Paryžiaus Dievo Motinos katedrą nuniokojo didžiulis gaisras

 • Teksto dydis:

Didžiuliam gaisrui pirmadienį apėmus garsiąją Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą įgriuvo pastato smailė ir didėja nuogąstavimai dėl šimtmečių senumo pastato ir joje esančių neįkainojamų meno vertybių likimo.

Katedros pagrindinę dalį pavyko apsaugoti

Paryžiuje apie 400 ugniagesių pirmadienį vakare stengėsi numalšinti „sunkiai valdomas“ liepsnas, apėmusias garsiąją Švč. Dievo Motinos katedrą, bet pareigūnai nurodė, kad pagrindinę pastato dalį veikiausiai pavyko išgelbėti.

Į įvykio vietą suvažiavo dešimtys specialiųjų mašinų; didelio spaudimo vandens čiurkšlės buvo liejamos ant įgriuvusio stogo ir navų.

„Nesame tikri, ar galėsim apsaugoti nuo (ugnies) išplitimo į šiaurinį bokštą“, – žurnalistams sakė vidaus reikalų ministro pavaduotojas Laurent'as Nunezas (Loranas Nunjesas), turėdamas omenyje du didžiuosius akmeninius bokštus, sudarančius šio gotikos šedevro pagrindinį fasadą.

„Jeigu tai sugrius, galit įsivaizduoti žalos mastą“, – pridūrė jis.

Vis dėlto Paryžiaus ugniagesių tarnybos vadovas vėliau pareiškė, kad pagrindinė katedros struktūra buvo išgelbėta.

„Galime manyti, kad Dievo Motinos katedros pagrindinė struktūra buvo išgelbėta ir apsaugota“, – įvykio vietoje susirinkusiems žurnalistams sakė Paryžiaus ugniagesių brigados viršininkas Jeanas-Claude'as Gallet (Žanas Klodas Galė). Jis pridūrė, kad du pagrindinius bokštus veikiausiai pavyko išgelbėti.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) anksčiau pirmadienį buvo pasiūlęs pamėginti pilti vandenį iš orlaivių.

„Liejant vandenį iš lėktuvo ant tokio tipo statinio gali sugriūti visas pastatas“, – per „Twitter“ parašė Prancūzijos civilinės saugos agentūra.

Paryžiaus merės pavaduotojas Emmanuelis Gregoire'as (Emanuelis Greguaras) sakė televizijai BFM, kad ugniagesiai įžengė į katedrą ir išnešė kai kuriuos iš jos neįkainojamų meno kūrinių.

Vis dėlto jiems teko atsitraukti, liepsnoms sparčiai išplitus ir apėmus stogą laikiusias medines gegnes.

Gaisras kilo dėl renovacijos darbų?

Apie 18 val. 50 min. vietos (19 val. 50 min. Lietuvos) laiku liepsnoms apėmus pastato stogą į padangę kilo didžiulis pilkų dūmų stulpas. Apstulbę paryžiečiai ir turistai stebėjo besivystančią tragediją apimti siaubo.

Poros valandų ugnis apėmė ir vieną iš dviejų didžiųjų bokštų.

Gaisras įsiplieskė prasidėjus Didžiajai savaitei, kai pasaulio katalikai ruošiasi švęsti Velykas.

Nelaimės priežastis kol kas nėra patvirtinta, bet katedroje pastaruoju metu buvo vykdomi didelio masto renovacijos darbai, turintys padėti apie 850 metų senumo gotikos šedevrui atlaikyti laiko metamus iššūkius.

Liepsnos ir dūmai veržėsi iš katedros, kasmet aplankomos milijonų žmonių, stogo ir smailės.

Paryžiaus merės pavaduotojas Emmanuelis Gregoire'as (Emanuelis Greguaras) sakė televizijai BFM, kad smailė „susmuko vidun“, padarydama „milžiniškos žalos“. Pasak jo, darbininkai stengiasi „išgelbėti visus meno kūrinius, kuriuos galima išgelbėti“.

Vienas katedros atstovas sakė, kad liepsnos apėmė visas katedros stogą laikančias medines konstrukcijas ir kad jos tikriausiai bus visiškai sunaikintos.

„Viskas dega, iš karkaso nieko neliks“, – naujienų agentūrai AFP sakė atstovas Andre Finot (Andrė Fino).

Ugniagesių tarnyba nurodė, kad gaisras gali būti „potencialiai susijęs“ su katedroje vykdytu renovacijos projektu.

„Dega dalis mūsų“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) dėl katedroje kilusio gaisro atšaukė savo svarbią politinę kalbą, kurią televizija turėjo transliuoti vėliau pirmadienį

Eliziejaus rūmai informavo, kad prezidentas asmeniškai išvyko į nelaimės vietą.

„Dievo Motinos (katedra) ryjama liepsnų. Visos tautos jausmai, – per „Twitter“ parašė valstybės vadovas.

„Kaip ir visi mano tėvynainiai, liūdžiu matydamas, kaip šį vakarą dega dalis mūsų“, – pridūrė jis ir išreiškė solidarumą su „visais katalikais ir visais prancūzais“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel išreiškė apgailestavimą, kad ugnis niokoja „Europos kultūros simbolį“.

Sostinės merė Anne Hidalgo (An Hidalgo) per tviterį pareiškė, kad gaisras yra „siaubingas“ ir kad miesto pareigūnai palaiko ryšį su Paryžiaus katalikų vyskupija.

„Paryžiaus priešgaisrinė tarnyba mėgina suvaldyti liepsnas“, – rašo ji. Merė taip pat paprašė gyventojus paisyti pareigūnų, blokuojančių eismą aplink katedrą.

Kol kas neaišku, ar per šį incidentą nukentėjo žmonių.

Ugniagesių automobiliai buvo matomi dideliu greičiu važiuojantys link incidento vietos Senos upės saloje Prancūzijos sostinės širdyje.

Paryžiaus policijos „Twitter“ žinutėje gyventojai raginami vengti to rajono ir „atlaisvinti kelią gelbėtojų mašinoms“.

„Šiurpu stebėti“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) per „Twitter“ išreiškė susirūpinimą dėl šio „šiurpaus“ įvykio ir pasiūlė liepsnoms malšinti panaudoti priešgaisrinius orlaivius.

„Labai šiurpu stebėti didžiulį gaisrą Dievo Motinos katedroje Paryžiuje. Galbūt jam užgesinti būtų galima panaudoti skraidančius vandennešius. Būtina veikti greitai!“ – rašė jis.

Šimtai žmonių susirinko ant Paryžiaus tiltų ir stebėjo besivystantį incidentą; daugelis filmavo išmaniaisiais telefonais, pasakojo vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Katedroje pastaruoju metu buvo vykdomi intensyvūs restauravimo darbai. Praeitą savaitę nuo statinio viršaus sraigtasparniais buvo keliamos statulos.

1163–1345 metais statyta Dievo Motinos katedra yra vienas populiariausių turistų traukos centrų Paryžiuje – kasmet ją aplanko maždaug po 13 mln. žmonių.

Jos smailė, kaip ir kitos gotikinio pastato dalys, buvo renovuojama pagal 11 mln. eurų projektą, vykdomą Prancūzijos vyriausybės, siekiant pašalinti laiko, taršos ir orų padarytą žalą.

EPA-ELTOS nuotr.

Tarp žinomiausių katedros meno kūrinių yra trys didelės rozetės - apskriti spalvingi vitražai vakariniame, šiauriniame ir pietiniame fasaduose. Tarp joje saugomų neįkainojamų lobių yra krikščionių relikvija – Jėzaus erškėčių vainikas, kai kada rodomas viešai, įskaitant Gavėnios penktadienius.

Katedra buvo įamžinta 1831 metais išleistame Victoro Hugo (Viktoro Hugo) romane „Paryžiaus katedra“ (Notre-Dame de Paris); ja jau seniai reiškiamas susižavėjimas populiariojoje kultūroje ir tradiciniame mene.

Prancūzų istorikas Camille'is Pascalis (Kamilis Paskalis) sakė BFM, kad katedrą apėmęs gaisras gali lemti „neįkainojamo paveldo sunaikinimą“.

„Jau 800 metų Katedra saugo Paryžių, – sakė C. Pascalis. – Šimtmečius laimingus įvykius ir nelaime žymėdavo Dievo Motinos katedros varpai.“

„Galime tik baisėtis tuo, ką matėme“, – pridūrė istorikas.

Vatikanas liūdi

Vatikanas pirmadienį pareiškė liūdintis dėl „neįtikimo“ gaisro, apėmusio Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą – „krikščionybės Prancūzijoje ir visame pasaulyje simbolį“.

„Reiškiame savo artumą su Prancūzijos katalikais ir Paryžiaus gyventojais. Meldžiamės už ugniagesius ir visus, visomis išgalėmis mėginančius suvaldyti šią dramatišką padėtį“, – sakoma Šventojo Sosto atstovo pranešime.

Pasaulis reaguoja į tragediją Paryžiuje

Pasaulio šalių lyderiai teigia esantys sukrėsti gaisro Paryžiaus Dievo Motinos katedroje.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas: „Taip siaubinga matyti pragaištingą gaisrą Paryžiaus Dievo Motinos katedroje. Galbūt galima panaudoti gesinimo lėktuvus jam užgesinti. Turi būti veikiama greitai“.

Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas: „Skauda matyti tuos siaubingus liepsnojančios Dievo Motinos katedros vaizdus. Dievo Motinos Katedra yra Prancūzijos ir mūsų Europos kultūros simbolis. Savo mintimis esame su savo prancūzų draugais“.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris: „Aš kiekvieną minutę seku gaisrą, apėmusį Dievo Motinos katedrą Paryžiuje. Dievo Motinos katedra priklauso visai žmonijai. Koks liūdnas vaizdas“.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas: „Paryžiaus Dievo Motinos katedra yra visos Europos Dievo Motinos katedra. Mes visi šiandien esame su Paryžiumi“.

Austrijos prezidentas Alexanderis Van der Bellenas: „Siaubingi, gluminantys vaizdai iš Paryžiaus: dega nuostabioji Dievo Motinos katedra. Mes šiandien mintimis esame Paryžiuje“.

Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas: „Šokiruojantys vaizdai iš Paryžiaus. Simbolis, pasaulio kultūros paveldas ir vienas gražiausių Prancūzijos istorijos statinių. Dievo Motinos katedra dega. Mes tikimės, kad nenukentėjo nė vienas žmogus. Mūsų mintys yra Paryžiuje“.

Italijos ministras pirmininkas Giuseppė Contė: „Dūris į širdį prancūzams ir mums, europiečiams“.

Londono meras Sadiqas Khanas: „Širdį draskantys Dievo Motinos Katedros vaizdai. Londonas šiandien skausme yra kartu su Paryžiumi, amžinoje draugystėje“.

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Nso

Nso portretas
Dzin. Paprastas didels laužas ir tiek

...

... portretas
Nusispjaut į tą paveldą, svarbiau 'atbėgėlius' išsukt. :/

Makas

Makas portretas
Stai jums tolerastijos ir tautu sumaisymo rezultatai jau po truputi lenda... Sekant masonu primetamomis taisyklemis, Europa greit virs dideliu siukslynu...
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių