą. Jis dirbo verslo leidinyje „Kommersant“.

E. Gershkovichas suimtas tuo metu, kai užsienio žurnalistai Rusijoje susiduria su vis didesniu spaudimu.

Vakarų žiniasklaidos priemonių darbuotojai dažnai pasakoja apie atvejus, kai jie sekami, ypač per keliones už didžiųjų miestų Maskvos ir Sankt Peterburgo ribų.

Dėl griežtų cenzūros įstatymų, priimtų po invazijos į Ukrainą pradžios, daugelis rusų bijo bendrauti su užsienio žiniasklaida.

Rusija: pernelyg anksti aptarinėti suimto JAV reporterio iškeitimą

Rusų užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas ketvirtadienį sakė, kad dar per anksti aptarinėti galima apsikeitimą kaliniais su Vašingtonu, Rusijoje esą dėl šnipinėjimo sulaikius amerikiečių reporterį.

„Dabar tokių klausimų nekelčiau“, – sakė S. Riabkovas. Jį citavo Rusijos naujienų agentūros.

„Kai kurie praeityje įvykę apsikeitimai buvo [skirti] žmonėms, jau pradėjusiems atlikti savo bausmes“, – sakė jis.

Sulaikė dviem mėnesiams

Maskvos teismas ketvirtadienį nurodė JAV žurnalistą sulaikyti dviem mėnesiams.

Maskvos Lefortovo rajono teismo išplatintame pranešime teigiama, kad tarptautinio verslo dienraščio „The Wall Street Journal“ reporteriui buvo paskirta kardomoji priemonė – suėmimas vienam mėnesiui ir 29 dienoms, iki šių metų gegužės 29-osios.

Pasibaigus šiam periodui jo sulaikymas gali būti pratęstas.


Šiame straipsnyje: The Wall Street JournalRusijakaras UkrainoješnipinėjimasJAV žurnalistas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių