Dėl 2008 metų Rusijos ir Sakartvelo karo – trys arešto orderiai

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas išdavė arešto orderius trims asmenims dėl įtariamų karo nusikaltimų per 2008 metų Rusijos ir Sakartvelo karą dėl Pietų Osetijos, teigiama ketvirtadienį paskelbtame TBT pareiškime.

Hagoje įsikūręs teismas 2016 metais pradėjo tyrimą dėl karo, per kurį žuvo šimtai žmonių ir tūkstančiai civilių gyventojų buvo priversti palikti savo namus.

Ne vienus metus tarp Tbilisio ir Maskvos tvyrojusi įtampa per kraštus išsiliejo 2008 metų rugpjūtį, kai tuometinis Sakartvelo prezidentas Michailas Saakašvilis pradėjo didelę karinę operaciją prieš Pietų Osetijos separatistų pajėgas, kurios iš pabūklų apšaudė vietinių kartvelų kaimus.

Maskva į tai reagavo ginkluotu įsiveržimu į Sakartvelo teritoriją – buvo užimti dideli šalies plotai, bombarduojami įvairūs objektai.

Po karo Rusija pripažino Pietų Osetiją ir Abchaziją – kitą separatistinį Sakartvelo regioną – nepriklausomomis valstybėmis ir įkūrė šiose teritorijose nuolatines karines bazes.

2021 metais Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) padarė išvadą, kad Rusijos kontroliuojamoje teritorijoje vyko „sunkūs žmogaus teisių pažeidimai“.

Teisėjai patvirtino orderius tuometiniam prorusiško separatistinio regiono vidaus reikalų ministrui Michailui Mindzajevui, ministerijos kardomojo kalinimo įstaigos vadovui Gamletui Gučmazovui ir tuometiniam regiono ombudsmenui Davidui Sanakojevui, sakoma TBT pranešime.

Birželio 24 dienos nutartyje, kuri buvo paskelbta ketvirtadienį, teisėjų kolegija daro išvadą, kad yra „pagrįstų priežasčių manyti, jog kiekvienas iš šių trijų įtariamųjų yra atsakingas už karo nusikaltimus“.

„Yra pagrįstų priežasčių manyti, kad civiliai asmenys, kurie, kaip manoma, buvo etniniai kartvelai, buvo areštuoti Pietų Osetijos dalyje Sakartvele, o vėliau suimti, su jais buvo netinkamai elgiamasi ir jie buvo laikomi sunkiomis sąlygomis Cchinvalio sulaikymo centre“, – sakoma TBT pareiškime.

Vėliau Rusija ir Pietų Osetijos de facto valdžia šiuos kalinius „panaudojo kaip derybų įrankį ir apsikeitė belaisviais bei suimtaisiais. Dėl šių mainų sulaikytieji buvo priversti palikti Pietų Osetiją“, teigiama pareiškime.

TBT yra aukščiausios instancijos teismas, kuris imasi nagrinėti bylas, kai nacionalinės valdžios institucijos nenori arba negali pradėti baudžiamojo persekiojimo. Šiuo metu TBT prokurorai tiria įtariamus nusikaltimus keliose šalyse, įskaitant vykstantį Ukrainą, kuri kovoja su Rusijos invazija.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
>>>Tai ,ka galvazudziai dare Gruzijoje-- tai viduramziu inkvizitoriai su kirviais kapojo zmones .Zinoma,butina bausti zmogzudzius tarptautiniu mastu.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių